Напередодні Голосіївський суд Києва завершив підготовче засідання і призначив до розгляду справу щодо вбивства двох сестер у листопаді минулого року. Звинувачений 45-річний вихідець із Кропивницького (Кіровограда) Сергій Бутко. За версією слідства, чоловік скоїв подвійне вбивство з корисливих мотивів, щоб заволодіти невеличкою квартирою площею 40 кв.м. у старенькій сталінці, в Голосіївському районі Києва.

* * *
13 листопада 2020 року близько 15 год. 27 хв. в столичному Голосіївському парку, біля будинку 60/3 по вул. Ягідній, випадковий перехожий виявив труп дівчини. Обличчя було залите кров’ю: стріляли у скроню.
Через кілька днів тіло опізнали — це була Раїса Валуйська, яка не дожила кілька місяців до свого 31-річчя.
Жінка зловживала алкоголем і не мала постійного місця роботи. Виявилося, що сестра вбитої Галина також померла: у ніч з 11 на 12 листопада під час пиятики їй стало дуже погано. Смерть наступила по суті у першу шлюбну ніч — напередодні покійна одружилася, щоправда, за словами її друзів та близьких, фіктивно.

Новоспечений вдівець, деякий Максим Сердюк, зізнався слідчим, що протягом тривалого часу знайомий із Сергієм Бутком, який запропонував за грошову винагороду укласти фіктивний шлюб, у подальшому маючи намір отруїти жінку і заволодіти її квартирою. Кількома місяцями раніше помер і 62-річний батько дівчат, але судмедекспертизу просто не проводили…
Свідок Сердюк сказав працівникам поліції, що саме Бутко був інціатором одруження і слідкував за “нареченими” в ДП «Документ» під час реєстрації шлюбу. Згодом експертиза показала, що жінка померла від отруєння метанолом.

Після смерті сестри 12 листопада близько 8 вечора Раїса пішла на зустріч начебто із Бутком. Знайшовся свідок — таксист, який о тій порі отримав виклик із телефону Раїси і відвіз двох чоловіків і жінку до парку. Цими чоловіками були Сергій Бутко і Володимир Вінник. Останній згодом стане ключовим свідком у справі.
Із його показань на досудовому слідстві випливало, що він стояв ніби трохи осторонь і лише почув звук, схожий на постріл пістолету. Він пішов до галявини і побачив Бутка, який тримав у правій руці пістолет, а дівчина лежала на землі без ознак життя.
Одразу після затримання Сергій Бутко вину визнав. У мережу “злили” відео його показового опитування невідомим правоохоронцем.
— Вздорность и личная неприязнь. Я случайно ранил человека со смертельным исходом.
— Какого человека?

— Девушку.
— Как зовут девушку?
— Раиса.
— Где это произошло?
— В лесу.
— Дата и время?
— (Бутко хитає головою, показуючи, що не пом’ятає) Поздно вечером.
— Как попал туда?
— Приехал вместе с ней.
— Где пистолет?
— Спрятал.
— Кому принадлежит?
— Ей.
У протоколі огляду місця події від 17.11.2020 написано, що підозрюваний показав місце, де між ним та потерпілою Валуйською сталась штовханина, під час якої він викрутив їй праву руку, забираючи пістолет, та вистрелив, від чого та впала на землю і померла.

Згодом у судових засіданнях Бутко відмовиться від цих показань, кажучи, що їх у нього вибили правоохоронці.
Водночас він не заперечує, що того дня гуляв у парку. Там фіксувався його телефон. У парку Бутко нібито зайшов боєприпаси — гранату дистанційної дії Ф-1 та запали УЗРГМ, — які забрав додому. Тепер йому додатково інкримінують їх незаконне зберігання.

Адвокат Дмитро Моргун каже, що в обвинувальному акті не зазначено, що Бутко боєприпаси видав добровільно, зізнався, де підібрав. Захисник вважає, що слідчі взагалі не приділили уваги цьому епізоду, не з’ясували місце знахідки і не перевіряли, чи є там ще щось, а зосередилися тільки на вбивстві.
За місцем мешкання Бутка також вилучили металеві чарки в шкіряному чохлі, про які свідок Вінник говорив, що саме з таких чарок Бутко поїв і отруїв сестру Раїси — Галину.
Максим Сердюк — чоловік, який фіктивно одружився з одною із загиблих сестер, був допитаний судом достроково у березні 2021-го ще на стадії розслідування справи. З’ясувалося, що він має подвійне українсько-російське громадянство, зареєстрований на тимчасово окупованій території, але веде індивідуальну підприємницьку діяльність і фактично проживає на території Республіки Індія. Відтак може не з’явитися протягом розгляду справи по суті, проживаючи за кордоном.
Жодних підозр щодо співучасті у злочині цей чоловік у правоохоронців не викликав. Або, точніше кажучи, він зумів їх розвіяти. Це досить дивно, адже йдеться про умисне вбивство з корисливих мотивів і саме він, а не Сергій мав успадкувати квартиру.
«Що стосується свідка Вінника, який все бачив, допомагає слідству, розповідає, звинувачує… роз’яснює слідству, що він викликав таксі, він практично готував цей злочин, знаходиться у статусі свідка… Причетність до вбивства не перевіряється ні в Сердюка, який дійсно мав після одруження корисливий мотив, мав би отримати після смерті своєї дружини спадщину, ні Вінника, що він зазначає, що також цікавився цією квартирою», — говорив у підготовчому засіданні адвокат Моргун.
Початково очікувалося, що буде викрито злочинну групу. Але у підсумку прив’язали до справи тільки одного Бутка. Інші присутні при отруєнні і вбивстві відбулися можливим переляком і статусом свідків.
Із моменту затримання Бутко взятий під варту без визначення застави. Захист вважає, що такий запобіжний потрібен правоохоронцям лише, щоб незаконними методами здобути від Бутка докази по справі.
Моргун каже, що його підзахисний «неодноразово демонстрував доброчесність до слідства і намагання співпрацювати», але натомість отримував тільки фізичне знущання. У слідчому ізоляторі Бутко обпік ноги: за офіційною версією, вилив на себе чайник кип’ятку.

