Першотравневий районний суд міста Чернівці визнав громадянку винною у незаконному поширенні інформації про місцезнаходження військовослужбовців в умовах воєнного стану.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 9 грудня.
У червні 2023 року жінка на мобільний телефон вела відеозйомку дій працівників поліції, військовослужбовців та інших людей поблизу приміщення ТЦК та військової служби правопорядку. На вимоги припинити не реагувала і фіксувала спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, називаючи адресу на місцевості.
Далі без внесення змін до відеозапису, які б зробили неможливою ідентифікацію місця розташування, зловмисниця опублікувала відеозапис на своєму каналі в YouTube із 12,7 тисяч підписників. Станом на січень 2024 року це відео переглянули 8600 осіб.
Крім того, в червні-липні 2023 року жінка поширила в TikTok два відеоролики з перебуванням військових.
Того дня поліція отримала звернення від чоловіка, 1994 р.н., що його на вулиці забрали працівники ТЦК і доставили в збірну військову частину, де незаконно утримують. Поліцейські виїздили на місце і спілкувавалися з заявником.
На відео попали військовослужбовці, будівля пропускного пункту і будинки поруч. При цьому жіночий голос за кадром коментує «26 червня, місто Чернівці, Кемпінг. Викликали слідчо-оперативну групу». Далі невідома особа каже: «Хоч одна ракета, скажіть, прилетіла в центри «принятиярешения»?». Хтось інший говорить: «Заберіть той телефон!». У відповідь лунає жіночий голос: «На підставі чого? Підстави повноваження? (…) Я себе знімаю, я себе знімаю»
Показання у суді дали військовослужбовці і поліціянти. До повномасштабної війни обвинувачена подібні конфлікти з поліцією, бо вчиняла різні провокації на вулиці. Відео знімалося з привʼязкою до казарми, яку видно з вулиці. Під час зйомки обвинувачена коментувала російською мовою, називала адресу. Їй неодноразово робились зауваження, але фізичної сили не застосовували. Обвинувачена натомість поводилася зухвало, говорила що вона журналістка, проте документів не предʼявляла.
У судовому засіданні жінка не визнала вину. Пояснила, що влітку минулого року з громадськими активістами прибула рятувати знайомого, якого незаконно затримали невідомі особи. Вона перебувала там близько години. Зробила пару відео для свого захисту та підтримки, щоб вплинути на незнайомців осіб, які викрали людину, зйомку вела через ворота. Це було громадське місце — вулиця. На місці зйомки були різні люди у військовій формі. На її думку, там були ТЦК та СП. Про те, що в країні воєнний стан, їй відомо. Про заборону проведення зйомки їй говорили кілька разів, але вона керувалася Конституцією і фіксувала не військових, а вела зйомку, щоб не були порушені права інших людей. Знайомого утримували незаконно і вона вирішила зняти це відео для іміджу країни, виклала ці матеріали в інтернет для розголосу і підтримки. Але після порятунку знайомий їй навіть не подякував. Жінка пояснила, що не замаскувала відео, тому що зробила запит в ЦНАПі і зʼясувалося, що за тією адресою знаходяться вісім юридичних осіб. Витяги вона виставила в соціальні мережі для свого захисту. Те, що військова частина не є в публічному доступі, не усвідомлювала. Вважає, що проявляла небайдужість на рівні громадськості. Її дії не були спрямовані на порушення закону. Військову частину перед собою на відео вона не бачила, їй ніхто не представлявся і не показував документи. Вона правозахисниця, активістка та журналістка, співпрацює з «Багнетом нації», є членом громадської організації «Права людини» (Галицькі відомості).
Після інциденту на вулиці жінка коментувала те, що сталося, у Facebook. «Чому група свідомих […] не показують свої відео для того щоби ми громада Че зробили роботу над помилками? Про що був договорняк? Чому не дають номер телефона N, якого ми всі врятували? Чому N не розраховується за мої послуги? Чому ви зробили поступки про які нам не повідомляєте? Можливо N забрав свою заяву про злочини?..» — обурювалася вона.
За висновком судово-психіатричної експертизи обвинувачена сьогодні страждає на психічне захворювання у формі біполярного афективного розладу, стан ремісії. Але за психічним станом здатна усвідомлювати свої дії та керувати ними. На період часу скоєння злочину теж виявляла ознаки психічного захворювання у формі біполярного афективного розладу, стан ремісії. Проте усвідомлювала свої дії та керувала ними. На даний час примусових заходів медичного характеру не потребує.
У матеріалах справи є відомості, що жінка неодноразово вступала у конфлікти з військовослужбовцями і це супроводжувалося відеофіксацією та розповсюдженням інформації в інтернеті. Вона притягалася до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину і завідомо неправдивий виклик спеціальних служб, постійно скаржиться на роботу правоохоронців, вважаючи їх рішення та дії незаконними.
Її засудили до 5 років позбавлення волі. Вона вже утримується під вартою.
Ухвалюючи вирок, суд повернув обвинуваченій особисті речі, у тому числі її паспорт громадянки Румунії.
Висновком технічної експертизи паспорту Румунії підтверджено, що ознак дописки, підчистки, травлення, змивання чи заміни сторінок бланку паспорту не виявлено. Очевидно, жінка має подвійне громадянство.