В ніч на 1 липня російські військові випустили по селищу Сергіївка в Одеській області три ракети. Одна з них влучила у житловий будинок, інша у базу відпочинку «Годжі». Внаслідок атаки загинула 21 людина, серед яких 12-річний хлопчик. Що кажуть місцеві мешканці та як цю справу розслідуватимуть правоохоронці — у матеріалі «Судового репортера».
Курортне селище Сергіївка у Білгород-Дністровському районі окупанти атакували приблизно о першій годині ночі. Випустили три ракети типу Х-22 з літаків-бомбардувальників Ту-22, які перебували в акваторії Чорного моря. Х-22 — радянська крилата протикорабельна ракета, якою нещодавно розбомбили торгівельний центр у Кременчуку. Тоді внаслідок удару загинули 19 осіб.
Три ракети по Одещині влучили у дев’ятиповерховий житловий будинок, територію бази відпочинку та у поле неподалік.
Зруйнований будинок є частиною житлового масиву селища. За інформацією ДСНС в ньому проживало до 160 людей, тож він був тільки наполовину заселений.
Поряд із будинком розташовані дитячий майданчик, пошта, невеликий ринок та магазини. Трохи далі — будівлі зруйнованої бази відпочинку. Жодних об’єктів критичної або військової інфраструктури поблизу немає.
Від ракетного удару в одному з під’їздів будинку обвалилися перекриття з першого по четвертий поверхи. Решта квартир залишилися без вікон, дверей та зі зруйнованими балконами.
Побутові речі, скривавлений одяг, каміння та сміття викинуло на прибудинкову територію. Вибухова хвиля також пошкодила припарковані поряд автівки.
За словами місцевої жительки Лариси, яка проживає у зруйнованому під’їзді, перші вибухи вони з чоловіком почули приблизно опівночі. Від вибухової хвилі відкрилися усі двері, тож подружжя подумало, що десь неподалік стався вибух газового балону. Вже через декілька хвилин пролунав другий удар.
«Це був жах. Все летіло на нас — двері, перегородки, шафи, скло з вікон та дзеркал. Нас трохи посікло, але ми залишилися живими. Вибратися одразу не змогли, бо вихід завалило. На поміч прийшов якийсь хлопець, він прим’яв завали та витяг нас. Добре, що сходи вниз не розбомбило, тож ми спустилися на вулицю», — каже жінка.
Серед загиблих — її сусіди та знайомі. Частина з них, каже Лариса, як і вона — були викладачами: хтось фізики, хтось фізкультури.
«З тих, у кого квартири виходили на південну сторону, в живих практично нікого не залишилося», — додає постраждала.
Лариса разом з чоловіком та собакою, як і решта власників зруйнованих квартир, з опівночі залишилися на лавках перед будинком — очікувати, коли рятувальники дістануть усі тіла, розберуть завали та дозволять їм пройти у власні домівки.
Світлана, мешканка сусіднього будинку, розповіла, що прокинулася від потужної ударної хвилі. В одній з кімнат її квартири, прямо під вікнами, спала її онучка, трохи далі дочка з чоловіком. З першого вибуху почали вилітати вікна. Дочка схопила дитину, вибігла у коридор та закрилася матрацами, які розстелила напередодні спеціально для ночівлі під час повітряної тривоги. Світлана із зятем не встигли, тож усі уламки та меблі полетіли в їхню сторону.
«Не знаю як ми з ним вижили. Це було найстрашніше у моєму житті — коли на тебе летять рами, уламки дверей та меблів. А міжкімнатні двері вириває як пушинку. У декого двері заклинило, вони не могли вийти з квартир, була паніка. Сусідів вище поверхом взагалі ударною хвилею викинуло з кімнати у коридор», — пригадує жінка.
Двоє загиблих, сімейна пара, були її знайомими. Світлана розповідає та плаче. Під час першого вибуху сусіди разом з дитиною вибігли у коридор, ближче до ліфта, однак вирішили повернутися та вимкнути телевізор, а також забрати гроші та інші цінні речі. Під час другого вибуху подружжя загинуло, тож дівчинка залишилася сиротою.
Станом на ранок 1 липня від атаки на селище загинула 21 людина. Роботи з розбору завалів у будинку завершилися, там знайшли тіла 16 осіб. Ще 38 людей отримали травми, усіх госпіталізували до лікарні. Серед них — 6 дітей. В будівлях бази відпочинку загинули 5 людей, з них 12-річний учень Білгород-Дністровського ліцею Дмитро Рудницький зі своєю мамою. Ще 5 дітей були травмовані, двоє з них наразі знаходяться у критичному стані в лікарні.
Серед загиблих, яких вже встигли ідентифікувати — член виконавчого комітету Коцюбинської селищної ради Київської області Роман Миколайчук, який виховував трьох дітей, а також президент одеського дитячого футбольного клубу «Атлетик» та тренер Олександр Шишков.
На базі відпочинку роботи з розбору завалів ще тривають.
На місці працюють майже 150 рятувальників та 18 спецмашин.
За словами головного прокурора Одеської області Сергія Костенка, правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу, а саме порушення законів та звичаїв війни, яке поєднане з умисним вбивством. Прокурори розпочали збір доказів та планують закінчити цю справу за декілька місяців.
«Ми вважаємо, що це воєнний злочин, оскільки це напад на цивільний об’єкт, що заборонено Женевською конвенцією. Збирати докази у таких справах важко, оскільки майже усі вони під завалами, тож фактично йде пошаровий розбір завалів. Зараз для нас важливо задокументувати факт злочину та у ході розслідування встановити винних. Так, це можливо. По залишках ракети ми зможемо через певний ланцюжок вийти на винних. Їм за українським законодавством світить довічне ув’язнення. Скільки ми будемо розслідувати цю справу — важко сказати, оскільки вона починається з території, яка наразі нами не контролюються і там перебувають люди, які поки поза межами нашої досяжності. Можливо, збір доказів займе декілька місяців», — пояснив Костенко.
Про атаку як воєнний злочин зазначив і перший заступник міністра внутрішніх справ Євген Єнін, який також приїхав на місці події. На його думку, дії росіян можуть бути помстою за звільнення острова Зміїний.
«Можливо, це помста за те, що ми звільняємо нашу територію. Вчора завдяки героїчним силам ЗСУ був звільнений від ворога острів Зміїний. І сьогодні ми бачимо відповідь ракетними ударами по Україні, по цивільних об’єктах. По-іншому, ніж порушення законів та звичаїв війни, ми трактувати такі дії не можемо. Символічним є й те, що з 1 липня Україна сказала ні безвізовому режиму з РФ», — зазначив Єнін.
Також заступник міністра повідомив, що за дорученням Генерального прокурора України в Одесу найближчим часом приїде група з офісу прокурора Міжнародного кримінального суду і надасть методичну допомогу та, ймовірно. долучить добуті українськими прокурорами докази до міжнародних проваджень.
2 липня на Одещині оголосили Днем жалоби за усіма загиблими.
Ольга Івлєва, для сайту «Судовий репортер»
Всі фото авторки
Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net – Fondation Hirondelle.