У Кропивницькому обрали запобіжний захід місцевому жителю, який начебто зливав представникам РФ координати будівель СБУ, поліції, військкоматів, стратегічно важливих мостів, військової частини, а також допомагав готувати ракетний удар по електричній підстанції 22 січня.
У Ленінському районному суді Кропивницького розглянули клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою громадянину Миколі Ф. Чоловік підозрюється у держзраді в умовах воєнного стану (ч.2 ст. 111 ККУ).
У судове засідання з’явилися прокурор Володимир Лещенко, захисниця підозрюваного Ангеліна Дуднік. Під конвоєм доставили і підозрюваного. Клопотання про запобіжний захід розглядав суддя райсуду Леонід Плохотніченко.
Підозрюваний 10 серпня 1981 року народження. Уродженець Одеси, зареєстрований і проживає у Кропивницькому. Громадянин України. Раніше не судимий.
Захисниця Ангеліна Дуднік клопотала про розгляд справи у закритому судовому засіданні.
«Підозрюваний не хоче, щоб його відомості розголошували на загал. Зараз він надаватиме особисту інформацію, рік народження, також будуть вивчатися відповідні докази. Він не бажає, щоб розголошувалися обставини кримінального провадження і має право на закрите судове засідання», – сказала вона.
Натомість прокурор Володимир Лещенко заперечив і зауважив,що справа є доволі резонансною.
«Моя позиція навпаки полягає в тому, що суспільство має знати про всі ці обставини. Оголошуючи клопотання, я буду обмежуватися в певній інформації, не надаватиму конкретні відомості. Суд, у свою чергу, може дослідити ту інформацію, якою володіє, – сказав прокурор.
Суддя Плохотніченко відмовив у задоволенні клопотання адвокатки. Тож засідання відбулося у відкритому режимі і за участю журналістів.
За інформацією слідчих СБУ, чоловік свідомо порушив громадянський обов’язок щодо захисту Вітчизни в умовах воєнного стану. З ідеологічних мотивів вирішив допомогти представникам ФСБ РФ у підривній діяльності проти України.
Чоловік нібито отримував у Telegram повідомлення від абонента з російським номером. Співрозмовник просив передати координати будівель СБУ, поліції, військкоматів, стратегічно важливих мостів (авто, жд) та військової частини, в якій базується 3-й полк спецпризначення.
Ці відомості підозрюваний мав надсилати кожного вівторка та п’ятниці, з 20:00.
Від 25 листопада 2022-го року, чоловік нібито почав відправляти координати будівель, в яких розташовані правоохоронні органи, державних установ, мостів, електричних підстанції Кропивницького.
Зокрема, надіслав файл, що містив документ, – план розвитку системи розподілу зі змінами ПрАТ «Кіровоградобенерго».
Також чоловік отримав від російського абонента завдання придбати і встановити автомобільний GPS- трекер відповідної марки, та встановити його на електричну підстанцію в Кропивницькому. За допомогою трекера 22 січня 2023 росіяни малм завдати точний ракетний удар.
Підозрюваний через інтернет придбав GPS- трекері 21 січня 2023 року, об 11:55, використовуючи методи конспірації. Потім встановив трекер на електричну підстанцію «Кіровоградська». Після цього його затримали співробітники СБУ. Того ж дня чоловікові вручили повідомлення про підозру.
Правоохоронці стверджують, що ідентифікували представника країни-агресорки, з яким співпрацював підозрюваний. Кажуть, що це працівник ФСБ РФ. Однак ім‘я його поки не називають.
Чоловікові загрожує 15 років тюрми або довічне ув’язнення.
Прокурор Володимир Лещенко зазначив, що фігурант може переховуватися від слідства, знищувати докази, вчинити інше чи продовжити це кримінальне правопорушення. Має сталі зв’язки в представниками Росії, тож може їх використати для виїзду за кордон. А саме: на тимчасово окуповані території.
Підозрюваний від коментарів відмовився. Натомість його адвокатка сказала, що її підзахисний не заперечує проти взяття його під варту.
Дослідивши всі матеріали, суд застосував до підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів. Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п’яти днів з дня її проголошення.
Лілія Кочерга, «Судовий репортер»
Цей матеріал є частиною серії про злочини, пов’язані з війною в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net – Fondation Hirondelle.