Вищий антикорупційний суд визнав колишнього радника директора Державного бюро розлідувань Ігоря Щербину вннним у замаху на шахрайстві і підбурюванні до замаху на дачу неправомірної вигоди службовій особі, яка займає особливо відповідальне становище.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 26 червня.
Із 2000 по 2015 рік Щербина працював у Генеральній прокуратурі України. Зокрема, у 2014-2015 роках був начальником Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України, а майбутній директор ДБР Роман Труба був його заступником.
У 2015-му новопризначений генеральний прокурор висловив пропозицію щодо звільнення Щербини. Останній уже мав багаторічний стаж в органах прокуратури і право на пенсію за вислугу років, тому не став заперечувати.
Знайомі запропонували Щербині співпрацювати з юридичними компаніями ТОВ «Сектор Права», ТОВ «Матрикс» та ін., на що він погодився. Щербина надавав правові консультації, опрацьовував різного характеру юридичні документи, підшукував клієнтів і за це отримував гонорари.
Труба після відставки Щербини пропрацював у ГПУ ще пів року начальником Головного слідчого управління і також звільнився.
Наприкінці 2017 року Труба, за результатами конкурсу, був обраний директором новоствореного ДБР і попросив Щербину допомогти в організації нового правоохоронного органу, а саме в пошуку приміщень, фахівців та ін. Щербина погодився, але не захотів обіймати посаду в ДБР і став радником на громадських засадах.
У 2019 році Територіальне управління ДБР у місті Києва розслідувало зловживання службових осіб прокуратури Києва, Київської міської ради, КМДА і Департаменту ДАБІ у місті Києві при погодженні дозвільних документів для забудовників.
У рамках цього кримінального провадження було арештовано будівельний майданчик та обладнання ТОВ «Едельбург Девелопмент». Це ЖК Edeldorf по вулиці Старонаводницькій, 42-44. Всупереч санітарним нормам, житловий будинок зводили у 50-метровій зоні від першого захоронення на Звіринецькому кладовищі. Ця змельна ділянка колись виділялася для адміністративної будівлі прокуратури міста Києва, але відомство чомусь відмовилося від неї і там почав працювати приватний забудовник.
Оскільки дії правоохоронців заважали будівництву, то керівник ТОВ «Едельбург Девелопмент» через спільних знайомих познайомився із Валентином Шевченком, який позиціонував себе як особа, наближена до керівництва ДБР, маючи намір обговорити можливість припинення незаконного тиску на компанію.
Про Шевченка відомо, що йому належить консультаційна компанія «Експерт Хаб». Із його власних показань, він спілкувався із забудовниками, підказував їм деякі моменти щодо прийняття будинків в експлуатацію. Так він познайомився із жінкою, яка працювала асистенткою «Едельбург Девелопмент» і дізнався від неї про кримінальну справу та запропонував познайомити з Щербиною, який товаришує із директором ДБР.
За версією обвинувачення, Щербина і Шевченко змовилися щодо заволодіння коштами компанії «Едельбург Девелопмент», створивши у підприємців хибне уявлення, що справу можна закрити тільки в випадку передачі директору ДБР хабара в розмірі 140–150 тис. доларів. Насправді ж спритники хотіли привласнити ці кошти.
2 грудня 2019 у приміщенні ресторану Fujiwara Yoshi Шевченко одержав 75 тис. доларів у подарунковому пакеті із надписом золотистого кольору «Merry Christmas!». Одразу після цього він обміняв гроші у пункті обміну на купюри аналогічного номіналу з іншими серійними номерами. Того ж дня посередник доставив гроші в офісі Щербини. А вже через 15 хвилин приміщення компанії «Сектор права» обшукали працівники НАБУ і Щербина добровільно видав 57 400 доларів. Ще 16 700 доларів виявили на верху шафи біля дверей до приміщення приймальні юридичної компанії.
Підозри оголосили Щербині і його спільнику Валентину Шевченку. Під час однієї з зустрічей Шевченко переконував керівника ТОВ «Едельбург Девелопмент» у тому, що Щербина вирішуватиме закриття кримінального провадження саме через Трубу, оскільки у них дуже близькі та дружні стосунки.
У матеріалах справи є стенограма розмови, зафіксованої у результаті НСРД. Шевченко розповідає підприємцю, що Трубу по конкурсу на посаду директора ДБР проштовхнув Щербина. При цьому називає Щербину дядею, кажучи, що це прізвисько таке. «Дивись, дядя він такий дуже важка людина, ну в сенсі того, що він дуже ресурсний, тобто у нього там дуже на верхах спілкується і так далі. І він ДБР взагалі при ньому (…) У дяді досвід прокурорський дуже великий, він був головним Головне слідче управління головою слідчого управління (…) Ось, і коли створили ДБР, він підтягнув львівʼянина Трубу, свого кума і поставив його, пропихнув його туди».
