Суддю, який визнавав родинні зв’язки на підставі сумнівних документів, відправили на навчання

Дисциплінарна палата зробила подання про тимчасове відсторонення від посади судді Васильківського міськрайонного суду Київської області Максима Ковбаля із обов’язковим його направленням до Національної школи суддів.

Про це йдеться у рішенні Другої дисциплінарної палати ВРП від 16 березня.

Ковбеля відсторонили від здійснення правосуддя строком на шість місяців з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу і обов’язковим проходженням курсу підвищення кваліфікації.

У грудні 2018 ВРП отримала скаргу від директора НАБУ Артема Ситника на дії судді у п’яти цивільних справах про встановлення родинних зв’язків. На підставі цих рішень отримували українське громадянство.

Перевірка судових рішень проводилась НАБУ у справі стосовно колишньої першої заступниці голови Державної міграційної служби Діни Пімахової. За версією НАБУ, йшлося про корупційну злочинну схему документування іноземних громадян паспортами громадян України та паспортами громадян України для виїзду за кордон.

Схема передбачала внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, зокрема щодо підтвердження родинних зв’язків іноземця з громадянином України по материнській чи батьківській лінії через проведення тесту ДНК на підставі підроблених документів або підробленого аналізу ДНК з подальшим підтвердженням у суді.

Іноземці неодноразово зверталися до суду, поки заява не надходила до відповідного судді, а саме до Ковбеля. Підсудність встановлювалася лише за укладеними заявниками договорами оренди житла, які, як з’ясувалося, насправді не укладалися, більшість справ були розглянуті у строк до одного місяця; повістки не надсилалися взагалі, заінтересовані особи не отримували ніякої кореспонденції із суду: усі рішення суду першої інстанції скасовані через відсутність мети встановлення юридичного факту, а також у зв’язку з неповідомленням сторін про розгляд таких справ.

Представник НАБУ сказала, що, за їх інформацією, дії судді Ковбеля під час розгляду справ були умисними, про що свідчать оперативні дані, однак наразі їх не можуть розголошувати через таємницю досудового розслідування.

Сам суддя вважає, що розглядав справи із дотриманням закону. Документи містили підписи та печатки установ, а також були посвідчені приватним нотаріусом. Про підробку результатів аналізів ДНК стало відомо виключно під час досудового розслідування, тому на момент ухвалення рішень суддя не міг знати про підроблення документів. Усі п’ять рішень були скасовані апеляційним судом, але, на думку Ковбеля, це не дає підстав для висновку, що в його діях було умисне порушення норм права чи неналежне ставлення до службових обов’язків.

Дисциплінарна палата ВРП вирішила, що суддя формально поставився до своїх обов’язків і внаслідок недбалості допустив істотні порушення.

А саме, суддя розглядав справи за відсутності і без інформування заінтересованих осіб – громадян України, яких суд визнавав родичами іноземців. У подальшому ці громадяни свідчили, що нікому своїх зразків ДНК не давали і про справу в суді також нічого не знали.

Підприємець, яка організовує генеалогічні дослідження через американську лабораторію, пояснила, що для аналізу ДНК «для особистого користування» особи можуть не надавати ніяких документів. Але такий аналіз завжди містить примітку про його недійсність для юридичних дій. Але суддя Ковбель визнавав такі аналізи в якості доказу.

Тепер суддя Ковбель буде відсторонений на 6 місяців і в обов’язковому порядку направляється до Національної школи суддів для підвищення кваліфікації в галузі цивільного процесуального законодавства із подальшим кваліфікаційним оцінюванням для підтвердження здатності здійснювати правосуддя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

RSS
Follow by Email