Прокурор Дмитро Ткачук наполягає на триманні під вартою і пояснює, що по-перше, Бутко обвинувачується в особливо тяжких злочинах, за які загрожує довічне ув’язнення. Перспектива такого покарання може спонукати його до втечі. По-друге, чоловік не має постійного місця роботи, дітей і ніщо його не тримає в Україні. Крім того, і сьогодні не віднайдено знаряддя злочину — зброю, з якої стріляли в дівчину.
Також прокурор долучає протоколи допитів, які начебто підтверджують, що навіть у СІЗО Бутко може чинити тиск на свідків.
Йдеться про нібито погрози на адресу свідка Сердюка, вже допитаного судом достроково. Адвокат каже, що на допиті Сердюк уточнив, що повідомлення по мобільному телефону отримував не від Бутка, а від цивільної дружини підозрюваного — Лесі Рой.
Сам Бутко у підготовчому засіданні сказав, що не планує переховуватися і заінтересований довести свою невинуватість.

18 серпня адвокат просив повернути обвинувальний акт прокурору. Виклад фактичних обставин адвокат назвав плутаним і непослідовним, говорив, що там відсутня конкретика.
Але колегія суддів вирішила, що на даному етапі не може оцінювати якість обвинувачення. Справу призначили до розгляду по суті.
За клопотанням захисту розгляд буде судом присяжних — за участі двох професійних суддів і трьох присяжних. У наступних засіданнях суд має відібрати п’ятьох присяжних, з яких двоє будуть запасними. Головуватиме суддя Олена Первушина.
Тільки після формування складу суду зачитають обвинувальний акт. Попередньо відомо, що йдеться про два умисні вбивства і зберігання боєприпасів. Бутко визнав провину тільки щодо останнього.
Зрозуміло, що всі аргументи сторін ми ще почуємо у судових засіданнях. Але було би лукавством не повідомити про дивне минуле обвинуваченого Бутка, яке, припускаємо, зіграло суттєву роль у тому, що він опинився у полі зору правоохоронців.
«Щасливий» вдівець
Про Сергія Бутка відомо небагато. Ніяких слідів у публічному просторі він не залишав, аж поки у квітні 2012 року не одружився із Віолою Соломатіною на 7 років старшою від себе киянкою, яка зловживала спиртним. Цій громадянці належало дві з половиною квартири у Солом’янському районі столиці — дві по бульвару Вацлава Гавела (раніше — Івана Лепсе) і половина квартири на вулиці Академіка Каблукова.
Шлюб чомусь уклали не в Києві, а в тодішньому Кіровограді (тепер — Кропивницький). Хоча Соломатіна проживала за 200 метрів від Солом’янського РАЦСУ. Для прискорення одруження у пакеті документів була довідка про вагітність — родичам жінки медики згодом розповіли, що це підробка. Через 9 місяців після одруження Соломатіна померла і ця подія не викликала підозр у правоохоронців, а Бутко за рішенням суду став власником квартир.

У жінки щоправда був 19-річний син Ілля, який у першу чергу мав успадкувати майно. Але одного дня в кінці жовтня 2011-го він просто зник. Пішов із дому і не вернувся. Товариш хлопця згодом розповів слідчим, що того дня Ілля пішов саме на зустріч із Сергієм Бутком. Через кілька місяців Сергій одружився з матір’ю хлопця, яка незадовго після того померла.

