Приморський районний суд міста Одеса виправдав мешканку села Широка Балка Білозерського району Херсонської області від звинувачень у колабораціонізмі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 22 липня.
За версією матеріалами справи, із 23 по 27 вересня 2022 року обвинувачена з іще одною жінкою в супроводі двох військовослужбовців РФ ходили дворам окупованого села і пропонували людям проголосувати за приєднання Херсонщини до Росії.
Підсудна винною себе не визнала. Розповіла, що в окупації мешкала з цивільним чоловіком, матірʼю та батьком. Місцевих жителів залякували і в селі вже знали, що росіяни стратили одну жінку за непокору. Одного разу до обвинуваченої додому прийшли російські солдати у балаклавах і сказали, що знають, що вона працювала на українських виборах і вимагали, щоб вона провела їхній референдум. Жінка пояснила, що відмовлялась, кажучи, що не має «аргументів» для цього, маючи на увазі підстави цим займатися. Окупант їй заперечив, чи хіба не є таким аргументом її власне життя. Через пару днів військові прийшли згодом і нагадали їй також про хвору лежачу матір. Обвинувачена стверджує, що погодилася проводити референдум через погрози її близьким. Вона прийшла до приміщення дитсадка, де на столах були списки виборців, бюлетені і прозорі урни для голосування. Там була також її сусідка. У подальшому жінки у супроводі двох солдатів ходили по селу і пропонували людям голосувати, але якщо ті відмовлялися, то не наполягали і йшли далі. У кінці дня урни приносили в б садок, сортували бюлетені і віддавали солдатам.
Після 20 жовтня 2022 року, як пригадує обвинувачена, росіяни принесли їй додому конверт із 40 тис.рос.рублів. Гроші вона взяла, щоб не викликати підозр, і витратила на лікування матері, яка потім все одно померла.
Про погрози військових РФ жінка скаржилась своєму цивільному чоловікові, а також знайомим. Згодом співмешканець обвинуваченої виступив у суді як свідок захисту. Також показання дала сусідка, в якої обвинувачена стриглася під час окупації.
Ще двоє жителів села — чоловік і жінка — були свідками обвинувачення. Вони бачили, як підсудна і ще одна їх сусідка із солдатами ходили вулицею і пропонували голосувати. Жінка-свідок запитала їх навіщо вони займаються референдумом і одна з них відповіла, що треба якось виживати. Погроз ці свідки не помітили і їм здавалося, що все спокійно і військові їх просто супроводять.
У підсумку жінку виправдали. Суд пояснив, що критично оцінював показання обвинуваченої і її співмешканця про участь уі незаконному референдумі під дією психологічного примусу збоку представників збройних формувань РФ. Адже обвинувачена та її цивільний чоловік вважаються зацікавленими у кримінальному провадженні. Проте суд звертає увагу, що їх показання у повній мірі узгоджуються між собою, а також із показаннями іншої жительки села, яка не є особою зацікавленою у справі. Йдеться про показання жінка, в якої стриглася обвинувачена. Свідок розповідала, що росіяни справді залякували селян і обвинувачена ходила до неї підстригтися, виглядала знервовано і, сидячи на кухні, зізналась, що росіяни погрозами примусили її працювати.
Також суд звертає увагу, що про плату за роботу на рефендумі розповіли саме обвинувачена і її співмешканець. Правоохоронці ніяких доказів із цього приводу взагалі не надали. При цьому факт, що жінка взяла ці гроші, як вона каже зі страху, не може розцінюватися як ознака добровільності у співпраці з окупантами.
Суд дійшов висновку, що прокурор не довів, що участь у проведенні незаконного референдуму обвинувачена була добровільна і за відсутності психологічного примусу з боку військовослужбовців збройних формувань РФ. Не доведень, що обвинувачена не діяла в стані крайньої необхідності, щоб усунути небезпеку, що загрожувала їй та близьким родичам.
Жінку виправдали і звільнили з-під варти негайно в залі суду.
Виправдувальний вирок ухвалив суддя Приморського суду Одеси Костянтин Іоніді.