“Маєш полтос зелєні?” Хабарнику з СБУ посилили тюремний вирок

711

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду винесла новий вирок щодо оперуповноваженого Вишгородського міжрайонного відділу СБУ Ростислава Харченка.

Про це інформує «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 7 лютого.

У 2016 році правоохоронець пообіцяв представнику ТОВ «Сан Шайн Груп» за 50 тисяч доларів повернути обладнання для обробки бурштину, вилучене при обшуку. Також вимагав 5-7 тисяч доларів у місяць за неперешкоджання у подальшій діяльності.

Сбушника не затримали на гарячому, оскільки 29 серпня 2016-го він дізнався, що НАБУ веде розслідування стосовно нього та отримало дозвіл на обшуки. Витік інформації стався при тому, що відомості до ЄРДР спеціально внесли знеособлено, щоб забезпечити таємницю слідства.

Харченко подав керівнику рапорт, що йому пропонується хабар, а потім подзвонив підприємцю і сказав, що обладнання не повернуть.

Сбушник стверджував, що бачив $50 тисяч доларів у сумці і почув пропозицію їх узяти, але відмовиввся.

Із показань заявника, гроші того дня детективи НАБУ йому не видали. Вони прибули до банку і Харченко підштовхував його зняти в банку хоча б частину грошей, але він не зміг цього зробити, не мав таких коштів. Тоді Харченко пішов, передзвонивши за 10 хвилин, що обладнання не віддадуть. Аудіозапис, який міг би пролити світло на цю останню зустріч, виявився настільки поганої якості, що не був відображений у протоколі. Начебто сторонні звуки зробили неможливим розібрати зміст розмови. У підсумку цей аудіозапис не вітворювався ні в першій інстанції, ні в апеляції.

За рапортом Харченка Генеральна прокуратура розслідувала окреме кримінальне провадження, яке закрили, оскільки відомості не знайшли свого підтвердження.

Подіям кримінальної справи передувало те, що на початку грудня 2015-го до оперуповноваженого СБУ  звернувся його знайомий  з проханням надати консультацію щодо господарської діяльності з обробки бурштину, відповідно до вимог законодавства з метою уникнення претензій правоохоронних органів. У жовтні 2015 року знайомий працівника СБУ зі своїми партнерами створив ТОВ «Сан Шайн Груп» у смт Клавдієво-Тарасове Київської області з основним видом діяльності — обробка бурштину. Сбушник розповів, що господарська діяльність із обробки бурштину без сплати щомісячних платежів працівникам правоохоронних органів неможлива та запропонував платити йому за неперешкоджання зі сторони СБУ. Однак підприємець відповів, що працюватиме законно і хабарів не платитиме. Навесні працівник СБУ прибув на підприємство і поцікавився, чи готові там платити і почув відмову. Після цього влітку 2016-го СБУ провела на фірмі обшук і вилучила сировину, схожу на бурштин, і обладнання.

Підприємець сконтактував зі знайомим співробітником СБУ і запитав про причини обшуку. У відповідь той надіслав текстове повідомлення у месенджері, що треба було раніше вирішувати питання і платити правоохоронцям, уточнив, що діяльність з обробки бурштину завжди буде під тиском, якщо не давати хабарі. У подальшому під час особистих зустрічей оперуповноважений СБУ пояснив, що йому треба щомісячно передавати 5-7 тисяч доларів за те, щоб спокійно працювати.

Окремо 50 тисяч доларів треба було заплатити за повернення вилученого обладнання. Цю суму сбушник нібито погодив з керівництвом.

«Ціна прєжня… Вони хочуть п`ятдесят. … 50 тисяч доларів сразу. Снімай їх. В налічку… просто я пішов тобі навстречу, вообще нам нужно 50 тисяч доларів». На запитання співрозмовника: «50 тисяч гривень, тіпо?», Харченко відповів: «В смислі? У тебе єсть ще… Маєш полтос зелєні?». Далі він додав: «Ти завтра їдеш, максимально скока зможеш без гемороя – ти знімаєш. Мені понімать шо ти не балуєшся. Отдаєш повну суму. Мені там – основне. Десятку гривень там на [штраф]… ».

На запитання підприємця про гарантії сбушник відповів: «Та нормальние, послухай, то яке… Гостомельські гарантії». Йдеться про інше підприємство в Гостомелі з обробки бурштину, яке нібито «правильно» налагодило роботу, бо сплачує хабарі працівникам СБУ.

Харченко пояснив, що обшук і вилучення обладнання були покаранням підприємця за небажання давати неправомірну вигоду.

Це підтверджується листування у WhatsApp: «Терпи, сам виноват, а теперь потерпи. Наказание тебе! Все будет ок… Ты условия не ставь. Я тебе сказал Терпи».

Щоб повернути обладнання, окрім сплати $50 тисяч, необхідно було для формальності притягнути до відповідальності трьох осіб, які дадуть викривальні показання щодо себе.

Такий план вбачається із розмови, зафіксованої під час НСРД.

