Деснянський районний суд міста Чернігова визнав чоловіка винним у дезертирстві.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 31 липня.
Обвинувачений із 2021-го проходив військову службу за контрактом у прикордонному загоні. Але 15 березня 2022 року покинув службу і був затриманий тільки 16 січня 2023-го в місті Чернігові за місцем мешкання.
У судовому засіданні він розповів, що під час вторгнення військ Російської федерації його загін передислокувався до заміського дитячого табору і в середині березня їхні позиції були обстріляні ворогом. Після цього вони перебралися до багатоквартирного будинку в місті Чернігові. За вказівкою начальника вони перевдяглись у цивільне, залишили зброю і чекали команди в квартирі. Одного дня він пішов за водою до колонки і по дорозі на нього, нібито, напали незнайомці, побили, натягнули мішок на голову і кинули його в машину, повезли до лісу й допитували: «Хто ви? Скільки вас осіб? Де та які виконуєте завдання? Хто ваш начальник?». Обвинувачений каже, що нічого не відповідав і голоси були чоловічими, без російського акценту. Через деякий час він попросився до туалету і втік. Як запевняє обвинувачений, із середини березня по листопад 2022 року він проживав у лісі, весь час мандрував. Періодично заходив у населені пункти та просив поїсти у людей, а також запитував дорогу. У листопаді 2022-го він вернувся додому в Чернігова і до затримання перебував за місцем свого проживання.
Перший заступник начальника відділу прикордонної служби розповів, що раніше цей військовослужбовець характеризувався позитивно, був старшим окремого посту підрозділу. Після повномасштабного наступу РФ його настрій змінився і він намагався організувати заколот серед військових, у звʼязку з ним проводили розʼяснювальну роботу. Суть заколоту військовослужбовців 9-10 березня 2022 року полягала в наступному: була інформація про ймовірний обстріл дитячого табору. Було прийнято рішення переховуватися в лісосмузі, було холодно і військовослужбовці почали бунтувати щодо поганого забезпечення. 14 березня 2022 місце дислокації у дитячому таборі зазнало ракетно-артилерійського обстрілу РФ і підрозділ зазнав втрат по особовому складу, майну та озброєнню. Пункт управління перенесли в тил міста і особовий склад знаходився в підвалі житлового будинку в Чернігові. Одного дня двоє солдатів пішли за водою і не повернулися, на телефонні дзвінки не відповідали.
Начальник відділу прикордонної служби 5 прикордонного загону характеризував обвинуваченого як токсичну людину, котра шукає у всьому користь для себе. Перед втечею він уже висловлював небажання продовжувати службу та проявляв легкодухість, виконував службові обовʼязки неякісно. До нього застосовувались дисциплінарні стягнення — попередження, догана.
Інші четверо військовослужбовців характеризували обвинуваченого по-різному: добре, нейтрально і посередньо, як звичайного військовослужбовця.
Мати військовослужбовця говорила, що у березні 2022-го звʼязок із сином було втрачено. У листопаді вона приїхала до Чернігова і побачила сина в його будинку, він плакав, дивився в одну точку і нічого не розповідав. Пізніше він зізнався, що на нього напали, викрали, били, але він втік. Вони зверталися за консультацією до психіатра, який встановив у сина депресивний стан і нервовий зрив, призначив медикаментозне лікування. За словами матері, чоловік хотів одужати і продовжувати службу. Але коли збирався їхати на службу, то його затримали в центрі міста.
Водночас у матеріалах справи є інформація про телефонні зʼєднання обвинуваченого. А саме, щоз другої половини березня 2022-го до 16 січня 2023 року він регулярно дзвонив цивільній дружині, матері і батьку.
Показання цього чоловіка про викрадення невідомими особами і втечу не знайшли підтвердження доказами. Він жодним чином не намагався звʼязатись зі своїм командуванням, повідомити про своє місце перебування чи про намір повернутись на службу через певний час. Також не звертався і до місцевих органів військової адміністрації або командування місцевих військових частин за допомогою. Його самовільне ухилення від військової служби було перервано тільки у звʼязку із затриманням працівниками правоохоронних органів.
Суд призначив покарання у вигляді 6 років позбавлення волі.