Херсонський міський суд Херсонської області визнав громадянку винною в колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 22 квітня.
За матеріалами справи, з 23 по 27 вересня 2022 жінка з урною для бюлетенів та наданими їй бюлетенями брала участь у проведенні незаконного референдуму біля сіл Ромашкове, Дніпровське, Софіївка і Широка Балка Херсонської області. Обвинувачена вела облік виборців і роздавала бюлетені для голосування.
У суді жінка вину не визнала і розповіла, що з липня 2022-го неофіційно працювала бухгалтером у радгоспі «Білозерський», керівники якого співпрацювали з окупаційною владою. Начебто, саме директор радгоспу змусив її проводити референдум і при цьому погрожував, що «вона може не доїхати додому», а з її сімʼєю може щось трапитись. Після цієї розмови, вона приїхала додому та розповіла про це батькам. Представники радгоспу їздили по полям, де ставили стіл та закликали робітників голосувати, погрожуючи, що інакше вони не отримають зарплату. Люди підходили до столу, брали бюлетені, голосували та кидали їх в урну. Збоку стояли військові РФ. За проведення референдуму обвинуваченій заплатили 41 тисячу російських рублів.
У судовому засіданні допитали чотирьох очевидців, яким обвинувачена давала бюлетені для голосування. Більшість із них зазначили, що організатори референдуму діяли без примусу і добровільно. Одна жінка розповіла, що їй також пропонували проводити референдум, але вона відмовилась. Інша місцева жителька говорила, що, на її думку, обвинувачена працювала під примусом, але не змогла пояснити чому.
Рідна сестра і батько обвинуваченої свідчили, що вона прийшла з роботи і говорила, що її змушують бути на референдумі, хоча вона цього не хотіла.
У підсумку суд вирішив, що обвинувачена мала вибір та можливість відмовитись від роботи на окупантів, але погодилась і отримала за це грошову винагороду. Жінка свідомо працевлаштувалась до осіб, які підтримували окупаційну владу, і отримувала зарплату в російських рублях. Про можливість відмови від участі у проведенні референдуму повідомила одна зі свідків, яка опинилась в аналогічній ситуації.
Близькі родичі особисто не бачили, як обвинуваченій пропонували брали участь у референдумі і не спостерігали проведення самого референдуму.
Суд не прийняв посилання захисника на вироки керівникам радгоспу «Білозерський», в якому працювала обвигувачена. Цими вироками не встановлено обставин примусу обвинуваченої з їх боку.
Підсудна раніше до кримінальної відповідальності не притягувалася, має на утриманні синів 2009 і 2012 року народження. Сільський голова дав характеристику, що за час проживаня в селі Софіївка вона проявила себе посередньо, авторитету не мала, суспільно-корисною працею не займалась, працювала продавчинею.
Вироком суду жінку засудили до 7 років позбавлення волі із конфіскацією майна. Також їй на 10 років забороняється обіймати посади в органах державної влади і місцевого самоврядування та займатися діяльністю, яка повʼязана з виборчим процесом та процесом референдуму.
Строк відбуття покарання у виді позбавлення волі буде рахуватися з моменту затримання 30 серпня 2023 року.