«Короче, я кажу шо надо дєлать, а ти слухаєш. Це так, шоб отак як я тобі сказав… Три чєловека з твоєй групіровки. Мені надо N, мені надо того худого який там був… Мені надо… Мені надо іще когось третього. Ілі замість худого, шукай, мені [нецензурне слово, що означає: все одно]. Надо 3 чоловєка, … Берем їх трьох і доставляєм в ментовку. В слєдствєнний отдел. Вони сідають, пишуть, шо надо … Пишуть шо — рєально там такая [нецензурне слово, що означає: справа] була, ми работали, нам помагав старший. Ми дєлаєм показуху, нам на результат. 10 тисяч гривень [покарання у виді штрафу] в касу… Короче … надо трьох тіпов». Далі Харченко ствердно відповів на запитання співрозмовника: «Третім тіпом я можу бути?» І продовжує: «Давай мне этих ребят … 3 человека, которых ты там выберешь, хватит с головой… Короче, в понеділок [29.08.2016], я личной машиной приїжджаю туда до вас. Забираю тебе, вот етого худого-длинного і його. Ми їдемо на Дехтярівську, 15а [СУ ГУ НП в Київській області]. Все по закону, все красиво. Ви пишете добровольно – є такий-то, такий-то, ми там-то, там-то, справді так … и под диктовку… Щас ми вміняєм якийсь одиничний факт щоб просто собі галочку получить … чотко проговарюєм той об`єм, що ви підтверджуєте свої дєйствія … Саме главне, щоб щас тіпа буде угода, щас вибіраєм яке кримінальне тіпа буде … Ми щас будем вмєстє сидіть. Шо там, я. Ну, соотвєтствєнно, ми должни статті там вибрать, пункт».

При цьому, як вважає суд, інтерес СБУ до ТОВ «Сан Шайн Груп» був незаконним.

Єдиним можливим негативним наслідком за операції з дорогоцінними каміннями без реєстрації в Мінфіні є адміністративне стягнення у виді штрафу, а не внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, проведення обшуку та тимчасове вилучення промислового обладнання. СБУ не мало повноважень контролювати діяльність ТОВ у цій сфері чи перевіряти факт реєстрації ТОВ в Мінфіні. Тобто неправомірна вигода мала надаватись за неперешкоджання легальній діяльності ТОВ з обробки бурштину зі сторони, зокрема, СБУ шляхом неініціювання кримінальних проваджень і обшуків та вилучення обладнання.

У межах кримінального провадження співвласнику «Сан Шайн Груп» не було навіть повідомлено про підозру за фактом незаконно придбання бурштину. Як розповів підприємець  та підтвердив обвинувачений сбушник, виявлений в ході обшуку бурштин був неліквідний та був брухтом від виробництва, який купувався через мережу інтернет. За купівлю бурштину у такий спосіб не передбачена відповідальність.

Із НСРД вбачається, що працівника СБУ не цікавила законність роботи підприємця.

«Документи – це «фількіна» грамота… Щас деньги, шоб ти понімав, последнее время, та давно уже, обладають великой силой… Деньги щас рулят балом… Ти реально так от «наладив роботу не правильно»… Конєшно, єслі б був би у нас разговор, то я б уже понімав би свою… отвєтствєнность там, яку-то отдачу… Я б уже вимушений був підійти сказать: «Так і так, надо работать з человеком, так і так, оце так, оце та… Тоді — да, тоді б уже все було б офіціально, в наших…».

Вищий антикорупційний суд в першій інстанції засудив колишнього працівника СБУ за зловживання впливом — отримання 50 тисяч за повернення обладнання — і призначив 4 років позбавлення волі. Але суд виправдав його від вимагання 5-7 тисяч доларів щомісячно за неперешкоджання підприємницькій діяльності з обробки бурштину.

Апеляція попередній вирок скасувала. За зловживання впливом суд ухвалив звільнити Харченка від відповідальності за строками давності (минуло 5 років з моменту злочину). Водночас апеляція визнала його винним за другим епізодом і призначила 5 років і 6 місяців ув’язнення.

Раніше, виправдовуючи Харченка, суд зазначав, що фраза «п`ять тире сім» є неясна і може означати як тисячі доларів США, так і євро чи гривень або кількість виробів з бурштину тощо.

Апеляційний суд не погодився з таким висновком. При зустрічах, зафіксованих слідчими, ніколи не обговорювалось надання неправомірних вигод у виробах з бурштину, навпаки, завжди йшла мова про грошовий характер вигоди. По-друге, обвинувачений прямо заперечував проти хабара в гривні та наголошував , що в національній валюті сплачується лише штраф.

Те, що висловлювання «5-7» використовуються саме в значенні 5-7 тис. доларів підтверджується змістом розмов, в яких обвинувачений поряд із «5-7» [як сума щомісячної неправомірної вигоди] також використовує [для визначення неправомірної вигоди за зловживання впливом] слова «десятка», «10», «пятнашка», «ікс 2», «ікс 3» «тридцатка», «ікс 4», «сорокет», «пятдесят», «полтос», «полтос зелени», «50 тисяч доларів», «60», «80», «тисяч 80», «100», «100 тисяч», «сотка», «бабло закинуть», «не буде меченимі», «снімай їх в налічку», «банковскіє момєнти», «плати», «деньги», «бабки», «налічка», «обнал», «сума», «на карточку», «нал», «безнал», «доларов» в значенні відповідно 10, 15, 20, 30, 40, 50, 60, 80, 100 тисяч доларів.

Сбушник озвучував розмір неправомірних вигод завуальовано в єдиний спосіб, а саме: в грошовій формі та натуральних числах, де «1» дорівнює «1 тисячі доларів США», при цьому «ікс2», «ікс3», «ікс4» означало «помножити» суму відповідно на 2, 3, 4 рази.

error22
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь