1 вересня Солом’янський районний суд Києва почав судовий розгляд справи про викрадення військовослужбовиці Збройних сил України Надії Савченко.
Про це повідомляє «Судовий репортер».
Прокурор Київської міської прокуратури зачитав обвинувальний акт громадянину Російської Федерації Олександру Попову, 06.12.1983 р.н., який обвинувачується у вчиненні тяжких злочинів – за ч. 2 ст. 258 і ч. 3 ст. 146 КК України, тобто у терористичному акті, викраденні та незаконному позбавленні волі людини.
Справу розглядає одноособово суддя Ганна Сергієнко. Минулого разу вона задовольнила клопотання про здійснення щодо Попова спеціального судового провадження. Обвинувачений переховується від суду й слідства і неодноразово викликався повістками, тому справу розглядатимуть за його відсутності.
З обвинувального акту вбачається, що Попов вступив до батальйону «Заря» терористичної організації «Луганська народна республіка», де виконував обов’язки командира розвідувально-диверсійної групи, брав і бере участь у бойових діях проти українських військових. За версією сторони обвинувачення, Попов організовував вбивства та захоплення в полон як українських військових-учасників АТО, так і мирних громадян. Це робилося для залякування, провокації воєнного конфлікту, впливу на рішення органів державної влади України.
17 червня 2014-го учасники незаконного збройного формування «Заря», у тому числі Попов, напали на військових 24-го батальйону територіальної оборони «Айдар» ЗСУ, які знаходились між містом Щастя та смт. Металіст Луганської області. Вони захопили у полон старшого лейтенанта ЗСУ Надію Савченко. Утримували льотчицю у приміщенні Луганського обласного військкомату.
«Попов О.Ю умисно, усвідомлюючи незаконність своїх діянь, але незважаючи на це, брав участь у незаконному утриманні [Савченко] у приміщенні Луганського обласного військового комісаріату, яке вона не могла вільно залишити», – зачитував представник сторони обвинувачення.
Терористи допитували полонену Савченко декілька днів. Пізно ввечері 23 червня, з озброєним супроводженням, у вантажному автомобілі «Газель» її вивезли до Росії.
«Його (обвинуваченого – ред.) вина буде доводитись відповідними письмовими доказами, показами потерпілої і свідків. Вважаю, що здобуто всі дані, які підтвердять його вину у судовому засіданні», – сказав прокурор у вступній промові.
На засіданні 1 вересня потерпілої Савченко не було. Вона повідомила суду, що перебуває на Сході України у лавах ЗСУ. Савченко приходила на слухання цієї справи раніше – 24 червня на підготовче засідання, де сказала, що мобілізована і тому не завжди зможе бути присутньою у суді.
Наразі сторони узгодили порядок розгляду справи: дослідити письмові докази, допитати потерпілу та свідків, потім дослідити докази сторони захисту та перейти до судових дебатів. Свідками у справі є, зокрема, військові, яких допитували ще під час досудового розслідування. Поки невідомо, як саме вони будуть давати свідчення та чи зможуть бути присутніми у суді.
Лідера бойовиків самопроголошеної «Луганської народної республіки» Ігоря Плотницького судять за цими звинуваченнями окремо у Подільському райсуді Києва і вирок йому ще не винесено.
Нагадаємо, що, перебуваючи у полоні на території РФ, Савченко звинуватили в загибелі двох російських журналістів. Вона була засуджена суд до 22 років ув’язнення і 30 000 російських рублів штрафу за незаконний перетин кордону.
25 травня 2016-го Савченко звільнили в обмін на офіцерів ГРУ РФ Єрофєєва і Алєксандрова.
Ірина Домащенко, «Судовий репортер».