Суд стягнув 600 тисяч за незаконні дії поліції і прокуратури

Донецький апеляційний суд  постановив стягнути громадянину з державного бюджету 600 тисяч грн моральної шкоди.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на рішення від 19 лютого.

Позивач з початку 2005 року до початку 2017 перебував під слідством, в тому числі 1 рік 8 місяців 27 днів утримувався під вартою.

Вперше у 2005 його взяли під варту за підозрою в крадіжці з проникненням у житло чи інше приміщення. Але до кінця року справу повернули прокурору на дорозслідування, а підозрюваного відпустили на підписку про невиїзд.

У 2008 чоловіка знову помістили у СІЗО за підозрою у грабежі. Згодом цю справу також відправили на додаткове розслідування, а підозрюваного відпустили з підпискою про невиїзд.

Чоловік скаржився в місцеву прокуратуру на фальсифікацію справи працівниками Новогродівському МВ ГУМВС України в Донецькій області. У 2011 він звернувся до Європейського суду з прав людини.

У червні 2012 слідчий Селидівського МВС закрив обидві справи за недоведеністю участі обвинуваченого в скоєнні злочинів. Але через два тижні прокурор це рішення скасував. У 2016 суд скасував постанову прокурора.

Рішенням Європейського суду з прав людини від 22 червня 2017 року у справі «Шило та інші проти України», встановлено порушення п. 1 ст. 6 та ст. 13 Конвенції у зв’язку з надмірною тривалістю кримінальних проваджень, зокрема і стосовно позивача і присуджено йому 4200 євро компенсації. У подальшому Міністерство юстиції України виплатило суму в еквіваленті 131 тис. грн.

У грудні 2019 Селидівський міський суд Донецької області стягнув чоловікові 350 тис. грн моральної шкоди, завданої незаконними діями правоохоронних органів. При цьому суд визнавав, що з розрахунку мінімальної зарплати за місяць під слідством, мова мала йти про суму 590 тис. грн. Однак, враховуючи конкретні обставини справи, принципи розумності і справедливості, суд першої інстанції вирішив стягнути менше. Цікаво, що при цьому суд начебто допустив помилку у розрахунку мінімальної суми, зазначивши 369 тис. грн і потім робив виправлення описки, але стягував все одно менше мінімуму – 350 тис. грн.

Апеляційний суд не погодився із такими висновками і зазначив, що мінімальний розмір моральної шкоди є гарантованим, а тому не може бути зменшений і перша інстанція безпідставно визначила розмір компенсації у меншому розмірі. У підсумку суд постановив стягнути навіть трохи більше – 600 тис. грн.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *