Жовтневий райсуд міста Харкова визнав громадянина винним у державній зраді.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 12 листопада.
З матеріалами справи, у травні 2023-го обвинувачений отримав від представника РФ завдання щодо за грошову винагороду збирати відомості про сили та засоби сил оборони України, які дислокуються у Харкові та Харківській області.
Загалом відомо про 19 епізодів із кінця травня по 28 серпня 2023 року, коли чоловік передавав координати місцезнаходження військовослужбовців і техніки Збройних сил України.
Оперативне угруповання військ «Харків» підтвердило, що у вказаний період за тими координатами перебували військові, задіяні у відсічі збройної агресії РФ.
Слідство зʼясувало, що чоловік, нібито, був медичним працівником, волонтером і через своїх знайомих періодично відвідував райони, наближені до зони бойових дій у Харківській і Донецькій областях.
При обшуку за адресою проживання обвинуваченого вилучили шість мобільних телефонів, пістолет, чотири корпуси ручних гранат і підривачі до них.
Інформацію зловмисник передавав Сергію Бондаренку, який із жовтня 2016 року переховується на території РФ, де вже отримав російське громадянство і став позаштатним співробітником ГУ ГШ ЗС РФ із основним завданням по пошуку і вербуванню громадян України.
У судовому засіданні чоловік показав суду, що познайомився із Бондаренком ще під час проведення в Україні чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Бондаренко тоді працював у спецпідрозділі «Беркут» і між ними виникли приятельські відносини. Після подій 2014 року Бондаренко покинув Україну і почав проживати у Росії, але вони продовжили спілкуватися за допомогою соцмереж. Обвинувачений підтвердив, що передавав Бондаренку координати українських військових. Такі відомості він збирав, працюючи водієм благодійного фонду «Шлях України» під час поїздок до Купʼянська, Купʼянська-Вузлового та Ківшарівки.
Чоловік зізнався, шо під час однієї з поїздок знайшов пістолет, гранати і підривачі, які зберігав у себе вдома, поки їх не знайшли працівники СБУ. За рекомендацією Бондаренка, він передавав інформацію у Telegram і з мобільних телефонів, які використовував виключно для спілкування з ним. Пояснив, що згодився на передачу інформації через приятельські відносини з Бондаренком, тому що останній неодноразово надавав йому фінансову допомогу, в тому числі на ремонт автомобіля. Обвинувачений підтвердив, що усвідомлював, що його дії несуть загрозу обороноздатності України. Але координати надавав приблизні і, вважає, що жодного разу це не призвело до знищення техніки або військовослужбовців ЗСУ.
Водночас правоохоронці оглянули місцевість у межах населеного пункту Купʼянськ-Вузловий і знайшли там вирву в землі, ймовірно, від влучання невстановленого калібру снаряду. Це може свідчити про реальність підривної діяльності обвинуваченого, оскільки вирва зʼявилася саме за тими координатами, які він передав.
БО «БФ «Шлях України» підтвердила, що цей чоловік із червня 2023-го працював у них водієм авто і доставляв спеціалістів до населених пунктів.
Відповідно, до листа СБУ, після затримання обвинувачений надав інформацію про іншого інформатора ГУ ГШ ЗС РФ, якого у подальшому було задокументовано та затримано, і сприяв у розкритті аналогічних злочинів, вчинених іншими громадянами України.
Колегія суддів врахувала ці обставини як такі, що помʼякшують покарання. Тому чоловіка покарали позбавленням волі лише на 10 років, хоча йому загрожувало 15 років або довічно.
Сергій Бондаренко був психологом групи кадрового забезпечення підрозділу БМОП «Беркут» УМВС України в Харківській області. У лютому 2014-го його та інших невстановлених співробітників підрозділів МОП «Беркут» спеціально відрядили з різних регіонів України до Києва для протидії акціям протесту під виглядом забезпечення громадського порядку.

За версією слідства, 18 лютого 2014 року приблизно з 12 години до 14.30 Бондаренко та інші беркутівці стріляли у мітингувальників, у результаті чого 24 особи отримали вогнепальні поранення різного ступеня тяжкості. Того ж дня Бондаренко та інші силовики відтісняли протестувальників на вулиці Інститутській, Садовій, Шовковичній та Кріпосному провулку. Внаслідок незаконного та прихованого застосування беркутівцями боєприпасів для помпових рушниць трьох людей убито і ще 36 отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості.
У вересні цього року Шевченківський районний суд Києва призначив до розгляду обвинувальний стосовно Бондаренка за подіями Революції гідності. Його судять заочно.