Васильківський міськрайонний суд Київської області визнав громадянина РФ винним у замаху на диверсі та незаконному зберіганні вибухової речовини.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 26 серпня.
Станом на березень 2022-го чоловік працював інженером на нафтобазі в смт.Гребінка Білоцерківського району Київської області, що в умовах війни була за 40 км від лінії розмежування з військами РФ.
Обвинувачений народився у місті Сквира на Київщині, але на початку 2000-х поїхав до РФ і має російське громадянство.
За версією правоохоронців, не пізніше липня 2018 року в Росії чоловіка завербували спецслужби як виконавця майбутніх диверсій в Україні. Маючи освіту бакалавра нафтогазової справи, він погодився повернутися в Україну на постійне місце проживання, отримати українське громадянство та влаштуватися на одне із підприємств, що має важливе народногосподарське значення, з метою його подальшого знищення або пошкодження.
Влітку 2018-го цей громадянин РФ переїхав в Україну і звернувся до Сквирського РВ УДМС України в Київській області з питанням встановлення належності до громадянства України. У подальшому, начебто з порушенням закону, він отримав паспорт громадянина України.
У січні 2022-го обвинувачений почав працювати інженером-енергетиком Гребінківської нафтобази ПП «Нафтотермінал», Паливо, яке там зберігається, використовувалося в тому числі для забезпечення Збройних сил України. Менеджер нафтобази згодом розповідав у суді, що з початком повномасштабної війни співробітники домовилися не обговорювати надходження нафтопродуктів на базу. Але один їх колега, тобто обвинувачений, цікавився такою інформацією, що не входила до його обовʼязків, а саме надходженням та кількістю машин із паливом, чи будуть вагони тощо. До менеджера нафтобази звернулися представники СБУ і він погодився на співпрацю, адже в країні війна.
24 березня 2022 року менеджер за вказівкою півробітника СБУ залишив на видному місці спеціально підготовлений лист із неправдивими даними про надходження на базу палива. Обвинувачений знайшов цей лист, сфотографував і переслав у «Viber» іншому абоненту. Того ж дня на підприємстві пройшли обшуки і, за словами працівника СБУ, в телефоні обвинуваченого у додатку «Viber» знайшли повідомлення про наповнення нафтобази, надіслані на російські номери. А сам лист лежав у зловмисника на робочому столі. За місцем проживання цього чоловіка вилучили коробку та інструкцію від GPS-трекера, після чого правоохоронці вернулися на базу шукати трекер і виявили його захованим у старій електрощитовій.
За версією обвинувачення, зловмисник збирав інформацію про заплановані поставки палива на нафтобазу для передачі невстановленим представникам спецслужб РФ, а також мав активувати GPS-трекер, який передав би ворогу точні координати нафтобази для ракетних ударів та артилерійських обстрілів.
У судовому засіданні чоловік сказав, що йому нічого не відомо ні про GPS-трекер, ні про інформаційний лист, ні про вибухівку, заперечив звʼязки зі спецслужбами РФ, заперечував передачу інформації щодо поставок палива. Під час обшуку в нього вдома були присутні його жінка, теща і двоє малолітніх дітей.
Дружина обвинуваченого заявила в суді, що їм все підкинули працівники СБУ. Обвинувачений також розповідав суддям, що представники СБУ його били, хоча на стадії досудовго слідства правоохоронним органам на це не скаржився. Свідки з числа понятих, які були присутні під час обшуків і затримання, не підтвердили таких порушень. Один із понятих чітко сказав, що підозрюваний сидів на стільці не побитий, руки назад, побоїв на обличчі видно не було.
Чоловіка засудили до 15 років із конфіскацією майна, що є його особистою власністю. До набуття вироком законної сили він залишається на свободі. Раніше він півтора року провів у СІЗО, але в грудні 2023-го його звільнили під заставу в 604 тис.грн.
Початково йшлося про державну зраду (ч.2 ст.111 ККУ). Але після затримання Державна міграційна служба провела службову перевірку і в листопаді 2022-го затвердила висновок, що чоловік отримав паспорт громадянина України незаконно і цей паспорт у нього вилучається. Як іноземець він не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності в Україні за державну зраду. Тому його дії перекваліфікували в закінчений замах на диверсію (ч.2 ст.15, ч.2 ст. 113 ККУ).
Цікаво, що обвинувачений не змирився з утратою українського громадянства. У грудні 2023-го він подав позов проти міграційної служби і наразі рішення у цій справі ще не прийнято.