Центральний районний суд міста Дніпра виправдав громадянина, звинуваченого в наданніне правомірної вигоди службовій особі, яка займає відповідальне становище.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 28 квітня.
У 2017 році у Дніпропетровській області був конфлікт між фермерами за земельні ділянки – паї, які орендували в селян. Один звинуватив іншого, що він збирає його врожай.
Фермер, до якого приїхали з перевіркою, нібито запропонував хабара і попросив організувати зустріч із керівництвом. За версією обвинувачення, він обіцяв заплатити 3 тисячі доларів і після продажу врожаю дати ще 15 тисяч доларів і також поділитися половиною суми, вирученої від продажу зерна (150 тисяч гривень). Підприємець, нібито, був готовий платити хабара щороку, якщо кримінальну справу про крадіжку врожаю закриють і поліціянти завчасно попереджатимуть про слідчі дії, які стосуватимуться його компаній, і загалом не будуть заважати його бізнесу.
Чоловіка затримали після того, як він передав заступнику начальника Управління захисту економіки в Дніпропетровській області в його кабінеті 3 тисячі доларів.
У суді обвинувачений вину не визнав та пояснив, що з іншим фермером мав спір за паї, земельні ділянки. Від свого опонента отримував погрози, що йому доведеться віддати свої підприємства. Той мав покровителів у Києві, так що на підприємствах відбулося близько 10 обшуків.
Оперуповноважений, за словами обвинуваченого, сам показував на калькуляторі 3000 або 3300. Ця сума мала бути авансом його начальнику. Також лякав підприємця, що його родичів і працівників посадять. Поліцейські приїздили майже кожного дня, як на роботу, і тиснули, оцінювали кількість врожаю.
На майно було накладено арешти, неможливо було працювати, бізнес був заблокований.
В ютубі є відео, як власники земельних паїв блокували дороги, щоб припинити тиск правоохоронців і розблокували підприємства, оскільки вони отримують кошти за здачу в оренду земельних ділянок.
Представники поліції у суді стверджували, що обвинувачений сам хотів зустрічі з керівником і говорив: «Хлопці хватить займатись цією справою». За словами свідків, підприємець на мобільному телефоні порахував дохід від продажу кукурудзи і сказав, що згоден поділитися сумою. Також говорив, що дасть працівникам поліції грошей на бензин, аби вони звідси поїхали.
Підставою для виправдання стало те, що, на думку суду, прокурор і слідчий в цій справі діяли без повноважень.
Прокурор мав повноваження для здійснення процесуального керівництва по кримінальному провадженню на підставі постанови про призначення групи прокурорів від 13.04.2017 року. Але із клопотання до суду про дозвіл на проведення НСРД звертався 12 квітня 2017-го, тобто до появи постанови про призначення групи прокурорів. Тому на момент звернення до суду за дозволами на НСРД прокурор, нібито, не був наділений повноваженнями.
З цієї причини матеріали НСРД як похідні докази визнані недопустимими.
Підозру чоловікові повідомив слідчий в особливо важливих справах 1-го слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень у сфері економіки Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України.
Однак, як вбачається з постанови про доручення проведення досудового розслідування слідчій групі, цього слідчого не було включено до групи слідчих по даному кримінальному провадженню. Також його не зазначено і в обвинувальному акті серед слідчих, які здійснювали досудове розслідування. Прізвище слідчого було тільки лише серед інших слідчих у витягу з ЄРДР.
Суд вирішив, що цей слідчий не мав жодних повноважень щодо складання та підписування особі повідомлення про підозру.
У звʼязку з цим суд всі надані докази недопустимими.