Подільський суд Києва присудив співвласнику мережі ресторанів «Козирна карта» Андрію Задорожному 4,3 млн грн компенсації шкоди, завданої незаконними діями слідчих і прокурорів.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на рішення від 9 липня.
Наразі повний текст рішення ще не опублікований.
Із резолютивної частини рішення видно, що Задорожному присудили 3 мільйони гривень моральної шкоди.
Ще 961 тис. грн – це втрачений дохід. І близько 379 тис. грн – витрати на юридичну допомогу.
Гроші будуть списані з єдиного казначейського рахунку Державного бюджету України.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
В лютому 2019 «Козирна карта» припинила роботу, хоча раніше вважалася найбільшою мережею, в яку входило понад 100 дорогих і успішних закладів.
У 2015 році той самий Подільський суд Києва виправдав Задорожного від звинувачень у шахрайському заволодінні 5 млн доларів «Родовід Банку». У 2007 році він отримав у цьому банку кредит на таку суму, передавши в іпотеку приміщення ресторану «Дежавю».
У 2009 через критичний фінансовий стан «Родовід Банк» націоналізували. Після цього Задорожний замінив іпотечне майно (приміщення ресторану) на неіснуючу ділянку на 20 га.
Збитки «Родовід Банку» оцінювалися в еквіваленті 38 млн грн.
У суді Задорожний вину не визнав. Пояснив, що банк не хотів в рахунок погашення кредиту отримати у власність приміщення ресторану «Дежавю», інші варіанти теж не підходили. Єдине на що згодився «Родовід Банк» була заміна іпотечного майна на земельну ділянку, яку продавали інші особи. Він повинен був виплатити власникам землі гроші, які боргував банку.
Усвідомлюючи, що заміна майна, яке перебувало в іпотеці, є ініціативою банку, Задорожний перевіркою цієї земельної ділянки не займався, оскільки як був впевнений, що це зробила служба безпеки банківської установи. Про те, що земельної ділянки, запропонованої на заміну приміщення ресторану «Дежавю» не існувало, він дізнався згодом вже після укладення відповідного договору.
Такі обставини підтверджував адвокат, який надавав послуги Задорожному у відносинах з банком. Колишній член кредитного банку розповіла, що після економічної кризи 2008 року проблеми виникли у багатьох клієнтів банку. Оцінювачі переглянули вартість іпотечного майна і оцінили приміщення ресторану тільки у 2 млн доларів. Кредитний комітет вимагав посилення застави через передачу додаткового майна і була запропонована ділянка вартістю понад 5 млн доларів.
Колишній віце-президент і мажоритарний акціонер «Родовід Банку» Сергій Дядечко дав показання, що віддана в іпотеку земля фактично належала нардепу Олександру Шепелеву, який був членом банківського комітету Верховної Ради. Водночас Дядечко визнав, що не був свідком особистих домовленостей Шепелева і Задорожного, і чи знав останній про фіктивність актів на землю йому не відомо.
Суд вирішив, що свідки ніяким чином не підтвердили, що Задорожний мав умисел на заволодіння кредитними коштами «Родовід Банку» шляхом обману та знав про підробку документів на право власності на земельну ділянку. Задорожний надав банку достовірні документи і отримав кредит на законних підставах. Із показань свідків – на той час керівників АТ «Родовід Банк» – заміна предмету іпотеки за кредитним договором відбулась не з ініціативи обвинуваченого, а представників банку. Головною причиною укладання з банком у 2009 році угоди про заміну предмету іпотеки стала світова фінансова криза 2008 року. У 2007 році про її настання Задорожний об’єктивно не міг знати і до 2009 року погасив значну суму по кредиту, що, на думку суду, свідчить, що він мав намір повернути кошти.