Апеляційний суд скасував запобіжний Януковичу, бо його не шукає Інтерпол

Київський апеляційний суд поінформував про підстави скасування ухвали про застосування запобіжного заходу до експрезидента Віктора Януковича у справі про розгін Майдану 18-20 лютого 2014 року.

Повідомлення оприлюднила пресслужба суду.

Скасовуючи ухвалу. суд виходив з того, що прокурором не доведено факт оголошення підозрюваного Януковича в міжнародний розшук.

Звертаючись до слідчого судді Печерського районного суду Києва із клопотанням про обрання запобіжного заходу, слідчий Державного бюро розслідувань лише посилався на постанову старшого слідчого в ОВС першого слідчого відділу управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України від 29 травня 2019 року про оголошення Януковича в міжнародний розшук. Однак слідчим не долучено витягу який би містив відомості про те, що Янукович оголошений в міжнародний розшук на підставі цієї постанови.

Крім того, в долучених до клопотання матеріалах міститься повідомлення Офісу з юридичних питань Генерального секретаріату Інтерполу, що інформація стосовно Януковича буде видалена із баз даних Інтерполу оскільки підпадає під дію статті 3 Статуту Інтерполу, як така, що має переважно політичний характер. Про таке рішення Інтерполу слідчий та прокурор безперечно знали. Але суддя Печерського районного суду чомусь залишивши поза увагою ту обставину, що за даними Інтерполу Віктор Янукович в міжнародному розшуку не перебуває.

Водночас стороною захисту до апеляційної скарги долучено лист Міжнародної організації кримінальної поліції (Інтерпол) від 25 квітня 2017 року за підписом Генерального Секретаріату Інтерполу, в якому зазначено, що стосовно Януковича не розміщувалося повідомлення Інтерполу з «червоним кутом» та не розміщувався внутрішній запит з метою оголошення його міжнародного розшуку по лінії Інтерполу.

Кримінальним процесуальним законодавством України поняття «міжнародний розшук» не визначено, а підстави для визнання факту того, що особа перебуває у міжнародному розшуку, не регламентуються. Тим не менш, обов’язок доведення факту перебування підозрюваного чи обвинуваченого у міжнародному розшуку покладається на слідчого, прокурора, який подав клопотання про застосування запобіжного заходу, та підтверджується відповідними довідкою, витягом із бази даних Інтерполу тощо.

Стороною обвинувачення ані довідки, ані витягу із бази даних Інтерполу, які б підтверджували перебування підозрюваного Януковича у міжнародному розшуку суддям не надано.

Крім того, слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва, на думку апеляції, допущено істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, оскільки текст оригіналу ухвали, який міститься в матеріалах провадження, відрізняється від її завіреної копії, наданої захисникам підозрюваного.

Так, в резолютивній частині оригіналу ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 12 травня 2020 року зазначено, що до підозрюваного Януковича застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в межах строку досудового розслідування, а саме до 10 липня 2020 року, однак, копія ухвали, що надана стороні захисту, не містить визначення строку її дії. Наявність дати закінчення строку дії обраного запобіжного заходу або відсутність такої дати в ухвалі слідчого судді фактично змінює суть ухваленого слідчим суддею рішення та не може вважатися опискою.

Разом з тим, колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку про обґрунтованість підозри Януковичу і наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може переховуватися, впливати на потерпілих, свідків і т.п., вчинити інший злочин.

Відтак апеляційний суд повернув клопотання на новий розгляд у першу інстанцію.

error0
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *