Протягом двох місяців чоловік листувався у Telegram із незнайомцем, який назвався Сергієм, фотографуючи на його замовлення деякі будинки в столиці. За одне таке фото йому платили по кілька тисяч гривень.
Днями Шевченківський районний суд Києва визнав 32-річного Віталія Коротєєва винним у державній зраді. Його засудили до 15 років увʼязнення з конфіскацією майна.
— 15 років — це дуже багато. Я ні з яким злим умислом, нічого такого не хотів. Вибачте будь ласка, — говорив він у дебатах, переконуючи суд призначити більш мʼяке покарання.
Коротєєв родом із Херсона, у 2021-му судимий за крадіжку велосипеда, який він заклав у ломбард. У вищому професійному училищі чоловік здобув освіту кухаря і ще до повномасштабного вторгнення поїхав у Буковель і працював там за фахом. Після окупації Коротєєв не зміг повернутися і влітку 2022 року приїхав до Києва, щоб, за його словами, заробити грошей і вивезти з Херсона цивільну дружину і доньку.
У столиці чоловік одразу роботу не знайшов і мешкав у хостелі та перебивався підробітками. Даючи показання у судовому засіданні, він пожалівся, що в хостелі його обікрали, тому грошей він особливо потребував.
У поле зору правоохоронних органів Коротєєв попав ще до основних подій цієї справи. Близько 3 години ночі 30 червня 2022-го він начебто проник у кіоск на Повітрофлотському проспекті у Києві і викрав звідти планшет вартістю 7 тисяч гривень і ще 9445 гривень готівкою. 1 липня 2022 року Соломʼянський суд Києва застосував до підозрюваного в крадіжці особисте зобовʼязання (вироку в справі наразі немає — ред.).
Далі, як розповідає Коротєєв, він знайшов оголошення у Telegram-каналі «Робота Київ». Незнайомець, який представився Сергієм, запропонував, що платитиме йому за фото певних обʼєктів у Києві. Коротєєв не місцевий і каже, що в столиці не орєінтується, але «Сергій» називав йому станцію метро і адресу. Він знаходив в інтернеті фото цих будівель, тому не вважав, що робить щось незаконне.
Першим обʼєктом, на зйомку якого 3 серпня 2022 року виїздив Коротєєв, стала адмінбудівля Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області. Він мав зафіксувати прилеглу територію — вʼїзди та виїзди, укріплення розташування паркувального майданчику для автомобілів співробітників, тощо. Фото будівлі дійсно є в інтернеті, бо у 2020 році там, наприклад, проходили акції протесту з приводу кримінальної справи Сергія Стерненка.
4 серпня 2022 року Коротєєв знімав приміщення лікарні швидкої медичної допомоги, 8 серпня — Центральний Будинок Офіцерів Збройних Сил України. 10 серпня в Оболонському районі Києва чоловіка зупинили поліцейські, коли він підібрав пачку з-під цигарок, заповнену психотропною речовиною. 29 серпня Коротєєв знімав військову частину. Востаннє 12 вересня 2022-го він виїхав на зйомку спеціалізованої школи з поглибленим вивченням англійської мови в Шевченківському районі Києва. На той час його діяльність уже відстежували працівники СБУ і він був затриманий на місці злочину.
Із переписки із «Сергієм» видно, що Коротєєв виконував завдання, коли вже мав роботу в кіоску з продажу шаурми. У судовому засіданні він буде виправдуватися тим, що роботу знайшов після того, як 2-3 рази сфотографував будівлі і вже ось-ось збирався закінчити співпрацю із «Сергієм», але хотів сходити ще раз, бо гроші, мовляв, зайві не будуть. І саме під час «останнього виїзду» його затримали. Каже, що за два місяці заробив близько 10 тисяч гривень.
— Хотів заробити гроші і нічого більше. Я підійшов і сфотографував двері, не всю будівлю (…) Я не ховався, не прикривав камеру. Біля дому офіцерів я навіть у військового запитав, чи можна фотографувати, той сказав, що можна. Там ще стояли розбиті танки і сказав, що можна фотографувати.
— На вашу думку, з ким ви спілкувалися? Хто давав завдання, скинув гроші? — запитував у судовому засіданні прокурор.
— Думав, якийсь репортер… Я не замислювався. Може, людина з СБУ цікавитися, як проходить робота чи що… Чесно кажучи, не думав про це.
— Чи ви думали, що це може бути представник Російської Федерації?
— Можливо. Я запитував, він мені не відповів. Запитував, звідки ти і що…
— У листуванні питаєте: «Откуда ты?». На що він відповідає: «А сам как считаешь?». Ви пишете: «Так как не знаю, хочу услышать подтверждение».
— Я только догадку написал. Когда в третий раз ехал, уже задумался тогда.
— А що ви мали на увазі, коли писали: «У нас за такое сажают на 10 лет»?
— Это был больше вопрос. Це питання було, скоріш за все.
— Ви запитували у нього, чи дають за таке 10 років?
— Так, тому що мені сказав знайомий.
