Шевченківський районний суд міста Києва визнав громадянина Республіки Узбекистан Рахматулла Ахмедова винним у найманстві.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 25 березня.
7 вересня 2022 року на позиції ПВК «Редут» поблизу міста Ізюм Харківської області силами Збройних Сил України почався наступ. В цей час Ахмедов та інші найманці відбивалися і вели стрільбу в напрямку ЗСУ.
Близько 12 години цього ж дня керівник підрозділу і ще троє найманців ПВК «Редут» на автомобілі «пікап» намагалися покинути лінію зіткнення, однак потрапили в полон ЗСУ.
Військовополонених допитали від відеозапис і потім ці показання були використані як доказ звинувачень у найманстві. Самих найманців на момент розгляду справи в суді вже обміняли.
Відповідно до Женевських конвенцій, найманцем є особа, яка спеціально завербована на місці або за кордоном, щоб битися у збройному конфлікті або брати участь у насильницьких діях на повалення уряду або порушення територіальної цілісності держави. Найманець не є громадянином держави, яка є стороною конфлікту, не є постійним мешканцем країни, яка перебуває у стані війни. Головним мотивом найманця вважається особиста вигода. Причому матеріальна винагорода за розміром істотно перевищує винагороду, що обіцяна чи сплачується комбатантам такого ж рангу і функцій, які входять до особового складу збройних сил держави.
Ахмедов розповів, що влітку 2022-го знайшов у Telegram пропозицію від ПВК «Редут». За участь у війні в Україні обіцяли місячну плату в 1600 доларів США, а за участь в бойових діях на лінії розмежування — 4 тис. доларів на місяць. Отримавши інструкції по телефону, Ахмедов із товаришем 18 серпня вирушили з міста Грозний Чеченської республіки і прибули на полігон, що в населеному пункті Тригуляй, Тамбовської області, РФ.
20 серпня 2022 року Ахмедов підписав контракт на проходження військової служби в ПВК «Редут» на посаді стрільця. Умовами контракту передбачалося страхування життя на суму 60 000 доларів. У випадку поранення страхова сума складала від 5 до 30 тисяч доларів.
Найманцю видали військову форму із нашивками у вигляді латинської літери «V», а також зображенням голови вовка.
Приблизно сім днів тривало навчання і 28 серпня 2022 року Ахмедов зі своїм знайомим опинились на території України. Він отримав каску, бронежилет і автомат. Найманці тренувалися на полігоні в Донецькій області і це тривало десь до 6 вересня, а потім почалась тривога і їх відправили в сторону «гарячих точок». Одного разу вони попали під мінометний обстріл, декілька солдатів поранило. Ахмедов із напарниками залишився в окопах, з ним було ще приблизно 5 осіб. Зранку почалась стрілянина та група залишила їх і вони на машині намагалися виїхати.
Найманець сказав, що, підписуючи контракт, думав, що виконуватиме бойові задачі подалі від лінії безпосередніх боїв. Він пішов у ПВК «Редут», аби заробити грошей на навчання, оскільки є студентом.
Судовий розгляд відбувався за відсутності обвинуваченого. Ахмедов безпосередньо суду показань не давав.
Натомість як доказ врахували протоколи допитів підозрюваного і свідків з відеозаписами. Зокрема, у матеріалах справи є показання товариша Ахмедова, який разом із ним долучився до ПВК «Редут» і ще одного найманця. Останній розповів, що ПВК «Редут» у Харківській області перебувала в складі 2-х підрозділів, які розташовувались неподалік сіл Долина та Краснопілля. На цих позиціях перебував також підрозділ ПВК «Вагнер», який називався «Зимки» та ЗС РФ «4/88».
За поясненнями свідка, ПВК «Редут» підзвітне Міністерсву оборони РФ. Раніше ця організація займалась охороною різноманітих приміщень, масових заходів, тощо. У «Редуті» старались організовувати бойові групи за національними особливостями, наприклад «казакі», «осєтіни», «одноразки» (колишні ув`язнені, яких кидали на убій). Найманець повідомив, що командування жодним чином не враховувала ні психологічне ні фізичне здоровʼя бійців.
Обставинами, які помʼякшують покарання, суд вважає щире каяття та сприяння розкриттю злочину.
Ахмедова заочно засудили до 8 років позбавлення волі.