Дзержинський районний суд міста Харкова визнав співробітника поліції винним у державній зраді.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 29 січня.
Йдеться про оперуповноваженого 3 відділу управління оперативної служби ГУНП в Харківській області.
Вважається, що 24 лютого 2022 року він по телефону отримав завдання від кадрового співробітника Управління Федеральної служби безпеки Російської Федерації по Белгородській області. Йому доручили вести розвідувально-підривну діяльність в інтересах спецслужб РФ, збирати відомості про місця дислокації та переміщення підрозділів ЗСУ, правоохоронних органів, блокпостів та військової техніки.
У період із середини березня і по 4 травня 2022 року, перебувачи у містах Харків і Мерефа Харківської області, поліяціянт проводив таку візуальну розвідку та фотографував обʼєкти — будівлі, де розміщувалися ЗСУ, кафе, де харчувалися українські військові, будівлі СБУ і ГУНП в Харківській області та ін. Знімаючи ці приміщення він був зафіксований камерами відеоспостереженнями.
У судовому засіданні чоловік винним себе не визнав і стверджував, що після повновмасштабного вторгнення працював в основному за місцем проживання. Як працівник поліції займався виявленням незаконних місць торгівлі, торгівлі товарами без акцизів, фотографував безпілотники та ДРГ. Після 20 березня йому дали службовий автомобіль, а на початку травня начальник подзвонив і сказав приїхати на роботу, щоб отримати літню резину на машину. Після цього його затримали на блокпосту, оглянули багажник і знайшли гранати й викликали на місце слідчого.
Обвинувачений пояснив, що має в Росії двоюрідного брата, який вже 4 роки перебуває на пенсії. З братом спілкувались у месенджері «Телеграм». Перед 24 лютого брат, нібито, зателефонував і сказав, що все буде добре, сказав не брати зброю і завдань фотографувати військову техніку не давав.
Про походження фотографій на своєму телефоні чоловік відповів, що, можливо, взяв їх із інтернету. Повідомив, що не памʼятає, щоб фотографував інфраструктуру, зокрема, будівлю СБУ. Запевнив, що родичу в Росію нічого не пересилав. На запитання прокурора, чому видалив листування із братом відповів, що видалив його, щоб звільнити місце в телефоні.
Під час огляду місця події, що фіксувався на відеокамеру, щойно затриманий чоловік пояснював, що контакт у месенджері Telegram належить його двоюрідному братові, який раніше працював в ОМОНі міста Бєлгорода, РФ. На його прохання він 23 і 24 квітня пересилав фотографії військової техніки, що їхала на Мерефу, пересилав фотографії СБУ, будівлі поліції.
Понятий, присутній під час огляду, підтвердив у суді, що обвинувачений говорив працівникам СБУ, що надсилав фото братові в Бєлгород і робив це не за гроші, а тому, що це була його особиста думка. Його брат є колишнім співробітником силових структур РФ. Другий понятий дав схожі показання, що чоловік пояснював свої дії бажанням змінити державний лад в Україні.
У судовому засіданні обвинувачений стверджував, що ці пояснення дав під загрозою фізичної розправи. Але поняті говорили, що ніякого фізичного впливу на нього не спостерігали. Можливий тиск із боку правоохоронних органів на підозрюваного перевірявся в іншому кримінальному провадженні і не підтвердився. Окремо до правоохоронних органів із відповідною заявою чоловік не звертався. За відсутності доказів фізичного та психічного впливу співробітників поліції суд такі доводи сторони захисту розцінює критично. У підсумку показання обвинуваченого під час огляду місця події суд вирішив враховувати разом з іншими доказами.
За даними слідства, двоюрідний брат обвинуваченого служив у десантних військах ЗС РФ, ОМОНі та згодом у СОБРі, брав участь у бойових діях у Чечні та на території республіки Інгушетія, працював старшим оперуповоноваженим бойового відділення спеціального загону швидкого реагування поліції РФ і на тепер час займає посаду в Управлінні ФСБ РФ по Бєлгородській області у званні полковник. Але з метою конспірації у своїй протиправній діяльності він використовував документи прикриття пенсіонера МВС РФ на власні установчі дані.
Рідний брат обвинувачений розповів суду, що останні три роки вони не спілкувалися. Але він підтвердив, що вони мають двоюрідного брата в Росії, який є військовим або поліцейським. Раніше їх родич їздив у гарячі точки, але зараз, нібито, перебуває на пенсії. 24 лютого двоюрідний брант подзвонив йому о 10 годині ранку та сказав не хвилюватися і почекати 2-3 дні, в армію не йти та зброю до рук не брати. Але свідок відповів, що сам вирішуватиме, що робити. Пізніше родич написав йому в Telegram і запропонував по можливості фотографувати для нього пересування української військової техніки відсилати йому. Свідок запевнив, що відмовився це робити.
За інформацією СБУ, на території Харківського регіону діє спеціальний підрозділ ФСБ РФ, який спеціалізується на плануванні та реалізації диверсійних завдань. Одним із таких завдань було переміщення обвинуваченого з території України у Росію після того, як він вийде під заставу. Його двоюрідний брат із Росії, начебто, організував передачу родичам обвинуваченого коштів для внесення застави та ініціював перед ФСБ РФ питання евакуації їх агента.
Суд брав до уваги суспільну небезпечність і тяжкість скоєних злочинів, їх неодноразовість і вчинення їх в умовах воєнного стану, ставлення обвинуваченого до скоєного, а саме, що він не розкаявся і не визнав вину, а також працював у поліції. У підсумку обвинуваченого засудили до найсуворішої міри покарання — довічного увʼязнення.