Пізніше Бутко пред’явив розписку, що син його покійної дружини позичив у нього 240 тисяч гривень. Причому розписка видана через п’ять місяців після визнання Іллі безвісно відсутнім. Бутко запевняв, що бачив хлопця навесні 2012-го і навіть у серпні й вересні, але у правоохоронні органи чомусь не повідомив… Він висловив думку, що хлопець нібито спеціально втік, щоб уникнути призову на військову службу, а також щоб не повертати борги.
Річ у тім, що одна із трьох квартир належала і матері, і сину. Після смерті дружини Бутко успадкував лише половину. Маючи розписку, він під виглядом повернення боргу міг би заволодіти і рештою.
Колишній чоловік Віоли і батько зниклого хлопця Андрій Соломатін вважає, що саме для цього і була виготовлена розписка — на звичайному аркуші паперу, ніким не засвідчена…
«Аферист, бандит!» — говорить Соломатін-старший. Він розповідає, що син проживав із ним, бо мама сильно пила. Бутко познайомився з ексдружиною саме через вживання алкоголю. На районі виникла компанія, в якій «спиртне лилося рікою». Далі з маминим знайомим почав спілкуватися і син. Чоловік радив синові не водитися із Бутком, але той не послухав.
Ілля Соломатін після 4 років даремних пошуків офіційно визнаний судом померлим.
Бутко не перший рік судиться із батьком Іллі як спадкоємцем, намагаючись стягнути із нього борг за сина. Представляє його у цьому спорі той самий адвокат Моргун. Бутко захотів стягнути гроші з батька зниклого хлопця ще й з відсотками — 1,6 млн грн.
Розписка начебто раз пройшла експертизу, яка підтвердила почерк зниклого хлопця. Але потім виявилося, що експертизу провів “експерт” із недійсним свідоцтвом. Соломатін попросив про повторну експертизу, але її провести не змогли, тому що оригінал розписки пропав…
У 2018 році суд склав акт, що документ зник після того, як із матеріалами справи знайомився позивач, тобто Бутко. Щоправда адвокат Бутка пам’ятає все інакше, що оригінал розписки замінили на копію працівники поліції, які знайомилися із матеріалами після звернення Соломатіна.
У 2019 році суд відмовився стягувати борг, бо позивач не надав доказів вартості майна, прийнятого батьком у спадщину після смерті сина. Але позивач і його адвокат не здаються. Навіть після взяття під варту Бутко не відмовився від своїх претензій і судиться про стягнення боргу у Верховному суді.

«Займається тим, що намагається у незаконний спосіб не повернути борг, який брав його син. Вступивши у спадок, він зобов’язаний був повернути борг, він цього не робить. Навпаки почались судові тяганини. Він всіляко намагається будь-якими засобами, в тому числі підміною документів, здійснити невиплату коштів, які його син винен моєму підзахисному. Суд не визнав вказану розписку фіктивною. Якщо вона зникла з матеріалів справи, то це їх рук справа. Вона зникла після ознайомлення з матеріалами по його справі працівниками поліції. Він (Соломатін — ред.) написав заяву, працівники поліції почали знайомитися і зник оригінал», — сказав «Судовому репортеру» адвокат Моргун.
За понад 10 років доля Іллі Соломатіна для його рідних залишається невідомою.
Але в листопаді 2020-го, після затримання Бутка, опертивно-розшукову справу дістали з архіву. Слідчий сконтактував із батьком хлопця, відібрав зразок ДНК. І з тих пір нічого… Очевидно, поліції не вдалося ані знайти людину, ані зібрати докази чиєїсь вини. В обвинувальному акті щодо Бутка цього епізоду немає.
Коли Сергій Бутко заявив права на спадок, тітка покійної Віоли Соломатіної (матері Іллі – ред.) намагалася оскаржувати цей дивний шлюб.
До суду привели свідків, які розповідали, що жінка в останні роки життя дуже пила, була неадекватна і не розуміла, що робить. Бутко заперечував, кажучи, що була обопільна згода та бажання укласти шлюб і документи в РАЦС вони заповнювали удвох. Він не має відношення до довідки про вагітність, яка подана для скорочення строку реєстрації шлюбу, оскільки її подала його покійна дружина, але навіть, якщо довідка і фіктивна, то це, на його думку, не є підставою для визнання шлюбу недійсним. У підсумку суд не поставив одруження під сумнів.
Успадковані квартири були продані і займався цим продажем не Бутко…
Наразі у власності Бутка залишається половина квартири по вулиці Академіка Каблукова. У суді він гордо повідомляє, що зареєстрований у власній квартирі в Києві. Однак чомусь там не живе, а мешкає за домовленістю із господарем в іншій, де нібито робить ремонт. Як уже говорилося вище, квартиру на Каблукова не змогли продати, тому що половина її належала зниклому Іллі Соломатіну, а після визнання померлим мала б відійти його батькові. Наразі ж там проживають квартиранти, яких туди впустив не Бутко і не Соломатін, а знову-таки інша людина.
* * *
Звісно, короткий шлюб із жінкою-п’яничкою, зникнення її сина від першого шлюбу і успадкування Бутком квартир покійниці не роблять автоматично його винуватим у тому, що сталося із сестрами Валуйськими у листопаді минулого року. Але ці факти з урахування показань свідків (прямих очевидців) та інших доказів абсолютно дають підстави підозрювати і перевіряти його причетність. Сподіваємося, що поліція це зробила. Судовий процес покаже.
Водночас слабо віриться, що Бутко міг діяти один. Навіть у випадку із Соломатінами ми бачимо, що він, успадкувавши квартири, навряд чи став реальним вигодонабувачем… Квартири швидко продали і, як ми можемо припустити, заробили на цьому інші люди. Сам Сергій коментувати свій спадок наразі відмовляється.
Ірина Салій, «Судовий репортер»