Наступного тижня буде три роки, як колишній народний депутат Олександр Єфремов утримується під вартою. 22 липня 2019 Київський апеляційний суд змінив йому запобіжний захід з тримання під вартою на цілодобовий домашній арешт.
Сьогодні в судах розглядається дві справи Єфремова. Одна більш відома у Старобільську Луганської області про державну зраду. Там уже досліджені всі докази сторони обвинувачення – заслухані свідки і вивчені документи. Суду залишилося розглянути докази захисту і допитати самого обвинуваченого Єфремова.
Інша справа – щодо “законів 16 січня”. Солом’янський суд Києва три роки не може провести там підготовче засідання (справа надійшла в суд ще у березні 2016).
До Єфремова застосовано два запобіжні заходи – один у вигляді 3,6 млн грн застави у зв’язку з “законами 16 січня”, а другий – у вигляді тримання під вартою у справі про держзраду.
Колишній нардеп 3 роки утримувався у СІЗО. Тому що до недавніх пір український КПК не дозволяв застосувати до осіб, підозрюваних чи звинувачених у державній зраді, сеператизмі, тероризмі інші запобіжні заходи, окрім тримання під вартою. Кожні два місяці суд формально продовжував запобіжний захід, адже альтернативи насправді не було.
Але у червні цього року з’явилося аж два рішення Конституційного суду, які зробили можливою апеляцію у справі Єфремова.
13 червня визнано неконституційним положення ч.2 ст.392 КПК. Це положення не дозволяло оскаржувати ухвали суду першої інстанції про продовження запобіжного заходу до винесення рішення по суті.
19 червня Старобільський суд традиційно продовжив тримання Єфремова під вартою.
А 25 червня Конституційний суд визнав неконституційним положення ч.5 с.176 КПК. Йшлося про неможливість застосування домашнього арешту, особистого зобов’язання, особистої поруки, застави до осіб, які підозрюються чи обвинувачуються у деяких злочинах. Конституційний суд вирішив, що це суперечить Конституції, оскільки порушує принцип верховенства права, та обмежує право особи на свободу та особисту недоторканність.
Скарга на ухвалу Старобільського суду розглядалась у Києві.
Спочатку адвокати Єфремова звернулися до Луганського апеляційного суду, але там не вдалося визначити колегію для розгляду скарги. Було зроблено подання у Верховний суд, який і направив до Київського апеляційного суду скаргу на ухвалу суду про продовження тримання Єфремова під вартою.
Засідання призначили на 22 липня – у перший день після парламентських виборів. Єфремов брав участь у суді по відеоконференцзв’язку зі Старобільського СІЗО. В залі суду були троє його адвокатів – Солодко, Смірнов та Мельніков. За протилежним столом – прокурор Кожуховський. Посередині п’ятірка суддів – Тютюн, Журавель, Павленко, Новов, Трясун.
Засідання тривало більше шести годин. Це при тому, що ані захист, ані обвинувачення не заявляли клопотань чи відводів. Суд один раз робив перерву на півгодини, щоб прокурор міг підготувати свою відповідь на доводи захисту.
Адвокати говорили про процесуальні порушення на стадії досудового слідства. Зокрема, про порушення при виділенні та об’єднанні кримінальних проваджень. 30 липня 2016 в аеропорту “Бориспіль” Єфремова затримали за ст.191 КК щодо можливого привласнення чи розтрати коштів ДП “Луганськвугілля”. Саме за цією підозрою колишнього нардепа взяли під варту, а потім шляхом виділення і об’єднання кримінальних проваджень створили ту справу, в якій судять Єфремова сьогодні. Щоправда, стаття 191 Кримінального кодексу в обвинувальному акті більше не згадується. Розслідування щодо “Луганськвугілля” фактично більше не ведеться. Єфремову інкримінують вчинення умисних дій з метою зміни меж території України, пособництво у захопленні державних установ в Луганській області, державну зраду.
Адвокати намагались спростувати ризики і обгрунтованість підозри. Докази обвинувачення вже досліджені, допитано 80 свідків. А тому, на їх думку, тепер Єфремов не може на когось чи на щось вплинути. Хоча прокурор не виключає повторних допитів і що обвинувачений може вплинути на свідків з метою зміни ними показань. На його думку, іншого запобіжного заходу, крім тримання під вартою, для Єфремова не могло бути.
https://www.facebook.com/sud.report/videos/706998133077222/
Під час засідань у Старобільському суді кілька свідків заявило про начебто тиск з боку сторони обвинувачення і Єфремова. Так, “торнадівець” Микола Цукур говорив, що його хотіли підкупити. Адвокати Єфремова це спростовували, звертаючи на статус Цукура, який засуджений судом першої інстанції у “справі Торнадо” і може бути залежний від силових органів. Адвокат Єфремова Солодко посилався на публікацію в ЗМІ про побиття бійців “Торнадо” перед засіданням суду, що може, на його думку, свідчити про тиск з боку обвинувачення.
Ще одним спірним моментом стала доля засекреченого свідка Білокопитова. У прокуратурі кажуть, що саме адвокати Єфремова в судовому засіданні розголосили його справжні дані, що призвело до подальшого замаху на життя цього свідка. Водночас адвокати Єфремова переконували, що розкриття свідка сталося з вини прокурора.
Вироком Сєвєродонецького суду Луганської області деякого Андрія Костенка засуджено до 7 років позбавлення волі за замах на терористичний акт, в результаті якого мав загинути так званий Білокопитов. Суд затвердив угоду Костенка з прокурором про визнання винуватості. Чоловік визнав, що хотів розмістити вибухівку під автомобілем службовця Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, але не встиг це зробити, бо його затримала СБУ.
У цьому вироку немає жодних посилань на справу Єфремова. Костенко нібито працював за обіцяну представником «ДНР» матеріальну винагороду. Але про мотиви самих організаторів нічого не сказано.
Прокурор Кожуховський запевнив, що справа щодо організаторів ще розслідується Службою безпеки України. Водночас і в решті справ про тиск на свідків, а всього таких три, слідство начебто триває, але Єфремов там ні разу не допитувався. Старобільський суд тільки щоразу перелічував ці кримінальні провадження, коли продовжував йому запобіжний захід.
Після виходу з нарадчої судді повідомили, що відпускають Єфремова під цілодобовий домашній арешт. Він мусить носити електронний браслет і здати документи для виїзду за кордон. Арешт Єфремов відбуватиме в Києві, у квартирі свого сина.
https://www.facebook.com/sud.report/videos/1296391493870157/
Рішення прозвучало у напівпорожньому залі. Адвокати, три камери, жменька слухачів в залі і пустий стіл прокурора. Схоже, у перший день після виборів політики та небайдужі громадяни мали інші турботи.
22 липня колегія суддів зачитала тільки резолютивну частину рішення. Повний текст ухвали буде проголошений 25 липня о 16 год. Відтак незайве буде поцікавитися мотивами суду через кілька днів.
Безперечно, це ще не виправдувальний вирок Єфремову, хоча і є відчутним полегшенням його участі в очікуванні кінцевого рішення. А воно, схоже, вже не за горами.