Печерський районний суд міста Києва визнав громадянку винною у заподіянні журналістці легких тілесних ушкоджень у звʼязку з її професійною діяльністю.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 18 липня.
Інцидент трапився 17 вересня 2018 року, о 12 годині 35 хвилин, в Києві на вулиці Різницькій, 13/15. Того дня під будівлею Генеральної прокуратури мітингували проти передачі російській стороні уродженця Інгушетії Тимура Тумгоєва. Останній начебто хотів воювати проти росіян на Донбасі.
Під час прямої трансляції у корспондентку «NewsOne» Дарину Білеру почали кидати льодом та курячими яйцями.
Жінка вдарила журналістку по голові і та, злякавшись, мусила припинти трансляцію. Пізніше у потерпілої лікарі виявили синець на вушній раковині.
Оператор, який працював із журналісткою, повідомив, що агресивні дії вчинялись лише щодо їхньої знімальної групи. На його очах до напарниці підійшла невідома жінка та вдарила її рукою по обличчю.
Сторона захисту намагалась довести відсутність складу кримінального правопорушення (за ч.2 ст. 345-1 КК). А саме, що обвинувачена дала ляпаса потерпілій через її провокативну поведінку. Начебто журналістка її першою штовхнула — вдарила у сонячне сплетіння. Тому адвокат переконував, що дії його підзахисної мають кваліфікуватися як хуліганство (ст.296 КК). Крім того, потерпіла нібито на мала ознак приналежності до професії журналіста.
Обвинувачена показала, що того дня перебувала в Києві, бо в неї тут проживають діти, мала особисті справи. Опинившись поблизу мітингу вона підійшла подивитися, що відбувається. Розмовляючи з людьми, обвинувачена відчула, як її хтось штовхнув у сонячне сплетіння, відчула біль та нахилилася. Піднявши голову, вона помітила, як невелика дівчина пробігла, проштовхуючись крізь натовп, після чого в неї полетіли сторонні предмети. Мікрофону в руках дівчини не бачила, так як дивилась на неї зі спини. Жінка підтвердила, що догнала дівчину і з метою помсти дала їй ляпаса. Обвинувачена повідомила, що інші журналісти та оператори стояли окремо на майданчику, за 10-15 метрів від місця подій і з їх зовнішнього вигляду можна було зрозуміти, що це журналісти, а із зовнішнього вигляду потерпілої — ні. Заявила, що кається у скоєному, однак не знала, що потерпіла є журналістом.
Але версія захисту спростовувалась відеозаписом, на якому видно, що під час коментування журналісткою події, в неї летять сторонні предмети з натовпу, частина яких (розбиті яйця) залишаються на волоссі. При цьому з натовпу звучить вигук «Шльондра!». Невідомий чоловік у блакитній куртці виштовхує кореспондентку, вигукуючи «Йди звідси!».
Почувши образи, журналістка відійшла в сторону та продовжила працювати в прямому ефірі, тримаючи мікрофон із назвою телеканалу. У подальшому на відеозаписі зʼявляється жінка похилого віку, яка опускає мікрофон кореспондентці. Відразу після цього жінка у вишиванці з окулярами на голові підходить до журналістки збоку і бʼє її долонею по голові. Журналістка відходить і повідомляє, що вони змушені перервати трансляцію.
Відеозапис спростовує показання обвинуваченої в частині того, що удар було завдано у відповідь на провокативну поведінку потерпілої і підтверджує, що присутні усвідомлювали, що перед ними журналістка. У протестувальників журналістка асоціювалась із ймовірними власниками телеканалу, які викликали неприязнь.
Тому суд визнав доведеним, що жінка вдарила дівчину саме через її професійну журналістську діяльність.
Під час репортажу з місця події в потерпілу з боку учасників мітингу летіли сторонні предмети, лід та яйця. При відтворенні відео, у тому числі шляхом сповільнення, чітко простежується, що низка цих предметів потрапляє на волосся потерпілої, проте голова та обличчя журналістки залишаються неушкодженими. Але пізніше зафіксовано, як обвинувачена завдає журналістці удар і трансляція припиняється.
Зафіксовані на відеозаписі обставини, на думку суду, виключають ймовірність того, що тілесні ушкодження потерпілої могли бути спричинені сторонніми предметами, які летіли в журналістку з боку натовпу під час прямого включення. Суд переконався, що синець потерпілій завдано саме рукою обвинуваченої.
Обвинувачена має близько 50 років, офіційно не працевлаштована, має постійне місце проживання та реєстрації, за місцем проживання характеризується виключно позитивно, раніше до кримінальної відповідальності не притягалася. Хоча жінка і не визнала своєї вини, суд вважає можливим її виправлення без відбування тюремного строку.
Громадянку засудили до 2 років позбавлення волі, але звільнили від відбуття покарання з іспитовим строком 2 роки.
Додатково:
«NewsOne» — колишній проросійський телеканал в Україні. У період 31 серпня — 5 жовтня 2018 року належав Андрію Портнову, екснардепу і колишньому заступнику голови Адміністрації президента Віктора Януковича. У лютому 2021-го «NewsOne» припинив діяльність, оскільки президент Володимир Зеленський запровадив санкції до тодішніх власників каналу Віктора Медведчука і Тараса Козака за їх антиукраїнську діяльність.
Фото постраждалої на мітингу — «Радіо Свобода»