Хортицький районний суд міста Запоріжжя визнав Сергія Скоропляса винним у добровільному зайнятті посади в незаконному правоохорнному органі на окупованій території.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 9 червня.
Наприкінці березня минулого року, проживаючи в окупованому росіянами смт Михайлівка Скорополяс почав працювати інспектором з реєстрації транспортних засобів в окупаційній поліції.
Показання у суді дали місцеві жителі, які евакуювалися. Люди розповіли, що до окупації Скоропляс із родиною займалися виключно домашнім господарством, вирощували на продаж свиней, тримали корів, птицю, торгували молочною продукцією на ринку. В будь-яких державних органах, у тому числі і відділі поліції, чоловік не працював. Та після 24 лютого він одразу став активістом, входив в організацію самооборони смт Михайлівка, агітував та запрошував сусідів до них приєднуватись.
Скоропляс на Фейсбуці встановив аватарку — картинку, на якій дівчина, одягнута в плаття «триколор», протягує свою руку «допомоги» дівчині у платті кольору синьо-жовтого прапора, що потопає. На 9 травня 2022 року свідок бачив як обвинувачений проводив тренування параду, наказував як прикрашати майдан, куди вивіщувати георгіївські стрічки, тощо. Одного разу Скоропляс у Viber опублікував пост «Да здравствует россия! россия навсегда! Смерть Укропам!». Місцева жителька написала йому у відповідь: «Прийдуть укропи, посадять усіх вас на кол». На це обвинувачений одразу їй написав «У вас есть сутки, чтобы выселиться». А вже ввечері до родини цієї жінки прийшли військові зі зброєю, які сказали, що протягом доби вони повинні виїхати на свою землю, бо вони є запеклими українцями й інакше жити не будуть.
До нової «народної поліції» приймали всіх охочих. Обвинувачений в групі в Telegram також виставив оголошенням про набір до новоутвореного органу.
Відділ «поліції» розмістився у будівлі, де до окупації був «Ощадбанк» і військкомат. На будинку зʼявився прапор Росії, але залишалась вивіска «Ощадбанку» і людям, що приходили туди, казали, що банк виїхав і тепер тут «поліція».
З травня 2022 року окупаційний режим вимагав оформлення довіреностей на керування автомобіями для перетину блокпостів між населеними пунктами. У тих, хто не оформив таку довіреність, на блокпосту забирали машину.
Свідки розповіли, як зверталися за довіреностями і Скоропляс їм їх підписував. Одну з таких довіреностей жінка, яка евакуювалася, передала українським слідчим.
Місцеві кажуть, що Скоропляс добровільно обійняв посаду в окупаційній поліції, діяв із меркантильних міркувань, бо для нього це було «престижно», підвищувало самооцінку. Пригніченим не виглядав, виконував свої обовʼязки і при цьому гордився своєю «новою посадою», бо до цього він був «ніким». Скоропляс поводився вільно, без напруги, курив та спілкувався з іншими представниками окупаційної влади.
Батько обвинуваченого мешкає у Росії. Зі слів одного зі свідків, Скороплясу ніколи не подобалася українська влада, але публічно на підтримку «русского мира» він до вторгнення не висловлювався. Дружина Скоропляса нібито зрадила йому з «рашистом» і в грудні 2022 року виїхала до РФ.
Жителька Михайлівки розповіла суду, що про те, щоб Скоропляса примушували працювати, таких розмов ніхто не вів. Але їй відомо, що деяких людей все ж заставляли. Один чоловік показував їй на тілі сліди катування, його ребра були синього кольору. У Михайлівці на співпрацю з окупантами, як вважає свідок, примушували лише керівників та посадовців, а прості люди, які ніколи не працювали при посадах, на співпрацю йшли добровільно. 24 серпня 2022 року свідок із родиною виїхала до Запоріжжя. Вона каже, що виїхати з смт Михайлівка можна було, але ті, кого влаштовував окупаційний режим, залишились.
Слідчим вдалося зняти інформацію з мобільного телефонного номеру обвинуваченого і листування в Telegram заступника голови окупаційної адміністрації Запорізької області. Пседопосадовець спілкується із заступником економічного розвитку РФ і зокрема про доплати працівникам внутрішніх справ за квітень — травень 2022 року. Із таблиці заробітних плат співробітників незаконного правоохоронного органу вбачається, що Скоропляс отримував 45 тисяч російських рублів щомісячно.
Також із листування в Telegram відомо, що Скоропляс залучався до охорони громадського порядку під час незаконного референдуму на окупованій території у вересні 2022-го.
У Telegram-каналі «Гнила черешня» викладено повідомлення «Список мусорів Василівського району, які стали на бік ворога. Вони присягали на вірність народові України, але обрали болота мордору. Ця трясовина їх і поховає…». У цьому списку є Скоропляс.
Наразі обвинувачений не затриманий і суд відбувся за його відсутності.
Скороплясала засудили до14 років позбавлення волі з конфіскацією майна і з заборонлю на 15 років обіймати посади в правоохоронних органах України, в органах державної влади і місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги.