Шевченківський райсуд Києва визнав неможливим продовжувати судовий розгляд поки не будуть отримані докази смерті обвинуваченого Ігоря Гуменюка.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із засідання 14 серпня.
Суд дійшов такої позиції, заслухавши адвоката і прокурора.
Захисник Олександр Свиридовський сказав, що не має від батьків Гуменюка клопотання про його реабілітацію, що означало би необхідність продовжувати розгляд справи. Інший адвокат Байда також підтвердив, що батьки Гуменюка про реабілітацію сина не просять.
— Відбувається по суті театр абсурду. Не маючи заяви близьких родичів обвинуваченого, суд розглядає без клопотання про необхідність реабілітації. Розглядає з метою ухвалення вироку обвинувального, скоріше всього… КПК чітко передбачає, що в разі смерті обвинуваченого виключна підстава для продовження судового розгляду — це необхідність реаблітації обвинуваченого. З такою заявою можуть звернутися близькі родичі. Близькі родичі не зверталися. З іншого боку, в суду зараз немає жодного доказу, що обвинувачений помер… В мене з батьком [Гуменюка] немає угоди, нічого… Моя думка, що суд не має на даний момент жодних повноважень розглядати цю справу. Єдине, що міг би зробити суд — це відкласти розгляд, щоб дочекатися генетичної експертизи, коли зʼявиться доказ, що обвинувачений помер. Тоді, мабуть, справа буде закрита або тільки з метою реабілатації буде продовжувати розглядатися. А так ми марно витрачаємо час. Ми зараз розглядаємо без обвинуваченого, не постановивши жодного процесуального рішення… — говорив Свиридовський.
Замість прокурора Олексія Лейтера 14 серпня у засідання прийшов Євген Сапіга. Він сказав, що частково погоджується зі стороною захисту, адже присутність обвинуваченого є обовʼязкова і поки його смерть не підтверджена, то засідання проводити не можна. Прокурор Лейтер раніше висловився, що справу варто розглядати до логічного завершення — встановлення обставин і винесення вироку.
Головуючий суддя Віталій Циктіч повідомив, що суд робив запит у Київський слідчий ізолятор з приводу Гуменюка. У відповідь установа відповіла, що слідчий ДБР вилучив особову справу Гуменюка.
«Суд направив запит щодо підтвердження або спростування факту смерті, але відповідь стосується особової справи», — пояснив суддя і додав, що це відповідальність прокурора отримати докази смерті обвинуваченого.
Прокурор Сапіга повідомив, що ДНК-експертиза може тривати 1-3 місяці. За його словами, процедура така тривала, тому що війна і багато тіл потребують дослідження.
Суд призначив наступне засідання на кінець вересня.
Нагадаємо, що після смерті обвинуваченого Гуменюка відбулося два судових засідання, в яких завершили дослідження письмових доказів.
5 липня після судового засідання у вбиральні Гуменюк начебто спробував втекти з-під варти: привідкрив двері і кинув гранату в конвоїрів. Йому завадили. Один із охоронців вистрелив у повітря. Намагаючись утекти, хлопець забарикадувався у конвойному приміщенні. Коли спецпірозділу КОРД вдалося зламати двері, Гуменюк кинув вибухівку. Двоє спецпризначенців отримали травми, а Гуменюк загинув на місці. Таку версію озвучив міністр внутрішніх справ, який особисто прибув того дня до суду.
Гуменюк звинувачувався у терористичному акті під парламентом майже 8-річної давнини, коли в результаті кидання гранати загинули четверо нацгвардійців віком 20-25 років. Ще 65 військовослужбовців отримали вогнепальні поранення і тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості.
Державне бюро розслідувань повідомило про підозру п’ятьом правоохоронцям через вибухи у Шевченківському районному суді Києва 5 липня цього року.
Три працівника СІЗО підозрюються у службовій недбалості за ч. 2 ст. 367 КК України. Санкція статті передбачає позбавлення волі на термін від 2 до 5 років.
Два військовослужбовця НГУ підозрюються у порушенні статутних правил вартової служби за ст. 418 ч.3. Їм загрожує від 3 до 7 років позбавлення волі.
У камері СІЗО знайшли залишки речовин, ідентичних тим, які спричинили вибух, зокрема гексогену.
За версією слідства, Гуменюк тривалий час готувався до втечі з-під варти. Спільники передавали йому до слідчого ізолятора вибухівку невеликими частинами під виглядом ліків. Чоловік кустарно виготовив так званий «пояс шахіда» та кілька саморобних вибухових пристроїв. Він планував підірвати їх у приміщенні суду та втекти, використовуючи паніку.
Більше про справу: