Бабіков Олександр

835

17 січня 2020 року призначений на посаду першого заступника директора Державного бюро розслідувань.

Народився 9 листопада 1975 року.

У 2001 році закінчив Національну юридичну академію України імені Ярослава Мудрого Спеціальність «Правознавство».

24.06.1996 – 16.09.2010 – прокуратура Кіровоградської області.

17.09.2010 – 03.06.2016 – прокуратура Харківської області.

06.06.2016 – 22.05.2017 – Генеральна прокуратура України, заступник начальника управління нагляду за додержанням законів органами державної фіскальної служби Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності.

07.07.2017 – отримав право на зайняття адвокатською діяльністю. Працював в адвокатському об’єднанні «АВЕР ЛЄКС».

У 2019 році отримав ступінь кандидата юридичних наук за спеціальністю кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право.

Право на заняття адвокатською діяльністю зупинено на підставі заяви від 28.12.2019 у зв’яку з переходом на держвну службу.

Відомі контакти – (050)339-95-99, babikov@averlex.com

Адвокатський досвід у судових справах

Бабіков був адвокатом близько 2,5 років. Це порівняно небагато, адже в прокуратурі він працював понад 20 років. Втім, про якісь гучні справи за його участі донедавна майже нічого не відомо.

При призначенні замдиректора Державного бюро розслідувань з’ясувалося, що Бабіков був адвокатом в одній із кримінальних справ колишнього президента Януковича. Але конкурсна комісія конфлікту інтересів у зв’язку з діяльністю його як адвоката не виявила.

Бабіков коментував це журналістам на брифінгу. «У жодному провадженні, де фігурує Віктор Янукович, я не здійснював його захист. Так, у документах може фігурувати моє прізвище. Адже я працював в адвокатському об’єднанні, яке здійснює його захист. Й іноді виникає технічна необхідність підписати документи адвокату, який фактично знаходиться в адвокатському об’єднанні… Я був молодим адвокатом. І адвокат Біленко запросив мене до суду, як молодого адвоката, аби я мав змогу отримати досвід і побачити, як відбувається такий судовий процес. Бо інакше б слідчий суддя не допустив. Це нормальна юридична практика, коли молодих адвокатів беруть більш досвідчені, ведуть із собою процес і оформляють документи на представництво інтересів тієї особи, щодо якої розглядається провадження», – говорив він.

За словами співзасновника «Авер Лєкс» Віталія Сердюка, за 2017 рік гонорари у справі Януковича склали п’яту частину всього бюджету цього адвокатського об’єднання.

У квітні 2020 Нацагентство з питань запобігання корупції дійшло висновку, що, оскільки Бабіков був адвокатом Януковича у справі, яку розслідувало ДБР, то в нього може бути приватний інтерес в результатах розслідування.

Справи Януковича

Слід Бабікова можна знайти одразу в кількох кримінальних провадженнях стосовно Януковича.

№42017000000002014 – щодо розстрілів під час протестів взимку 2014-го року. У листопаді 2019 «Авер Лєкс» адвокати Бабіков і Біленко оскаржували здійснення спеціального досудового розслідування стосовно Януковича. Пізніше ця справа була передана ДБР за підслідністю.

№42015000000001067 – за фактом вчинення невстановленими особами із застосуванням вогнепальної зброї умисних дій, спрямованих на умисне вбивство Віктора Януковича 21-22 лютого 2014 року. 6 грудня 2018 року Генеральною прокуратурою одержано клопотання адвоката Бабікова про здійснення слідчих дій у цій справі. У липні 2019 Печерський суд не задовольнив скаргу Бабікова на бездіяльність представників Генеральної прокуратури України, бо адвокат не з’явився у засідання і суддя зробив висновок, що скарга не підтримується.

№42014000000000416 – щодо незаконного позбавлення волі помічника предстоятеля Української православної церкви (Московського патріархату) Олександра Драбинка. У червні 2018 суд за скаргою Бабікова скасував постанову начальника слідчого відділу ГПУ Ущапівського про додатковий допит потерпілого за участю сторони захисту. У жовтні 2018 Бабіков клопотав у суді про залучення експерта для психологічної експертизи відеозаписів у цій справі. Але суд йому відмовив, оскільки не доведено, що захист не може залучити такого експерта самостійно.

№42017000000003538 – справа колишнього замміністра юстиції Володимира Богатиря за фактом захоплення Януковичем державної влади, у тому числі шляхом зміни Конституції України та прийняття Конституційним Судом України неправосудних рішень. У цій справі Бабіков намагався відвести прокурора ГПУ Андрія Нескородяного. Причиною стало те, що прокурор 05.06.2018 залучив захисника із центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги під час обрання запобіжного заходу.

