Вищий антикорупційний суд продовжує розгляд справи колишнього судді Дніпровського райсуду Києва Миколи Чауса.
Про це інформує «Судовий репортер».
10 травня досліджувалися відеозаписи обшуків автомобіля і земельної ділянки в Києві біля озера Малинівка, а також кабінету судді Чауса. Ці слідчі дії проводилися ввечері 9 серпня 2016-го.
Зокрема, з машини і з ділянки вилучалися банки з доларовою готівкою: 70 і 80 тисяч доларів відповідно.
На відео видно, як підозрюваному розповідають, що обшук проводиться за підозрою його в одержанні неправомірної вигоди, попередньо запитують, чи є в машині гроші. Він зізнається, що так.
— Там є мої гроші, — каже Чаус.
— В якій сумі? І можете пояснити?.. Покажете, де знаходяться? — запитує детектив.
— Ці грошові кошти я взяв для будівництва в борг у своїх знайомих.
— Можете назвати?
— Я не хочу називати.
— Покажете, де знаходяться?
— Хорошо.
Чаус відкриває багажник і піднімає банку, в якій видніються доларові купюри.
— Взяв в борг…
— Коли взяли?
— Десь пару днів назад.
— А яка там сума?
— Казали, близько 60 тисяч… Вибачаюсь, 70 тисяч.
Камера фіксує банку «Верес» 1,75 літра із зеленою кришкою, набиту грошима, і поряд пакет «Фора», як уточнив Чаус, з продуктами.
Після цього підходить детектив НАБУ, надіває рукавички і оглядає банку, відкриває її та витягує гроші і розкладає в багажнику.
Детектив нарахував 69 900 доларів. Пізніше гроші начебто перелічили і знайшлось ще 100 доларів, бо за першим разом склеїлись дві купюри. У судовому засіданні Чаус неодноразово звертав увагу на цю розбіжність у сумі, висловлюючи припущення про деякі махінації з боку правоохоронців, що, мовляв, ці 100 доларів доклали.
Чаус вважає, що вилучені з автівки речі не підтверджують обвинувальний акт, а спростовують його. «Звідкись вони взяли $70 тисяч. При понятих вилучено $69 900… Як прокурор разом з детективом доложив туди ще якісь гроші?!», — говорив він.
У багажнику автівки також знайшовся коричневий шкір’яний портфель, який детектив відкрив і діставав звідти речі: два блокноти з особистими записами Чауса, дозвіл на зброю, перепустку до приміщення Дніпровського райсуду Києва, пістолет, ключі, блістери з таблетками, гаманець. Також підозрюваного попросили показати вміст кишень: він віддав мобільний телефон, ключі та посвідчення судді і детектив їх вилучив.
«Дозвіл на зброю до цього часу не повернули, — обурювався Чаус. — Тим більше зараз у військовий час» (очевидно, мав на увазі воєнний стан — ред.).
Адвокати кажуть, що на відео ні разу не прозвучало, що проводиться особистий обшук підозрюваного. Сам Чаус вважає, що йому вивернули кишені. Прокурор це спростовує, кажучи, що підозрюваного попросили показати, що в кишенях і він все дістав сам. Чаус також стверджує, що на початку обшуку йому не роз’яснили право на адвоката. Суд спеціально відтворював цю частину відео і детектив, дійсно, не зазначив про право на адвоката.
У наступному відео слідча група переміщується до приймальні і службового кабінету Чауса. Там присутні також інші працівники суду.
Видно робочий стіл, національний прапор, шафи з документами, настінний годинник і мікрохвильовку. З кабінету вилучають вирок щодо громадянки Сасевич, за який, за версією обвинувачення, суддя отримав $150 тисяч.
Далі слідча група виїжджає на земельну ділянку біля озера Малинівка (Деснянський район Києва). На вулиці Гаражній, між проїжджою частиною і парканами земельних ділянок, вилучено ще одну дволітрову банку з грошима. Огляд почався близько 9 години вечора і закінчився о пів на першу ночі.
«Огляд проводиться біля паркану зеленого та сірого кольору. Ви бачите чотири цеглини і під ними заховано пакет чорного кольору. В пакеті знаходиться банка, в якій знаходяться, з першого погляду, долари США… Поняті, прошу вас звернути увагу на зазначену банку», — каже детектив НАБУ.
Детектив у білих рукавичках виймає з банки пачки з грошима, викладає і рахує.
«Дійсно, прокурор разом із детективами НАБУ брали дозвіл на обшук земельних ділянок, але я так розумію, що це не на тій земельній ділянці знімалося це відео. І що воно підтверджує, чесно кажучи, мені незрозуміло. Тому прошу визнати недопустимим, бо яке відношення прокурор так і не пояснив, що там зафіксовано», — прокоментував Чаус.
Адвокат Короленко зазначив, що огляд проводився із порушенням норм КПК після 22.00. «Яка необхідність була оглядати якусь територію о першій годині ночі з відео незрозуміло?! І другий момент, що детектив називає координати, де нібито відбувається огляд, але тільки оголошує і ніяким чином не підтверджує. Навіть не показав пристрій, за допомогою якого відбулося визначення цих координатів. Якщо ми відкриємо гугл-карту і введемо координати, то ця точка знаходиться на іншому березі озера», — сказав захисник.
У наступному засіданні 17 травня планується продовжити дослідження відеозаписів.
Нагадаємо, що 1 лютого Вищий антикорупційний суд змінив екссудді Миколі Чаусу запобіжний захід із нічного домашнього арешту на заставу в 717 тисяч 900 гривень застави.
Колишній суддя Дніпровського суду Києва Микола Чаус обвинувачується в отриманні 150 тисяч доларів неправомірної вигоди. Підозру йому повідомили ще у 2016 році, але суддя зник і перебував у розшуку. Згодом він з’явився на території Молдови, куди в’їхав за чужими документами. Почався тривалий процес екстрадиції і одночасно Чаус просив про політичний притулок.
За 5 років екстрадиція так і не завершилася. Але Чауса знайшли у Вінницькій області і тоді він звернувся до СБУ, заявивши, що став жертвою викрадення спочатку в 2016-му і тепер у 2021 році. Служба безпеки почала розслідувати викрадення Чауса і взяла екссуддю під охорону.
Чаусу загрожує від 8 до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Читайте також