Жовтневий райсуд міста Запоріжжя визнав мешканця окупованого міста Бердянська винним у державній зраді.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 4 квітня.
Уродженець РФ Руслан Масюк має українське громадянство і на початку 90-х навчався в Харківському вищому військовому авіаційному училищі льотчиків. У 1991-му він перевівся до Луганського штурмового училища. У 2003, 2008 та у 2013 році Масюк бував на зустрічах випускників у Харкові і розповідав, що служив у Тихоокеанському флоті Російської Федерації. Деякі його знайомі чули, що він займав керівні посади в дальній авіації РФ.
Після виходу у відставку Масюк повернувся в Україну та проживав у Бердянську, де успадкував батьківську квартиру, мав земельну ділянку і вів готельний бізнес як фізична особа-підприємець.
Зʼясувалося, що на початку 90-х у Харківському вищому воєнному авіаційному училищі навчався також Олег Тімошин, який потім перевівся до Тамбовського воєнного училища і залишився служити в Збройних силах РФ. Сьогодні Тімошин відомий як командир 52-го важкого бомбардувального авіаційного полку дальньої авіації повітряно-космічних сил Росії з місцем дислокації на аеродромі Шайківка.

За даними Служби безпеки України, саме Тімошин керував рекетними ударами по ТЦ «Амстор» у Кременчуку Полтавської області, коли загинула 21 особа, ударом по базі відпочинку в смт. Сергіївка Одеської області, де загинуло 14 людей, атакою на житлову девʼятиповерхівку в Дніпрі, що призвела до загибелі 46 цивільних.
Зʼясувалося, що Масюк і Тімошин підтримують дружні стосунки. Із листування у Telegram, яке перехопила контррозвідка СБУ, вбачається, що із березня 2022-го Масюк збирав для Тімошина інформацію про українських військовослужбовців, у тому числі колишніх однокурсників і випускників авіаучилища, які беруть участь у війні із РФ.
У квітні 2022 року Масюк, наприклад, надіслав лист-вимогу начальника начальника військової частини до розпорядження Генерального штабу Збройних сил України, в якому уточнювалися дані про офіцерів запасу льотних спеціальностей, які мають практичний досвід управління літальними апаратами Мі-8, Мі-24, Miг-29, CУ-24. СУ-25, СУ-27, Ан-26, Іл-76.
Також він відправляв Тімошину мобільні ідентифікатори колишніх однокурсників, як сьогодні обороняють Україну від нападу РФ.
У вироку не зазначається, для чого саме збиралася інформація. Можливо, для вербування. Але в деяких випадках Масюк прямо закликав ліквідувати тих чи інших проукраїнськи налаштованих військових.
Так, 5 січня 2023 року Масюк надіслав Тімошину текст наступного змісту:
«Как ты просил кидаю однокашников, которые воюют в всу. Это мой однокашник по летному училищу угрожает всем кашникам что в России (некоторые до сих пор служат) резать и убивать всех русских и кто не осуждает спец. Операцию. Сам он в Харькове хвастается своей дружбой (…) достоверно его участие в Чечни не уверен. Но с 2014 закупал за свои обмундирование для АТО факт, волонтерил. Сейчас в Харькове где-то воюет в всу или теробороне (…) Нацик прожженный.
Второй гад тоже мой однокашник по летному училищу угрожает всем кашникам смертью и их детям и семьям. Сам он в Киеве, тоже в движе всу или тероборона, что интересно его отец был генерал авиации а после дембеля был комендант майдана (…)
Запилингуете этих …(використання ненормативної лексики відносно вказаних осіб) тоже по номерам, нужно тоже …(нанести ракетне ураження) по этим нацикам хорошенько».
Крім того, ще в березні 2023-го Масюк переписувався із військовим пілотом збройних сил Республіки Білорусь і цікавився, чи має той зв’язки серед співробітників КДБ Республіки Білорусь. Масюк хотів поінформувати білоруські спецслужби про свого однокласника, пілота цивільної авіації, який проживає в Білорусі і нібито висловлює погрози на адресу росіян та білорусів. Масюк наперед подякував, зауваживши: «Нашим детям будет легче жить без мрази».
Восени 2022 року білорус повідомив Масюка, що його колишній однокласник затриманий, в нього виявили боєприпаси і він перебуває під слідством. Масюк зрадів: «Хорошие новости. Чем меньше мрази тем лучше будет жизнь. Я информировал с марта месяца … сообщи как будет информация. Дааа его отец был зам ком дивизии ИА. полковник. Мой отец штурман дивизии. А сын тварь».
У судовому засіданні як свідки були допитані військові, які колись навчалися із Масюком. Вони підтвердили, що Масюк і Тімошин дружать і не приховують свого зневажливого ставлення до українців.
На сторінці у мережі «Одноклассники» Масюк має фото на фоні «Панорами оборони Севастополя», знімок військового корабля «Москва», фотознімки на фоні військового параду у Севастополі, присвяченому «Дню Перемоги».

У лютому 2019-го Масюк розмістив фотографії випускників училища, серед яких є він і Тімошин.
Листуванням підтверджується, що в окупованому Бердянську Масюк отримав в окупаційній адміністрації дозвіл на заняття комерційною діяльністю у сфері торгівлі та надання житлових приміщень в оренду. Він, зокрема, здає кіманти готелю російським солдатам.
Адвокат говорив, що із доказів можна зробити висновок, що Масюк із 1991 року став громадянином РФ, а тому вважається таким, що втратив громадянство України, і не може звинувачуватися у державній зраді.
Але суд суд вважає, що матеріали справи не містять інформації про те, що обвинувачений припинив громадянство України і доказів цього захисник не надав.
Масюка заочно засудили до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.