У справі про $75 тисяч для прокурора Якубовського допитали свідка-сбушника і обвинуваченого

2478

Вищий антикорупційний суд завершив з’ясування обставин у справі про пропозицію $75 тисяч неправомірної вигоди військовому прокурору Максиму Якубовському, який з вересня минулого року є заступником Генерального прокурора України.

15 березня суд допитав останнього свідка – працівника СБУ Олександра, чия явка в засіданні довгий час була під питанням, оскільки через свою важливу роботу він ніяк не міг прибути до суду. Прокурор навіть погоджувався відмовитися від його допиту. Хоча саме цей свідок влаштував зустріч громадянина Молдови Сергія Неруха з військовим прокурором Якубовським. Нерух був власником вантажу із 3 тисяч тонн соди на судні Sky Moon, затриманого українськими прикордонники і арештованого в кримінальній справі. За версією обвинувачення, гроші передавалися за скасування арешту.

За наполяганням прокурора і сторони захисту працівника СБУ допитали в закритому засіданні. Прокурор Подгорець пояснював, що боїться розголошення інформації про посаду свідка і його місце проживання, бо це може становити загрозу для його надважливої і секретної роботи. Пропозиція суду не оголошувати цю інформацію в засіданні прокурора не задовольнила і він наполягав на відсутності публіки. Хоча роль працівника СБУ у цій справі не була пов’язана з його службовою діяльністю. Допит тривав трохи більше пів години, після чого слухачів знову запросили до залу.

Допит обвинуваченого Сергія Неруха тривав майже півтора години. Із його пояснень вбачається, що він є співзасновником чеської компанії NTA Invest Group s.r.o., яка у 2016 році займалась доставкою кальцинованої соди (карбонат натрію – Na2CO3) для скляної промисловості Молодови. Кальцинована сода використовується у виробництві скла як сировина. Соду мали привезти одному із підприємств у Кишиневі. Товар закупили в Криму (Нерух каже, що в Росії). Компанія мала договір транспортування цього вантажу кораблем.

Затримали судно у руслі Дунаю. Нерух вважає, що товар придбано законно і транспортували також без порушень, тому що вантаж йшов транзитом, по руслу Дунаю, що вважається нейтральною зоною (див. Конвенція про режим судноплавства на Дунаї).

Корабель із содою, за його словами, «был захвачен пограничниками Украины и сопровожден в порт Рени». Він порівнює прикордонників з піратами. «Началась стрельба… Корабль остановился… На судно забрались вооруженные люди, положили всю команду на пол…», – переповідав Нерух зі слів лоцмана і капітана.

Після арешту корабля власник найняв в Одесі юридичну компанію для захисту своїх інтересів. Але легальні методи захисту начебто не давали результату.

– Разобравшись, кто там главная элита в этой военной прокуратуре города Одессы… Было известно, что начальником военной прокуратуры Южного региона является Якубовский Максим Викторович… При общении с разными людьми, выяснении обстоятельств и законности этого всего, ко мне поступала информация, что высокопоставленные лица военной прокуратуры ищут встречи с владельцами груза, – розповідав Нерух.

Нез’ясованим до кінця залишився момент, звідки все ж таки походила ініціатива зустрічі. «Мне было известно, что они хотят пообщаться с владельцами груза и корабля. Решил найти какие-то возможности, чтобы встретиться с руководителями этой прокуратуры и пообщаться по этому поводу», – говорив Нерух. Він відмовився уточнити джерело такої інформації.

Запитання суддів і прокурора Нерух неодноразово залишав без відповіді, посилаючись на статтю 63 Конституції,яка дає право не свідчити проти себе і своїх близьких родичів.

Він не захотів говорити, яка саме частка належить йому в компанії і хто інші її співзасновники. Хоча такі дані є відкриті: щонайменше двоє із трьох інших співвласників компанії, імовірно, є родичами обвинуваченого, адже носять те саме прізвище.

Судді намагалися розговорити Неруха. Суддя Задорожна сказала, що він дарма посилається на статтю 63 Конституції, переконуючи, що вона не стосується тих випадків. Адвокат Микола Замковенко побачив у цьому спробу тиснути на обвинуваченого.

