Шевченківський районний суд міста Чернівці визнав громадянина винним у державній зраді і перешкоджанні законній діяльності Збройних сил України.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 26 червня.
Влітку 2024 року обвинувачений у Telegram вступив у контакт із представником ФСБ РФ і за гроші вів підривну діяльність проти України.
У цей час ще четверо мешканців Чернівців у пошуках роботи натрапили на того ж вербувальника, але звернулися до Служби безпеки України. У подальшому вони виконували завдання під контролем правоохоронців, допомагаючи викривати роботу російських спецслужб і в тому числі співпрацю з ними обвинуваченого. Пізніше вони давали показання у суді як свідки.
Початково людям доручали різного роду графіті і провокаційні написи на будівлях і памʼятниках: «Нет Мобилизации» та «Нет Режиму Зеленского» та ін. Потрібно було писати, що президент України є вбивцею та зрадником. Один із агентів мав перевірити за певними адресами, чи є там малюнки державного прапора РФ із написами російською мовою: «Мы идем!».
За збільшену винагороду агентам пропонували робити підпали автомобілів і релейних шаф на залізничних шляхах. Так, одна дівчина, яка вже співпрацювала з СБУ, підпалила релейну шафу і фіксувала роботу і під відеозапис промовляла визначене куратором контрольне слово «Курва».
Інший чоловік старшого віку зізнався куратору, що проходив військову службу в Збройних силах СРСР у Москві. Тоді його попросили виготовити вибуховий пристрій. І він у супроводі працівників СБУ зробив імітацію вибухового пристрою, відправивши фото замовнику.
Співпрацюючи з цим же куратором, обвинувачений 14 липня 2024-го підпалив релейну шафу залізниці у селі Чернівецької області. 19 липня зробив відеозйомку адміністративної будівлі Управління СБУ в Чернівецькій області і автомобілів, припаркованих поруч. Потім цей відеозапис куратор показував іншій особі, залученій до агентурної мережі, як приклад добре виконаної роботи.
У переписці представник РФ повідомив обвинуваченому, що є куратором «Чернівецької, Хмельницької і Буковинської областей» і хвалився, що в нього є 13-річна дівчинка, яка фотографувала військові обʼєкти.
26 липня 2024 року поблизу музею Генерала-Хорунжого УПА Романа Шухевича в місті Львові обвинувачений фарбою із балончика написав «Kyrva» на памʼятнику Шухевичу. Потім зробив аналогічний напис на машині з номерними знаками литовської реєстрації.
У 20-х числах липня куратор дав завдання одному зі своїх агентів знайти військовий автомобіль у Чернівцях. Цей інформатор діяв під контролем СБУ. Відтак працівники СБУ самі встановили автомобіль як імітацію для виявлення диверсійних дій. Інформатор передав адресу автомобіля куратору і той відповів, що його підпалить інша людина. 3 червня 2024-го близько опівночі обвинувачений підпалив машину, після чого був затриманий.
У суді чоловік визнав вину частково і просив суворо його не карати. Сказав, що розраховував, що ніяких наслідків його дії мати не будуть. Автомобіль вже був старий і його знищення не мало вважатися значною втратою. А підпал шафи на залізничних коліях, як сподівався обвинувачений, не створить перешкод для руху поїздів.
Зʼясувалося, що обвинувачений був військовослужбовцем ЗСУ і учасником бойових дій проти російської агресії. Але за місцем служби характеризується негативно.
За сукупністю злочинів він отримав покарання у виді 15 років увʼязнення із конфіскацією особистого майна.