Зарічний районний суд міста Суми виправдав Середино-Будського міського голову Олександра Гена.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 18 лютого.
Гена звинувачували у державній зраді і незаконному переправленні осіб через державний кордон. А саме, що після введеня воєнного стану, в лютому-березні 2022 року, він поширював проросійські настрої і закликав місцевих жителів не опиратися окупантам і здати зброю. У приватній розмові з працівником поліції, нібито, порадив йому не чинити супротив російським військам та розʼяснити це особовому складу, щоб не допустити збройного конфлікту.
Гена звинувачували, що він ходив на російську територію, узгоджував з представниками РФ відкриття пункту пропуску і доповідав про відсутність у громаді військовослужбовців ЗСУ та осіб здатних чинити збройний супротив у випадку окупації.
За версією обвинувачення, Ген пітримував тісні звʼязки з головою адміністрації Суземського району РФ , якого знав багато років, а також передав окупантам анкетні дані і адреси проживання атріотично налаштованих мешканців громади, які найбільш активно чинили супротив.
У судовому засіданні обвинувачення не підтвердилося.
Жоден із допитаних у суді свідків, які були присутні на зборах мешканців міста, не чув, щоб Ген закликав не чинити спротив окупантам військам та здати зареєстровану мисливську та іншу вогнепальну зброю. Навпаки, свідки показали, що вулиці в темну пору доби представники місцевої самооборони патрулювали з мисливською зброєю і це питання було вирішено саме на зборах, де присутній був Ген. Мер пропонував чинити опір представникам країни-агресора, але за містом, щоб не наражати на небезпеку городян.
Ген пояснювв у суді, що просив «гарячі голови» утримуватись від провокацій і з приводу усіх обставин доповідати в СБУ. Коли у місті зʼявляться українські військові, то саме вони скажуть що робити. Але ніяких закликів складати зброю від нього не лунало.
Жоден із допитаних свідків не бачив, щоб Ген перетинав кордон, та не чув, щоб він спілкувався з представниками рф з вказаних питань або повідомляв інформацію на шкоду державі Україна.
Ген розповів, що вранці 24 лютого військком і голова Шосткинської адміністрації не відповідали на його дзвінки. Разом із начальником поліції вони пішли до пропуску «Середино-Буда — Зернове» і побачили, що прикордонників з боку України вже не було і майно покинуто без нагляду, двері відчинені.
Вся влада самоусунулась і поліція, і СБУ, був інформаційний вакуум, але мешканці міста чекали від нього дій. Не було жодних методичних рекомендацій, вказівок, настанов, як діяти під час війни, тому він наважився іти на зустріч, щоб дізнатись про плани представників рф. Йому було лячно це робити, оскільки він знав про випадок викрадення міського голови в іншому регіоні.
Обвинувачений підтвердив, що мав дві зустрічі з росіянами, але державний кордон не переходив і під час розмов стояв на території України. Під час зустрічі він близько до представників РФ не підходив і стояв на відстані 7-10 метрів від них, за руку не вітався. Росіяни пропонували евакуювати його з родиною, пропонували гуманітарну допомогу, говорили про нацистів і те, що вони будуть відкривати зі своєї сторони пункт пропуску та просили не чинити перепон людям, які бажають перетнути кордон. Він відмовився евакуюватись та посміявся з інформації про нацистів.
Про зустрічі та зміст розмов Ген повідомляв керівництво держадміністрації та працівника СБУ. Але йому не дали ніяких порад і тільки просили протриматись якийсь час, щоб від відкриття кордону росіянами не настали негативні наслідки. Тому він зобовʼязав своїх підлеглих бути на пункті пропуску та пояснювати людям, які перетинатимуть кордон, що це незаконно. На пункті пропуску поставили компʼютер і принтер, щоб записували людей, які все-таки перетинали кордон. Ген вважав, що це могло бути стримуючим фактором. Але через такі дії активісти підняли ґвалт, що «Ген відкрив пункт пропуску та кордон». 4 березня працівники міської ради на пункті пропуску зафіксували 10 осіб, які перейшли кордон в бік рф, та одного чоловіка, який прийшов з Росії в Україну. Цей список був в той же день переданий поліції для реагування. Працівники мерії покинули пункт пропуску після того, як активісти стали погрожувати їм і це стало небезпечно. Далі кордон безконтрольно перетинали всі, хто хотів.