— Ви не знали, що дають за таку діяльність?
— Це було, щоб отримати більшу грошову винагороду. Щоб набити ціну того, що я роблю.
— Ви розуміли, що Російська Федерація здійснює обстріли міста Києва, зокрема?
— Я цього не знав, не застав. Чув про це. Не здогадувався, що таким чином, не знав, як це робиться… Мені дають усі координати… За звичайне фото я не думав, що можна буде щось зробити.
— Вас затримали у вересні [2022 року]. На момент затримання ви знали, що триває повномасштабна агресія РФ проти України? Ви розуміли, можливо, чули в новинах, що Росія здійснює ракетні обстріли?
— Я новини не дивлюсь.
— І що по Києву стріляють також не чули?
— Чув, коли застав, тільки один раз. І зараз, як у СІЗО.
Телефонний номер «Сергія» починався на +7, тому прокурор вважає, що Коротєєв міг здогадатися, що спілкується з кимсь із Росії. Але той заперечує, кажучи, що в телефонних номерах не розбирається.
Коротєєв каже, що вину визнає частково, але він не згоден із кваліфікацією «державна зрада». Він звертався до суддів, прохаючи змінити обвинувачення на більш мʼяке.
— Ходив, знімав, але не хотів росіянам здавати якісь координати.
— Біля військової частини ви фотографували. Ви що не бачили, що це військова частина? — запитав суддя Євгеній Сидоров.
— Я не розумів, що це військова частина. Бачив, що там воєнні…
— В армії ніколи не служили?
— Ні. Воєнні бачили, що я фотографував і ніхто нічого не казав.
— Яке ваше ставлення до таких дій?
— Я зробив дуже велику помилку. Я тільки зрозумів. Я не знав, що такі наслідки можуть бути. Дуже радий, що нічого поганого не сталося.
— Ви отримували винагороду за кожне фотографування певного обʼєкта?
— Так, за кожне.
— І скільки ви отримали?
— Точно не скажу. За перше, там де будівля СБУ, — 4 з чимось тисячі.
— І ви не замислились, що просто за фотокартку будівлі СБУ Києва та Київської області 4 тисячі?
— Ні…
— Активна фаза війни, а ви телевізор не дивитесь?
— Ні.
— Нічого не бачите, нічого не знаєте, йдете СБУ фотографуєте і отримуєте 4 тисячі, пересилайте на російський [номер], не замислюєтесь і все добре. І йдете на інші обʼєкти — йдете в школу.
— Я не думав з цієї сторони на той час, скажу чесно. Мені було цікаво, що заплатять ці гроші, мені вони потрібні були. Я не думав про наслідки.
Адвокат Роман Щетініцький намагався переконати суддів, що Коротєєв скоїв менш тяжкий злочин
— Дійсно, він зробив фотографії чотирьох обʼєктів, відправляв на номер +7 і за це отримав кошти (…) Чи можна назвати допомогою [іноземній державі] те, коли необізнана людина пішла і зробила чотири фотографії, без всякої привʼязки, без координатів? Це не було після обстрілу. Не було жодного разу ракетного удару по тих місцях. Я вважаю, що відсутній даний склад злочину (…) Державна зрада характеризується виключно прямим умислом. Фотографії дверей будь-якого будинку — чи це будинок СБУ, правосуддя чи лікарні. Я не можу погодитися, що це допомога ворогу. Це є вчинення іншого злочину, але ніяк не 111-та. На одній із фотографій, дійсно, є блокпост і працівники сил територіальної оборони, коло СБУ є на фотографії. Це, можливо, слід кваліфікувати як стаття 114-2 (…) і призначити покарання у вигляді 5 років позбавлення волі.
Стаття 114-2 Кримінального кодексу України за відсутності тяжких наслідків передбачає від 3 до 8 років вʼязниці за незаконне поширення інформації про місцезнаходження військової техніки і особового складу під час воєнного стану.
В останньому слові обвинувачений сказав, що він не державний зрадник, бо насправді хотів піти у військкомат і захищати Україну, не підтримує РФ і зробив «дурну, глупу помилку», за яку тепер шкодує.
. . .
За інформацією СБУ, Коротєєв був завербований в агентурну мережу, яку курував співробітник ФСБ РФ по Ростовській області Станіслав Гороховіков. Шляхом умовлянь та підкупу він схиляв до державної зради громадян України, які проживали на підконтрольній території України, а саме у містах Київ, Одеса, Херсон, Миколаїв та Дніпро. У матеріалах справи йдеться про пʼятьох людей, які входили до цієї мережі (за підрахунками автора, таких уже шестеро — ред.). Двоє із них вже отримали вироки. Окрім Коротєєва, це ще коригувальник із Одеси, якого в грудні 2023-го засудили до 12 років увʼязнення.
Гороховікову в Україні висунули звинувачення у злочинах проти національної безпеки, в тому числі щодо посягання на територіальну цілісність України і схиляння українських громадян до державної зради. Його планують судити заочно.
Ірина Салій, «Судовий репортер»
Головне фото — колаж