Екссуддя Микола Чаус стверджує, що п’ять років тому покинув територію України не за власним бажанням.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на ухвалу Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 16 серпня.
На засіданні оскаржувався запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, який суд залишив без змін.
У рішенні суду зафіксовано пояснення Чауса, що на початковому етапі розслідування хабара він погодився на пропозицію своїх захисників поїхати в інше місце, але не мав наміру покидати Україну, ці речі відбулися поза його волею. Прізвища адвокатів у рішенні не уточнюються.
Його теперішній адвокат Ростислав Кравець наголошував на необґрунтованості підозри, що в матеріалах справи не міститься жодного доказу на підтвердження факту саме вимагання та передачі коштів Чаусу. Не виявлено будь-яких слідів коштів на руках чи одязі Чауса. На його думку, мала місце провокація злочину з боку заявниці, свідка та працівників НАБУ.
16 серпня Вищий антикорупційний суд продовжив Чаусу цілодобовий домашній арешт до 15 жовтня.
Раніше, 6 серпня екссуддя був викликаний до НАБУ і від дачі показань відмовився. Того ж дня прокурор антикорупційної прокуратури прийняв рішення про завершення розслідування. Чаусу та його адвокатам відкрили матеріали для ознайомлення.
За версією обвинувачення у 2016 році суддя Дніпровського суду Києва Микола Чаус вимагав та одержав неправомірну вигоду у 150 тис. доларів.
9 серпня 2016 року детективи НАБУ викрили служителя Феміди «на гарячому». Верховна Рада України дала згоду на його затримання та притягнення до кримінальної відповідальності. Скориставшись суддівським правовим імунітетом, підозрюваний залишив територію України. З 16 серпня 2016 року суддю Чауса було оголошено у національний розшук, а у подальшому — у міжнародний розшук.
У лютому 2017 року його затримали на території Республіки Молдова. Детективи Національного бюро подали клопотання про екстрадицію екссудді до України. У свою чергу, Чаус просив дати йому політичний притулок, а після відмовив знову зник. У квітні 2021 року з’явилася інформація про нібито його викрадення.
Місцезнаходження Чауса було невідоме аж до липня 2021 року, коли посадовця виявили в одному з сіл Вінницької області.
Національне антикорупційне бюро оприлюднило частину матеріалів негласних слідчих дій 2016 року, якими зафіксовано спілкування екссудді Миколи Чауса. Заявницею у справі Чауса була ексдружина працівника НАБУ, чиїй матері суддя виносив вирок за торгівлю сильнодіючими речовинами та прекурсорами. Безпосередньо гроші Чаусу передавав працівник НАБУ.