Токмацький районний суд Запорізької області виправдав колишнього начальника відділення місцевого комісаріату.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 25 січня.
На співробітника комісаріату заявив офіцер, кажучи, що в нього попросили 500 доларів за непроходження зборів офіцерів запасу. Цифру 500 співробітник комісаріату нібито набрав на власному телефоні і показав офіцеру. Останній зрозумів, що маються на увазі долари США, оскільки від декількох своїх знайомих чув, що в місцевому військоматі за неучасть у зборах сплачують у доларах.
10 травня 2019 обвинуваченого затримали у під’їзді власного будинку.
Чоловік провину не визнав і пояснив, що того дня заявнк під’їхав до його будинку, привіз показати контракт на роботу за кордоном, бо хотів зняти з обліку у військоматі. Наприкінці зустрічі, коли прощалися, вони потиснули руки, він відчув, що співрозмовник передав до його долоні якісь папірці. Що це гроші, на той час він не знав. Коли він зайшов до свого під’їзду, побачив, що це долари США і поклав їх до своєї кишені. В цей же час двері під’їзду стали ззовні виламувати. Він злякався і побіг сходами. На п’ятому поверсі його затримали, гроші вилучити на підлозі біля його ноги.
Обвинувачений розповів, що офіцера викликали для проходження чергової медичної комісії, а повістку на збори йому не направляли. Офіцер хотів пройти комісію швидше і начебто була легальна можливість зробити це за два дні, тому грошей він не просив. Але поведінка заявника була надокучлива, він постійно хотів то пакет вручити, то питав, як віддячити. Якось офіцер приїхав до нього додому і хотів вручити пакунок. Це було напередодні Пасхи, тому обвинувачений припустив, що там алкоголь, і відмовився, кажучи, що не вживає.
Суд виправдав чоловіка за недоведеністю складу злочину.
У заяві про злочин йшлося, що в офіцера вимагали гроші за не проходження військових зборів. Але жодними доказами не підтверджується обов’язок заявника пройти військові збори.
Зокрема під час обшуку у військовому комісаріаті не виявлено корінця повістки про виклик цього офіцера на військові збори.
Прізвище офіцера-заявника відсутнє в поіменному списку осіб, що викликалися, а тому він не підлягав призову на збори.
Крім того, рішення про включення до списків та не виклик на 10-ти денні збори офіцерів запасу не входило до службових обов’язків обвинуваченого, а було в компетенції військового комісара.
Суд також виявив численні порушення при збиранні доказів.
Огляд місця події провела не уповноважена особа. Постановою прокурора проведення цієї слідчої дії доручено оперативним співробітникам УЗЕ в Запорізькій області ДЗЕ НП України, але фактично огляд провів слідчий, який склав відповідний протокол.
При проведені огляду місця події не було дотримано вимог КПК України щодо фіксування слідчої дії, оформлення протоколу, внаслідок чого неможливо ідентифікувати виявлені та вилучені предмети та документи. У протоколі огляду місця події не зазначено місце проведення цієї слідчої дії. Написано, що огляд відбувається в під’їзді будинку № 54 у місті Токмак без зазначення назви вулиці, на якій розташований будинок.
За таких обставин отримані докази, у тому числі і п’ять банкнот по 100 доларів є недопустимими.
Прокурор призначив освідування чоловіка ще до того, як він набув будь-який статус у кримінальному провадженні. Надавати доручення на проведення освідування особи, яка не має статусу підозрюваного, свідка чи потерпілого, прокурор не має права.
Суд вважає сумнівними підстави проведення негласних слідчих (розшукових) дій.
Чинним законодавством не допускається проведення НСРД в кримінальному провадженні за ч.1 ст. 368 КК України, оскільки йдеться про нетяжкий злочин.
Проведення НСРД у цій справі стало можливим завдяки тому, що початково відомості до ЄРДР внесли за ч.3. ст.368 КК України за заявою особи, що в неї вимагають неправомірну вигоду начальник відділення і військовий комісар Токмацького об’єднаного військового комісаріату.
І це при тому, що на час внесення відомостей до ЄРДР ні на досудовому слідстві, ні в суді заявник не вказував на те, що військовий комісар висловлював йому вимоги, або вчиняв будь-які дії, які б свідчили на вимагання незаконної винагороди. Суду заявник пояснив, що йому лише здалося, склалося враження, що начальник відділення, вимагаючи від нього гроші, діяв спільно з військовим комісаром.
Більш того, чоловік, чиє прізвище фігурувало при внесенні ЄРДР в якості спільника, на той час взагалі не обіймав посаду військового комісара у Токмаку, а проходив службу в Приазовському військовому комісаріаті.
Суд зазначає, що для перевірки цієї інформації не були потрібні великі зусилля та час, а тому така невідповідність свідчить про свідоме необґрунтоване і штучне завищення правової кваліфікації.
Відеозаписи зустрічей обвинуваченого і заявника не підтверджують інформації у протоколах за результатами НСРД про вимагання грошей. У розмовах відсутні прямі згадки або натяки на неправомірну вигоду.
Більше того, суд вважає, що заявник під контролем правоохоронних органів скоїв провокацію злочину. Під час контрольованої зустрічі офіцер не діяв пасивно, а навпаки, самостійно, без будь-якого виклику чи запрошення, з’явився до Токмацького військкомату, де шукав зустрічі саме з обвинуваченим. На пропозицію чергового пройти до іншого співробітника військкомату, відповів, що йому потрібен саме обвинувачений, оскільки у нього слід забрати якісь документи. Під час контрольованого спілкування саме заявник постійно цікавився, що з його питанням та, що він за це винен. Навіть після того, як обвинувачений відповів, що «нічого не треба та їдь з миром», все одно просив ще раз з ним зустрітися. Під час наступної зустрічі офіцер знову говорить про те, що має намір віддячити. Також саме заявник називає суму 500 та запитує, чи цього буде достатньо.
Фото: прес-служба військової прокуратури Південного регіону України