«Tarinne Group S.A.» (№42017000000000036)

Панамська компанія, яка фігурує у справі ексголови ДСНС Сергія Бочковського та його заступника Василя Стоєцького, яких у березні 2015 затримали просто на засіданні уряду. За версією слідства, чиновники у 2014 році сприяли перемозі на тендерах із закупівлі палива ТОВ «ТПП «Альянс» та ТОВ «Юкойл». Надалі кошти виводилися закордон через компанії «Tarinne Group S.A.».

3.09.2015 латвійський банк АО «АBLV Bank» заблокував кошти на рахунках компанії «Tarinne Group S.A» у розмірі 106 281 доларів США та 175 497 Євро.

Підставою для блокування стало рішення слідчого МВС Латвійської республіки від 31.08.2015 у межах кримінальної справи  за фактом можливої легалізації доходів службовими особами Державної служби України з надзвичайних ситуацій через українські підприємства ТОВ «Юкойл» та ТОВ «Авіа Оіл» з використанням рахунків компанії «Tarinne Group S.A», відкритих в Латвійському банку «ABLV Bank».

Після накладення арешту справу за підозрою колишнього кінцевого беніфіціара компанії «Tarinne Group S.A» направлено з Латвійської Республіки в Україну для здійснення подальшого досудового розслідування за місцем вчинення можливого злочину.

У матеріалах справи була лише незасвідчена і перекладена на російську мову копія постанови від 21.12.2015 року, що громадянина України визнано підозрюваним за ч.3 ст.195 Кримінального Закону Латвійської Республіки в легалізації грошових коштів у великому розмірі, які були добиті злочинним шляхом і перераховані на рахунок юридичної особи.

Після передачі в Україну у кримінальному провадженні № №42017000000000036 повідомлення про підозру бенефіціару та іншим службовим особам компанії «Tarinne Group S.A», ТОВ «Юкойл» та ТОВ «Авіа Оіл» нашими правоохоронними органами не здійснювалося.

18.09.2019 у справі з скаргою адвоката Бабікова скасовано арешт коштів компанії «Tarinne Group S.A».

Судом взято до уваги, що органом досудового розслідування ( Головним слідчим управлінням Національної поліції України) не встановлено, що зазначені кошти є доказом у кримінальному провадженні та рішення про визнання їх речовими доказами не виносилось. Відомості щодо використання рахунків «Tarinne Group S.A.» для легалізації (відмивання) коштів завідомо здобутих злочинним шляхом не містяться ні в ЄРДР ні у інших матеріалах провадження.«Tarinne Group S.A.» не є юридичною особою, щодо якої здійснюється кримінальне провадження, до неї не заявлено цивільний позов та зазначена компанія не є набувачем неправомірної вигоди. 

Представником  компанії «Tarinne Group S.A» було подано на адресу Генеральної прокуратури України клопотання про звернення до компетентних органів Латвійської Республіки з приводу скасування арешту коштів, зокрема шляхом надсилання ухвали Печерського суду.

Але ГПУ заходів не вжито. Тим часом, латвійський АО «АBLV Bank» ліквідується і оголосив прийом вимог кредиторів. Виплати вкладникам із залишком понад 100 тисяч Євро орієнтовно мали початися у 3-му кварталі 2019 року. «Tarinne Group S.A» вважає, що внаслідок протиправної бездіяльності та недотримання розумних строків досудового розслідування службовими особами Офісу Генерального прокурора кошти компанії як кредитора, арешт яких скасований ухвалою слідчого судді, – будуть безповоротно втрачені, що буде підставою вимагати відшкодування їх за рахунок коштів державного бюджету. У березні 2020 року суд зобов’язав прокурора розглянути скаргу адвоката Козлюка з АО «АВЕР ЛЄКС».

Станом на липень 2020 компанію продовжують захищати адвокати АО «АВЕР ЛЄКС».