Зрештою, Неруху пояснили, що його показання необхідні, щоб перевірити, чи не було провокації, інакше суд буде робити висновки, виходячи з інших доказів у справі.

«Я считаю,что против меня была провокация, меня принуждали дать взятку», – сказав обвинувачений.

Нерух розповів, що працівника СБУ Олександра знає із 2012 року. Вони познайомилися в одеському ресторані у компанії спільних друзів: «За обедом или ужином. Видимо что-то выпивали горячительное, по 50 грамм». Що це були за знайомі він не уточнив. Але на початку 90-х Нерух закінчив Одеське вище артилерійське командне училище. 6 років служив в армії і звільнився у званні старшого лейтенанта.

Після знайомства чоловіки періодично зідзвонювалися і бачилися за чашкою кави. Стосунки Нерух характеризує як дружні і запевняє, що раніше ніколи не просив Олександра про будь-які послуги, тим більше, зважаючи особливості його роботи. Але у 2016, коли виникли проблеми з правоохоронцями, він знайомого все ж потурбував.

«Подумал, что можно спросить Сашу. Денег платить не надо. Тем более, что отношения какие-то мы поддерживали дружеские», – пояснив він.

При зустрічі Нерух запитав Олександра, чи знає він Якубовського і чи міг би сприяти їх зустрічі. Сбушник підтвердив, що знає таку людину і обіцяв переговорити, а пізніше повідомив, що прокурор готовий зустрітися і дав номер телефону. На цьому роль свідка Олександра начебто закінчується.

Зустріч із Якубовським відбулася 26 грудня 2016 року приблизно о 10 год. 30 хв. у ресторані «Pomodoro», на першому поверсі будівлі бізнес-центру «Шевченківський» (Одеса, пр-т Шевченка, 2а).

– Честно говоря, я был удивлен, что буду встречаться с Якубовским в кафе. Я думал, что мы встретимся в ведомстве, в прокуратуре. Но выбор был не за мной… Якубовский затронул вопрос, что он в курсе, что ми пытались решить положительно вопрос в суде города Одессы, чтобы суд вынес справедливое решение… что мы пытались давать какие-то деньги для решения этого вопроса. Выводом из этого было, что вы можете не заниматься судами, в судах вы ничего не добьетесь, суды вам никакого решения не вынесут, это пустая трата времени… тем более платить деньги адвокатам, чтобы решить в юридической плоскости этот вопрос. Исходя из этого всего общения, я понял, что господин Якубовский подстрекает меня в завуалированной форме и намекает, что можно как-то решить этот вопрос за какое-то вознаграждение… Я ему сказал, что если он окажет содействие и не будет мешать… не будет давить на суд, не будет мешать в решении данного вопроса, как-то его отблагодарим. На что господин Якубовский акцентировал внимание и уточнил, а как именно вы будете меня благодарить…. (пауза) Как можно мне было расценить этот вопрос?! Я его расценил как бизнесмен и человек, зная, как правоохранительные органы решают такого рода вопросы… Человек просит, чтобы ему было что-то передано, какое-то вознаграждение – не в виде вина или коньяка или каких-то там… помидоров (сміх в залі – ред.). Господин Якубовский сказал, что он посмотрит, что можно сделать… более детально разберется в ситуации и предложил встретиться в городе Киеве через пару дней.

Фото з НСРД у ресторані «Шутерс» – джерело МВС

29 грудня 2016, після зустрічі у столичному ресторані «Шутерс» – неподалік від Офісу генпрокурора – Якубовський, від’їхавши кілька метрів від закладу, видав правоохоронцям $75 тисяч нібито отримані від бізнесмена. Паралельно у ресторані вже проходило затримання підозрюваного. За кілька хвилин до цього прокурор вручив Неруху фейкові рішення суду про скасування арешту.

У своїх показаннях Нерух пропускає момент визначення суми неправомірної вигоди.

На запитання, звідки взялася сума $75 тисяч, він відповів: «Так я понял».

