Вищий антикорупційний суд 16 січня почав досліджувати докази у справі за звинуваченням громадянина Молдови Сергія Неруха у наданні $75 тис. неправомірної вигоди військовому прокурору Південного регіону України.
Про це повідомляє «Судовий репортер».
Суд досліджував письмові докази, а також переглядав відео затримання Неруха в ресторані. Із запису видно, як прокурор роз’яснював чоловікові права, зачитуючи російською. В суді обвинувачений має перекладача, оскільки української мови не розуміє.
«З 12 грудня 2016 прокурори та слідчі у провадженні стали отримувати інформацію з власних джерел та від оперативних працівників СБУ, що представники власника вантажу та судна намагаються “вирішити” в суді питання про скасування арештів. 22 грудня мені стало відомо, що зі мною шукає зустрічі власник вантажу, громадянин Молдови, Сергій Нерух. Розуміючи, що моя відмова тільки призведе до посилення тиску зацікавлених осіб, я погодився на таку зустріч. 26 грудня 2016 близько 10 години 30 хв. я зустрівся з Нерухом в місті Одеса. Під час зустрічі він запропонував мені використати своє службове становище і процесуальні повноваження для скасування… арештів та повернення вантажу соди і судна… За ці дії Нерух запропонував мені 75 тисяч доларів США», – йдеться у рапорті військового прокурора Якубовського від 26.12.2016. Через три дні в Києві в ресторані «Шутерс» прокурор віддав Неруху підроблені судові рішення про скасування арештів, а той нібито поклав у папку гроші. Прокурор пішов і добровільно видав слідчому гроші, а Неруха затримали.
Обвинувачений вину не визнає і пообіцяв давати показання в суді.
Нагадаємо, що був арештований корабель, на якому було 3 тисячі тонн соди з Кримського содового заводу Фірташа. Судно «Sky Moon» під прапором Танзанії везло товар із окупованого Криму до Молдови начебто з порушеннями правил в’їзду і митного контролю.
У 2017 році капітана корабля визнали винним в адмінправопорушенні за ч.1 ст.482 МК (контрабанда). Весь вантаж і судно були конфісковані у власність держави.
Крім того, капітан обвинувачувався у систематичному порушенні порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї протягом січня-листопада 2016 року.
У червні 2019 року капітан був виправданий, тому що повідомлення про підозру, обвинувальний акт і клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою були неякісно перекладені на арабську – за допомогою програми «google-перекладач».