Водночас Шевченко говорив директору компанії, що на цій оборудці особисто нічого мати не буде, бо має більш далекосяжні плани: «Альтруїзму чесно, альтруїзму не буде, тому що у мене тут абсолютно інша ціль. Не ціль там 10, 20, 30 заробити, у мене абсолютно ціль на довгий ось пробіг. Аж до того, що я знаю, що і в Укрбуді є чим займатися».
У вересні 2020 року Вищий антикорупційний суд затвердив угоду про визнання винуватості стосовно Шевченка. Текст цього вироку в реєстрі прихований, але відомо, що засуджений отримав 5 років позбавлення волі умовно і зобовʼязався дати викривальні показання на Щербину.
Захисник Щербини намагався оскаржити вирок стосовно Шевченка, який такий, що порушує презумпцію невинуватості його клієнта, але йому відмовили.
Щербина винним себе не визнав. Він озвучив одразу дві альтернативні версії подій.
Перша, що 150 тисяч доларів США це сума гонорару компанії «Сектор права» за послуги для «Едельбург Девеломент».
Друга версія була про те, що посередник, який принс гроші і був їхнім із Шевченком спільним знайомим, у цей же час, нібито, запропонував Щербині участь у бізнес-проєкті у Прибалтиці із вирощування медичного канабісу для продажу в країни Європи.
Щербина пояснював, що, беручи гроші, нібито, вважав, що це на купівлю землі землі у Литві для вирощування канабісу, хоча посередник йому при цьому нічого не казав.
Суд вважає версію про спільний бізнес-проєкт неправодоподібною. По-перше, існування домовленості про купівлю землі не підтведжується жодними обʼєктивними даними, про це говорить тільки сам обвинуваченого. По-друге, у переписці обвинуваченого із посередником, який приніс кошти, також немає жодних згадок про вирощування коноплі у Литві. Натомість зафіксована переписка на тему кримінального провадження щодо ТОВ «Едельбург Девелопмент».
Версія про винагороду за юридичні послуги також не має доказів.
29 листопада 2019-го, тобто за пару днів до передачі коштів, Щербина, Шевченко і керівник «Едельбург Девелопмент» мали зустріч в офісі компанії «Сектор права». Директор компанії-забудовника тоді поцікавився, чи отримає він якусь розписку за те, що дає гроші. На це Щербина категорично відповів: «Ні, розписку звісно, що ніхто вам писати не буде» і тим більше нічого не сказав про необхідність укладення якого-небудь договору
Слідчий ДБР, який займався кримінальним провадження, повідомив, що інтересу до справи з боку керівництва не помітив, щодо прискорення розслідування ніхто не звертався. Із керівником відомства він ніколи не спілкувався про закриття жодного кримінального провадження.
Колишній директор ДБР Роман Труба повідомив суду, що нічого не знав про спроби взяти гроші від його імені. Про ці обставини вперше, нібито, дізнався зі ЗМІ. Труба підтвердив, що Щербина був його керівником у Генеральній прокуратурі, а потім допомагав йому в ДБР у підготовці кадрів.
Труба запевнив, що по справі «Едельбург Девелопмент» нічого не знав. З моменту знайомства зі Щербина знав його принципи, тому, як вважає Труба, ніколи не звернувся б до нього із пропозицією отримати неправомірну вигоду за вирішення будь-яких питань. Про наміри Щербини когось обманути або заволодіти чужим майном Трубі нічого не відомо. Труба ніколи ні від кого не чув негативної характеристики про Щербину. На сьогодні вони підтримують звичайні дружні стосунки, але кумами не є.
Доказів причетності Труби чи інших працівників ДБР до оборудки за участі Щербини і Шевченка суд не побачив. Цього вбачається ані із покзаань свідків, ані з результатів НСРД і огляду вмісту мобільного телефона обвинуваченого. Нічим не підтверджується спілкування Щербини із Трубою чи іншими посадовими особами ДБР щодо кримінального провадження.
Тому суд дійшов висновку, що 150 тисяч доларів Щербина і Шевченко не планували передавати гроші в ДБР, а хотіли розділити між собою.
Щербину засудили до 6 років увʼязнення з конфіскацією майна. Його затримали в залі суду і до набуття вироком законної сили, за рішенням суду, помістили під варту.