Відмивання грошей (№12018000000000665)

14 березня 2019 Деснянський суд Києва затвердив угоду про визнання винуватості у справі про пособництво у шахрайстві та відмиванні грошей. Бабіков захищав чоловіка, який вважався членом злочинної організації, яка розміщувала в радіо- і телеефірах неправдиву рекламу препаратів, що лікують захворювання очей та суглобів, але насправді були біологічно-активними добавками. Для замовлення реклами і придбання товарів і оренди офісів були спеціально створені ТОВ «Медікар» ТОВ «Регіональний центр адаптивно- рецепторної терапії», ТОВ «Мега Експрес», ТОВ «Караван Сіті Експрес», ТОВ «Центр прогресивних технологій «Медікар». Злочинна організація у складі 15 осіб, за версією слідства, заволоділа коштами на суму 2,7 млн грн., які легалізували шляхом придбання нежитлових приміщень у місті Києві по вул. Підвисоцького 4-в (Новопечерські липки). Частину приміщень обвинувачений оформив на свою матір і тестя.

28 листопада 2018 року між прокурором ГПУ Жупіною О.С. та підозрюваним у присутності захисника Бабікова укладено угоду про визнання винуватості. Чоловік зобов’язався сприяти розслідуванню даного справи і викриттю інших учасників злочинної організації.

Йому призначили 5 років позбавлення волі, із забороною обіймати керівні та адміністративні посади на підприємствах, установах чи організаціях строком на 1 рік,але звільнили від відбування основного покарання з іспитовим строком 1 рік.

Конфіскація майна як покарання до засудженого не застосовувалася, цивільні позови не заявлялися через відшкодування збитків у повному обсязі. Тому офіси на Новопечерських липках, машину, квартиру та інше майно не конфіскували і арешт зняли. В тому числі, 71032 доларів США, 3700 Євро, 148939 гривень, 100 канадських доларів.

У цій справі Бабіков, як видно із публічних судових ухвал, з’явився на фінальній стадії, коли затверджувалась угода з прокурором, у листопаді 2018. Остання згадка про нього в ухвалі від 11 липня 2019.

30 квітня 2020 по закінченню іспитового строку суд звільнив засудженого від відбуття основного покарання.

Хабарницька справа в.о. начальника САД у Миколаївській області (52019000000000714)

В.о. начальника САД у Миколаївській області звинувачується в одержанні неправомірної вигоди в сумі 300 тис. грн. 19.08.2019 і 90 тис. дол. США 11.09.2019.

Бабіков та інший адвокат з «АВЕР ЛЄКС» Теслюк представляли чиновника під час обрання запобіжного заходу 13 вересня 2019. Підозрюваного взяли під варту із заставою у 1,9 млн грн., яку він потім вніс. Тепер справа слухається судом по суті, але Бабіков після переходу на держслужбу захист у ній не представляє.

Зловживання службовими особами Держпідприємства «Гутянське лісове господарство» (№52019000000000105)

Детективи НАБУ ведуть розслідування за фактом зловживання службовим становищем службовими особами ДП «Гутянське лісове господарство», які начебто діяли в інтересах ТОВ «Атлантіс С», ТОВ «Стеклосервіс», ТОВ «Профіт Доп», що підконтрольні директору держпідприємства Сисі. За версією слідства, з 2018 року по теперішній час лісгосп протиправно продав значні обсяги деревини державного лісового фонду за заниженими цінами на користь вказаних компаній, що спричинило тяжкі наслідки державному підприємству.

Як видно із судових ухвал, Бабіков і ще один кіровоградський адокат Костянтин Ярмак, представляли фірми, які була контрагентами лісгоспу. 11 вересня Бабіков був у засіданні антикорупційного суду, коли арештували речі і документи вилучені за місцем проживання  директора ТОВ «Атлантіс С». А через місяць керівник лісгоспу начебто запропонував хабар детективу НАБУ. Відтак сьогодні ексдиректора лісгоспу судять саме за це. А розслідування зловживань на підприємстві триває досі.

Захист підполковника СБУ, який продавав інформацію про телефонні контакти громадян

Підозрюваний – старший оперуповноважений в особливо важливих справах Управління контррозвідки Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області Андрій Яремчук. Бабіков був його адвокатом від початку, коли у червні 2018 сбушнику повідомили про підозру.

За версією обвинувачення, підполковник СБУ вписував імена непричетних людей людей у контррозвідувальні справи з метою зняття інформації про їх телефонні дзвінки. У подальшому цю інформацію продавав. Всього надійшло 30 тис. грн від двох покупців, один із яких в’язень Лук’янівського СІЗО. Більшість осіб, про яких купувалась інформація, виявились непублічними. Хоча у списку є жінка-адвокат, а також деяка Наталія Марчук, чиї ПІБ і дата народження співпадають із даними про колишню прокурорку Дніпропетровської області. Також замовлялася інформація про телефонні з’єднання політтехнолога Дмитра Раімова. Отримані дані арештант пересилав третій особі.