У середині березня 2022 року хтось з представників самооборони знову передав Гену прохання прикордонників РФ зустрітися. Він знову телефонував своєму керівництву і йому знову не порадили що робити, тому він сам вирішив іти. На зустрічі росіяни запитали, як відреагують у Середино-Буді на їхній гумконвой із продуктами харчування та предметами першої необхідності. Ген відповів, що потреби у такому немає і люди погано поставляться, можуть бути зіткнення, оскільки місцеві вже почали отримувати «похоронки». Після такої відповіді його просили передати, що може бути два варіанти розвитку подій: так званий «Херсонський», коли вони спокійно заходять на територію України і люди їм не чинять опір, або «Маріупольський», згідно якого після першого пострілу місто Середино-Буда перестане існувати на мапі. Росіяни все ж не зайшли і цей гумконвой, нібито, поїхав на Білорусь.
Показання Гена підтвержувалися перепискою в його мобільному телефоні. 11 березня він отримав із невідомого російського номеру СМС такого змісту: «Не доводите до гуманитарной катастрофы и повторений Харькова! Подумайте о своих гражданах и семьях. Для обсуждений гарантий безопасности обращаться в телеграмм. Не позволяйте националистам прикрываться Вами. Обратите внимание на ситуацию в Херсоне. От Ваших действий зависит Ваша дальнейшая судьба!». Ген переслав це повідомлення працівнику СБУ і на запитання, від кого воно, написав, що не знає. 18 березня Ген доповів СБУ про таке: «Добрый день. Звали на пункт пропуска. Был глава администрации Суземского района. Спрашивал о гуманитарном положении. Предлагал помощь любую: ГСМ, лекарства, продукты при условии, что напишу письмо на его имя о предоставлении гуманитарной помощи. Спрашивал, как настроение людей и почему не ходят в Россию, запуганы или по идейным соображениям. Сказал, по идейным, потому что похоронки уже получают».
Така переписка не свідчить ані про тісні звʼязки Гена з представниками рф, ані про його проросійські погляди чи наміри сприяти ворогові. Навпаки, смс-повідомлення підтверджують показання обвинуваченого, що, отримавши повідомлення з невідомого російського номеру з погрозами та залякування, а також після зустрічі з представником РФ, який пропонував допомогу, він одразу повідомив про це представника СБУ.
Ген також дзвонив керівнику облдержадміністрації і надсилав СМС: «РФ открыла ПП со своей стороны. Сказали работает в обычном режиме, могут люди заходить, выходить. Что делать?», а також — «Я говорил с головой Суземской АДМ РФ. Предлагают гуманитарную помощь на их територии. Ответа пока не даю».
Допитаний в судовому засіданні як свідок голова обласної адміністрації не памʼятав цих обставин, кажучи, що його телефоном могли користуватися його помічники які не доповіли про такі дзвінки та повідомлення.
Незважаючи на такі показання свідка, суд вважає доведеним, що Ген не тільки доповідав очільнику Сумської ОДА про обстановку в перші дні після повномасштабного вторгнення у громаді на кордоні з РФ, а й просив поради про те, як йому діяти. Але, як зʼясувалося, відповідей на свої запитання від очільника області не отримав.
