Садгірський районний суд міста Чернівці визнав трьох громадян винними у диверсії.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 30 січня.
За матеріалами справи, студент 3-го курсу Чернівецького професійного машинобудівного ліцею моніторив у Telegram канали з продажу наркотиків і таким чином пропозицію «легкого» заробітку. Спочатку він сам малював графіті на стінах, за що отримав гроші, а згодом розповів друзям озповів про телеграм-акаунт, на якому було зображення злодія, який виконував подібні завдання.
За підпал релейної шафи пропонували 24 тисячі гривень, за підпал військового автомобіля — 42-45 тисяч гривень, за підпал будівлі ТЦК та СП «коктейлем Молотова» — 3 тисячі доларів США.
Ввечері 7 вересня 2024 року двоє хлопців підпалили релейну шафу біля залізничного перегону. Їх товарш, який знайшов пропозицію «роботи», з ними не був, тому що його не відпустила мати. Зловмисники зняли відеозвіт підпалу тривалістю 15 секунд, показуючи папірець із написом «Свалка 07.09.2024». Кодова фраза мала підтвердити, що відео зняте ними, а не вкрадене з інтернету.
Збитки залізниці від пожежі оцінюються у 449 тисяч гривень. Підпалювачі отримали на банківську картку винагороду від невстановленої особи трьома платежами на суму 24 тисячі гривень, які розділили між собою.
Опівночі 11 вересня хлопці підпалили ще одну релейну шафу і надіслали замовнику відео, на якому був аркуш паперу з кодовим словом «Вампир». Збитки від пожежі становлять близько 502 тисячі гривень. Винагороду на цей раз підпалювачі не отримали.
У судовому засіданні обвинувачені визнали вину частково. Двоє з них є рідними братами, батьки яких у 2015 році померли і з того часу вони росли під опікою іншої особи.
Один із них виправдувався тим, що не розумів важливість обʼєкта, який підпалював. Однак на запитання прокурора відповів, що яка має бути шафа йому пояснили у телеграм-каналі, а коли обирали її, то йшов по коліям, а тому частково розумів, що ця шафа відповідає за рух поїздів, а саме за світлофор та сигналізацію. Хлопець просив суд врахувати, що він хотів лише підзаробити.
Другий обвинувачений говорив, що не відкривав шафи, не підпалював їх, а лише знімав все на відео і дивився чи ніхто не йде. На злочин його підбили брат та друг, він погодився тільки знімати відео і не зупиняв та не відмовляв їх. На аватарці телеграм-каналу він бачив особа у радянській формі, а на задньому фоні щось горіло, у чаті розмовляли суржиком та російською. В той же час інший обвинувачений пригадував, що на телеграм-акаунті було зображення злодія, який виконував подібні завдання.
Інженер залізниці пояснив у суді, що на ділянці самовільно опустився шлагбаум і спрацювала сигналізація, стало відомо, що горить шафа вхідного світлофору про, що доповіли диспетчеру і черговому пункту, потім викликали ДСНС і поліцію. підпали релейних шаф порушили нормальну роботу залізниці, адже релейна шафа керує роботою сигналізації, відповідає за відкриття та закриття шлагбауму та звуковий сигнал. Світлофор забезпечує рух залізничного транспорту, а коли не працює — порушується нормальна робота, міняється порядок дій, все переходить у ручний режим, при такому потяги будуть рухатися із затримками у русі.
Захисники просили суд помʼякшити кваліфікацію їх підзахисним, оскільки ті, начебто, не діяли з метою ослаблення держави, а лише з корисливих мотивів.
Але суд вважає, що такі доводи є нічим іншим як обраною лінією захисту з метою применшення відповідальності за вчинене.
Завдання на підпал релейних шаф було отримане поряд із пропозицією підпалу військових машин та будівель ТЦК, виконувалося біля релейних колій, по яким щоденно здійснюються перевезення великої кількості вантажів, в тому числі, не виключено і вантажів стратегічно важливих для держави. Враховуючи розташування Чернівецької області на межі від кордону, під час війни обвинувачені мусили розуміти що такі дії будуть спрямовані на ослаблення держави. Було два підпали і ніхто з них не зупинив інших та не застеріг від вчиненого. Більше того, один із обвинувачених проходив військову службу у Державній прикордонній службі, а, отже, безумовно розумів протиправність та суспільно небезпечний характер своїх дій та настання шкідливих наслідків.
Захисниця студента просила виключити з обвинувачення її підзахисного підпал першої шафи, оскільки він там присутній не був.
Як повідомили двоє інших обвинувачених, саме студент розповів їм про можливість заробітку, після чого вони всі разом вирішили зробити це, мали йти втрьох на перший підпал, але одного з них не відпустила мати. Як повідомиили хлопці, лом для відкриття релейної шафи їм дав саме товариш, який не зміг піти. Отримавши винагороду за перший підпал, хлопці перекинули тисячу гривень своєму другові, який не зміг взяти участь. З огляду на таке суд відмовився виключати епізод із обвинувачення третього хлопця.
Усіх трьох засудили до однаково покарання — 15 років позбаавлення волі з конфіскацією майна, окрім житла. Із засуджених у солідарному порядку на корить акціонерного товариства «Українська залізниця» стягується матеріальна шкода в сумі 951 тисяч гривень.
У вироку написано суд врахував обставини, які помʼякшують покарання: щире каяття та активне сприяння розкриттю злочину.