Слідство завершено і Бaбіков як адвокат встиг ознайомитися з усіма матеріалами справи, після чого пішов на посаду у Державне бюро розслідувань, яке цю справу і розслідувало. Підозрюваний змінив адвоката, який заново читав матеріали, тому справу передали до суду аж через 10 місяців, у серпні 2020. Більше про справу.

Притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності (№42018000000002556)

Ухвалою слідчого судді Печерського суду Києва від 16.10.2018 року за скаргою Бабікова зобов’язано службову особу ГПУ внести відомості до ЄРДР щодо вчинення підробленння невстановленими співробітниками управління внутрішньої безпеки СБУ листа від імені батька одного з підозрюваних.

Лист був на ім’я Голови СБУ від 28.02.2018 року складений на двох аркушах, на другому аркуші лист містить рукописний підпис від імені ветерана військової служби в органах безпеки України генерал-майора. У грудні 2018 суд призначав експертизу цього листа з приводу можливої підробки підпису. У квітні 2019 справу закрили.

Справа про отримання керівництвом поліції хабарів за видачу дозволів на зброю (№42019110340000011)

Не пізніше 05.02.2019, у заступника начальника відділу контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи управління превентивної діяльності ГУНП у м. Києві Нечитайла В.О. виник злочинний корисливий умисел на отримання неправомірної вигоди від громадян України. За попередньою змовою з ще одною особою вони налагодили злочинну схему отримання неправомірної вигоди від фізичних осіб за безперешкодне оформлення та отримання дозвільних документів на зброю.

25.01.2019 спільник працівника поліції запропонував громадянину оформити дозволи на мисливську та травматичну зброю за винагороду в сумі 200-300 доларів США. Чоловік запевнив, що більшу частина коштів передає керівництву дозвільної системи ГУНП у м. Києві.

26.03.2019 приблизно о 16 год. на Севастопольській площі у м. Києві на автостоянці АЗС «WOG» передано 900 доларів.

10.04.2019, приблизно о 17 годині 15 хвилин у службовому кабінеті одержав 300 доларів США та 3150 гривень, після чого він та його спільник були затримані. У липні 2019 Бабіков оскаржував арешт майна з кабінету співробітника поліції, але його не скасували. Також оскаржував йому повідомлення про підозру і брав участь у засіданні із застосування запобіжного заходу. У вересні Бабіков вивів своєму клієнту автомобіль з-під арешту.

Слідчий прокуратури заволодів позолоченим айфоном (№42017000000002376)

Слідчий поліції Київської області підозрюється у заволодінні позолоченим айфоном, який вилучили в якості речового доказу. Спочатку слідчий начебто сам користувався, а потім продав за 500 доларів. Бабіков був адвокатом підозрюваного при обранні запобіжного заходу у вересні 2019.

Справа про заволодіння коштами при проведенні тендерів службовими особи Виконавчого комітету Ірпінської міської ради, за попередньою змовою з посадовими особами приватних компаній (№42019110000000061).

Бабіков як адвокат оскаржував неповернення вилученого майна ТОВ «Манго-груп», чий офіс (м.Київ, пров.Хрестовий 2) обшукали 11.12.2019 року. Раніше суд давав дозвіл на обшук за фактичним місцезнаходженням офісу покупців газу природного у ТОВ «ЛПГ ІНВЕСТ ГРУП».

Ухилення від сплати податків на суму близько 21 млн. грн. (№32019100110000015)

Бабіков представляв жінку, яка вважалася співучасницею і відповідальною за ведення тіньової бухгалтерії на підприємствах з ознаками фіктивності. У неї арештували 1,09 млн грн і 59 тис. доларів. У липні 2019 суд за скаргою адвоката зобов’язав ці гроші повернути.

Про непоставку зерна ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (№12014270270000055)

У 2013 році ДПЗКУ уклала два договори на поставку зерна майбутнього врожаю з ТОВ «Благовіщенське» і СТОВ «Бурівське». Зерно так і не було отримано. Договори від імені постачальників підписував директор компаній Олександр Войтов, який в кінці року продав корпоративні права. У 2017 році цей чоловік був засуджений в іншій справі за грабіж до 8 років позбавлення волі. Але через три роки вирок скасували і справу повернули в першу інстанцію. Епізод щодо заволодіння коштами ДПЗКУ передали до суду у вересні 2019. Бабіков був у підготовчому засіданні.

error19
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Please follow and like us:
Pin Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь