Голосіївський суд Києва 3 вересня провів допит ще двох свідків у справі керівника Інституту агроекології Ореста Фурдичка, який звинувачується у вимаганні $500 тис. хабара.
Про це повідомляє «Судовий репортер» .
Допитувався чоловік на ім’я Валерій, котрий працює водієм засновника компанії «Сател Україна» Віталія Верещинського. Нагадаємо, що саме останній і звернувся з заявою про злочин. Другий свідок – Володимир, водій обвинуваченого Фурдичка.
***
Водій Верещинського розповів, що працює у «Сател Україна» начальником із матеріального забезпечення і паралельно надає послуги перевезення своїм автомобілем. Про будівництво для Інституту йому відомо тільки в загальних рисах, що у 2017 році з’явився такий проект. Щодо Сергія Косогова, який був посередником при передачі хабара, він сказав, що знав його, оскільки той був директором «Сател Україна».
Прокурор Жовницька: Що Вам відомо про надання неправомірної вигоди Фурдичку?
Валерій: Факт я узнал в первый день, что должна произойти передача денег… Декабрь, под Новый год. В 20-х числах.
Суддя Бойко: Детальніше, будь ласка. Що, як, від кого…
Валерій: Я узнал от самого Верещинского… В тот день, как я понимаю, должна была произойти передача денег, он сказал, что он требует взятку… В тот день она не произошла, сказал, что переложиться на другой день. На следующий день или через день произошло…
Прокурор: Хто у кого вимагає взятку?
Валерій: Я так понял, что Фурдычко у Верещинского.
Прокурор: А знаєте, за що саме? Вам відомо?
Валерій: За продолжение проекта по Метереологической,12.
Прокурор: Це Вам відомо зі слів Верещинського?
Валерій: Так.
Прокурор: У день передачі, з ким і куди Ви приїхали?
Валерій: 10-11 часов на Метереологическую я привез Верещинского. Он пошел в Институт. Я сидел в машине. Потом он вышел, сказал будем передавать деньги… Потом вышел Косогов. Сел в Фурдычко автомобиль. Сказали, чтоб мы ехали за ними. Мы там проехали буквально метров 300… Косогов сел в машину… Верещинский сказал, чтоб я вышел… Верещинский сидел на переднем пассажирском сидении, а Косогов сзади.
Що далі відбувалося в машині, він не бачив. Потім відбулися затримання і обшуки.
Допит продовжив адвокат Микола Шупеня. Він, зокрема, запитував, хто був інвестором будівництва. На це свідок відповів, що Верещинський вів переговори, але на кому зупинився – не знає.
Адвокат: Ще раз більш детально, коли Ви почули, що у Верещинського вимагають неправомірну вигоду?
Валерій: Где-то за день до первого дня, когда должна была быть передача денег.
Адвокат: А про яку суму?
Валерій: Сначала он мне не говорил… Потом он мне сказал, что 500 тыс. долларов… Первый день, когда должна была состояться…
Адвокат: Тобто це за день до затримання Косогова і Верещинського?
Валерій: За день или за два. Я сейчас не помню.
Адвокат: Чи говорив Вам Верещинський, яка участь Косогова має бути при передачі неправомірної вигоди?
Валерій: В тот день когда произошло задержание… Он вышел из Института…. Верещинский. И сказал, что деньги будут передаваться через Косогова.
Також захисник розпитував, чи зустрічався він до цього з Шепельською і Красюком – особами, які працювали директорами «Сател Україна». Красюка свідок не бачив, а до Шепельської заїжджав за кілька днів до передачі коштів на прохання Верещинського, щоб забрати печатку підприємства. Також Валерій розповів, що при обшуку автомобіля з боку, де сидів Косогов, знайшли пакет з грошима. На уточнююче запитання він відповів, що Верещинський говорив, що гроші вимагав саме Фурдичко, і називав прізвище.
***
Далі допитувався свідок на ім’я Володимир – це водій Фурдичка, який був за кермом автомобіля, де їхав Косогов.
Він розповів, що є водієм Фурдичка близько 10 років.
Далі свідок пригадує події 30 грудня 2017-го.
Володимир: Ми приїхали в Інститут з Фурдичком. 10- начало 11. Орест Іванович зайшов в Інститут до себе в кабінет. За деякий час вийшов Сергій… Косогов і сказав, що я їду з ним… Я піднявся до Ореста Івановича, а він сказав: «Підвези куди скаже, а потім вертайся, бо треба їхати… Новый год… купити продуктів в «Магеллані»… Косогов сказав, що їдемо за цею машиною – сріблястий «Шевроле»… До «Новобуду» під’їхали на стоянку. Косогов вийшов і пересів у ту машину. Я хотів уже уїзжати. На стоянку залетів бус. Вибігли люди. В гражданскому і по формі одіті. До мене також один підбіг, не представився. Питається, що ти робиш, що тут… Я кажу, що хочу уїзжати. Він сказав: їдь. Я поїхав в Інститут. Хотів піднятися до Ореста Івановича, але охраннік каже, що там НАБУ.
Володимир стверджує, що нічого не знав про передачу хабара, жодних розмов з цього приводу не чув і нічого не бачив.
***
Наступне засідання суд запланував на 9 жовтня. Прокурор знову хоче допитати двох осіб, а загалом обвинувачення має 6 свідків.
21 серпня в суді був допитаний заявник Верещинський. Перед цим прокурор зачитала обвинувальний акт.
Нагадаємо, що Фурдичка затримали 30 грудня 2017 року після передачі першої частини неправомірної вигоди в розмірі $300 тис. доларів.
У грудні 2017-го Сергій Косогов, який начебто в якості посередника отримував кошти, був затриманий разом із Фурдичком і також мав статус підозрюваного. Раніше його вважали спільником директора Інституту. Однак тепер він є просто свідком і даватиме в суді показання проти Фурдичка. У 2010-му Косогов був засуджений за ч.3 ст.368 КК (хабар) до 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна і позбавленням права обіймати певні посади строком на 3 роки (Косогов вийшов на волю раніше завдяки “закону Савченко”).
«Йому було тяжко знайти роботу. У свою чергу, Фурдичко взяв Косогова на підпорядковане йому ДП «Городецьке» юристом», – пояснювала раніше в судовому засіданні прокурор Аліна Жовницька. Згодом у 2017 році цей чоловік працював директором «Сател Україна».
Заявника Верещинського до НАБУ привів знайомий Євген Шевченко, який вже відомий своєю співпрацею з бюро. Зокрема, він фігурує у справі екс-співробітника ГПУ Олександра Матюшка, який начебто хотів за гроші влаштуватися на роботу в НАБУ. Шевченко познайомив Матюшка з членом конкурсної комісії Олексієм Гриценком. Схожу роль Шевченко зіграв у справі Вадима Альперіна, який звинувачується у пропозиції $800 тис. хабара керівнику підрозділу детективів НАБУ Андрію Калужинському.