Сторона захисту надала документи, що в період із 14.03.2022 року по 28.04.2022 року Ген як міський голова звертався у різні інстанції з листами, в яких повідомляв про потреби територіальної громади. Зокрема, звертався до заступника директора ДП «Свеське лісове господарство» та до голови Шосткинської районної державної адміністрації, прохаючи виділити пальне, до керівника Департаменту фінансів Сумської ОДА, голови Шосткинської районної державної адміністрації та голови Сумської ОДА про необхідність в виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ, постачання ліків, продуктів, палива та ін.
На переконання суду, ці листи та смс-повідомлення Гена свідчать про те, що в перші дні повномасштабного вторгнення він продовжував опікуватись проблемами громади та намагався їх вирішити саме за рахунок держави України та не приймав пропозицій гуманітарної допомоги від держави-агресора.
Як міський голова Ген самотужки вирішував проблеми громади, не маючи необхідної взаємодії з іншими державними, правоохоронними органами, та за відсутності військових у місті. Голови адміністрацій Шосткинської районної та Сумської обласної не виходили із ним на звʼязок і не надавали ніяких розпоряджень. Представник СБУ лише приймав до відома інформацію від Гена, але на ситуацію не реагував. Інші свідки з числа місцевих жителів підтвердили показання Гена про те, що у місті починаючи з 5 години ранку 24 лютого 2022 року і протягом приблизно 1 — 1,5 місяці взагалі не було ані прикордонників, які залишили пункт пропуску на державному кордоні, ані представників ЗСУ та інших військових формувань.
Один із ключових свідків був начальник місцевої поліції, який разом із Геном організовував збори жителів міста. На зборах обговорювали що будуть робити у випадку, якщо росіяни зайдуть у місто. Люди пропонували робити коктейлі молотова і закидати ними війська рф, використовувати зброю у кого є. На це Ген відповів, що він проти, щоб це робити у самому місті, так як від цього можуть постраждати багато цивільних людей. Водночас сказав, що якщо хтось хоче чинити опір у такий спосіб, то краще це робити за містом. Водночас мер не був проти патрулювання вулиць і свідок не чув, що він закликав мешканців здати зброю. Коли місцеві висловили ідею перекопати і заблокувати дорогу від пункту пропуску, то Ген запропонував, що дасть їм трактор. Один із присутніх звинувачував мера, що він готує списки активістів, які дестабілізують ситуацію, запитав, чи здасть Ген його росіянам і той під час перепалки вигукнув: «Так!». Цей же чоловік говорив, що Ген привозить паливо з Росії та продає його. Ген відповів, що справді купує паливо в РФ, бо воно потрібне для заправки комунального транспорту, а ще продає підприємцям, щоб ті постачали в місто продукти харчування. Пізніше в суді Ген пояснив, що паливо неможливо було дістати, тому він купував його в контрабандистів, які возили його з Росії. Але коли по місту поповзли чутки, то припинив це робити.
Чоловік, який сварився з мером, показав, що очевидцем зустрічей Гена з представниками рф не був. Бачив тільки як Ген стояв на нейтральній території, проте не знає розмовляв він із військовими РФ чи ні. На зборах мешшканців мер розповідав про проблеми з пальним і що росіяни планують заходити у місто, тому просив людей не йти на конфлікт, не чинити перепони їм, щоб люди і місто не постраждали. Ці слова він особисто сприймав як здачу міста. Далі виникла перепалка щодо постачання палива з РФ та його розподілу, але Ген йому не погрожував. Через декілька днів після цієї перепалки, знайомого свідка, нібито, викрали і допитували російські військові, які запитували про нього і передали, що якщо його друг так себе буде вести, то йому натягнуть мішок на голову і знищать його. Він повʼязав ці погрози з перепалкою, яка відбулась між ним і Геном. Але насправді свідку не відомо про те, чи збирав мер для росіян інформацію про активних громадян.
Олександра Гена виправдали за відсутністю в його діях складу злочину. Суд ухвалив негайно звільнити його з-під варти. Під вартою міський голова перебував більше 2, 5 років — із 4 травня 2022-го.