У Кіровському районному суді у Кропивницькому слухається справа за обвинуваченням у колабораційній діяльності колишнього депутата Щастинської районної ради, що на Луганщині Володимира Подольського.
Це громадянин України 1987 року народження. Родом із селища Новоайдар Щастинського району Луганської області, яке росіяни захопили на початку повномасштабного вторгнення.
Подольський був депутатом Щастинської районної ради VIII скликання. Але в березні 2022-го року в умовах окупації обійняв посаду виконувача обов’язки голови адміністрації Новоайдарського району «ЛНР».
Чоловіка звинувачують у колабораціонізмі (ч.5 ст.111-1 ККУ), а саме у добровільному зайнятті посади, повʼязаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади на тимчасово окупованій території.
У разі доведення провини йому загрожує від п’яти до десяти років тюрми.
На підтвердження обвинувачення прокурор має показання свідків та публікації інтернет-ресурсів.
Підозру Подольському повідомили ще 20 квітня 2022-го. Але чоловік залишається на окупованій території, де робить публічні виступи і дає інтерв’ю. Тому його оголосили у розшук і слідство провели заочно. Так само заочно Подольському обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.
27 березня справу за обвинуваченням Подольського почали розглядати по суті. Слухання відбуваються у Кіровському райсуд у Кропивницькому під головуванням судді Ірини Загреби, за участю прокурора Олександра Кіби та захисника Олега Бойченка — представника системи безоплатної правової допомоги.

Адвокат заявив самовідвід, оскільки не мав конфіденційного спілкування із Подольським.
«Я, ваша, честь, попередньо просив зупинити розгляд провадження до розшуку обвинуваченого, в цьому мені було відмовлено. На даний час я не мав із ним конфіденційної розмови, відповідно, порушено право на захист. Як у подальшому проводити його захист, я не знаю», — говорив Бойченко.

Прокурор заперечив щодо заяви адвоката, адже раніше суд вже ухвалив слухати справу за відсутності обвинуваченого.
Суддя самовідвід захисника не задовольнила.
27 березня дати показання прибула одна зі свідків. Жінку слухали у закритому засіданні. Про це клопотав прокурор із міркувань її безпеки.
Аналогічні клопотання про закрите засідання подали й інші троє свідків — мешканці селища Новоайдар. Ці люди тимчасово мешкають в інших областях. Їх показання слухатимуть у режимі відеоконференцзв’язку.
Суд уже дослідив письмові докази, зокрема, протоколи огляду соцмереж, ухвалу про арешт майна Подольського тощо.
У коментарі «Судовому репортеру» адвокат Олег Бойченко сказав, що мобільного зв’язку на Луганщині немає, тож із підзахисним він не зв’язувався. Захисник вважає, що Подольський, знаючи, що стосовно нього є кримінальне провадження мав сам вийти на зв’язок і узгодити позицію лінію захисту.
«Чи він визнає свою провину, чи ні, можливо, окупанти змусили його співпрацювати», — припустив адвокат.
Прокурор від коментарів ЗМІ відмовився.
У суді оголосили перерву до 5 травня.
Лілія Кочерга, «Судовий репортер»
Цей матеріал є частиною серії про злочини, пов’язані з війною в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net – Fondation Hirondelle.