Він заперечує, що обговорював зі своїм знайомим працівником СБУ Олександром передачу грошей в прокуратуру.

Головуючий суддя зацитував з НСРД.

Якубовський: То есть Вы предлагаете?..

Нерух: Да, как Саша там сказал.

Нерух відповів, що не може це коментувати, бо фраза, можливо, вирвана із контексту.

Суддя: Тобто $75 тисяч це Ви самі відчули, що цю суму потрібно?

Нерух: Ну, наверное, я не сам. Я так понимаю, это обозначил господин Якубовский.

Суддя: Якими діями? Написав?

Нерух: Наверное…

Суддя: Ви можете зазначити, як це, дійсно, відбувалося?.. Може шепотом сказав, підморгнув?

Нерух: Написал, наверное, или шепотом сказал.

Обвинувачений так і не зізнався, чи належать йому гроші, які Якубовський видав правоохоронцям. Він не передумав навіть, коли суддя повідомив, що, коли не він власник, то при винесенні виправдувального вироку гроші йому не повернуть.

НСРД зафіксовано, що при зустрічі Якубовський каже Неруху, що спілкувався із першим заступником СБУ Одеської області. І останній начебто повідомив Якубовському, що їде в Рені займатися кораблем Sky Moon. Нерух підтверджував Якубовському, що це робиться на його прохання.

Суддя попросив Неруха пояснити цю розмову.

Нерух відповів, що це слова Якубовського, а він йому підтакував, щоб показати свою обізнаність і значимість, а насправді першого зама Одеської СБУ він не знає.

Також у ресторані Якубовський говорив Неруху, що знає про його невдачі в суді, що їм “повернули пятьорку”. На початку лютого 2021 року, вже будучи заступником генпрокурора, Якубовський відвідав суд і дав показання у цій справі. При допиті в засіданні він говорив, що йшлося про неправомірну вигоду для суддів. Нібито він як військовий прокурор мав таку інформацію, що Неруху повернули гроші, бо суд не задовольнив прохання про скасування арешту. У свою чергу, Нерух каже, що мова була про гонорари адвокатам.

Таку настирливість у звільненні корабля Нерух пояснював тим, що вантаж не був застрахований, тож за втрату цього вантажу відповідальність несла б його компанія. Нерух розповів, що скляне виробництво є неперервним. Нестача сировини (соди) може призвести до зупинки печі. А щоб зупинити піч, її треба погасити і злити скломасу і ця процедура може коштувати, зі слів обвинуваченого, сотні тисяч доларів, крім того, є загроза поломки печі. Нерух сказав, що займався поставками соди для скловиробників Молдови близько 5 років.

Вину Нерух не визнав і просив суд розібратися.

Як аргумент своєї невинуватості він називає виправдувальний вирок капітану корабля Sky Moon. Ухвалюючи цей вирок, суд наказав повернути корабель і 3 тисячі тонн соди законним власникам.

У червні 2019 року капітана (громадянина Сирії) виправдали від звинувачень у порушенні порядку в’їзду та виїзду з тимчасово окупованої території України, тому що повідомлення про підозру, обвинувальний акт і клопотання про застосування запобіжного заходу були неякісно перекладені на арабську – за допомогою програми «google-перекладач». У липні 2020 апеляційний суд не змінив це рішення.

Нерух як іноземець має у судових засіданнях перекладача на російську. Але на стадії слідства такого не було і часто підозрюваному усний переклад забезпечував сам слідчий. При обранні і продовженні запобіжного заходу у судових засіданнях Нерух говорив російською, а суддя – українською. Однак на запитання прокурора Нерух підтвердив, що розумів, за що його затримали. Чи клопотав він або його адвокати на стадії слідства про забезпечення перекладу, обвинувачений не пам’ятає.

У п’ятницю, 19 березня суд планує почати дебати.

Читайте також – Заступника Венедіктової допитали з приводу $75 тис. хабара


Ірина Салій, сайт «Судовий репортер» 

error19
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Please follow and like us:
Pin Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь