Подільський суд Києва пояснив, чому відмовив у клопотанні прокурора про заочний арешт ексголови Конституційного суду Олександра Тупицького.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на мотивувальну частину рішення суду від 3 червня.
Причиною відмови стало те, що у матеріалах клопотання відсутні відомості про прийняття рішення Генеральним секретаріатом Інтерполу чи Нацбюро Інтерполу про оголошення обвинуваченого Тупицького саме в міжнародний розшук.
Суд хотів побачити довідку чи витяг із бази даних Інтерполу про розшук Тупицького. Відсутність цих документів стала єдиною причиною відмови.
При цьому суддя Людмила Казмиренко зіслалася на лист Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 2013 року, в якому йдеться, що обов’язок доводити міжнародний розшук підозрюваног чи обвинуваченого покладається на слідчого, прокурора, який подавав клопотання, і підтверджується документами, а саме довідками чи витягами з бази Інтерполу.
Водночас Інтерпол ще у 2019 році дав роз’яснення українським правоохоронцям, що головною вимогою для публікації оповіщень про розшук є саме ухвала українського слідчого суддю про обрання запобіжного заходу в вигляді тримання під вартою щодо розшукуваної особи, причому таке рішення має бути прийнято без посилання на використання каналів Інтерполу.
Фактично виходить замкнуте коло. Оскільки Інтерпол відмовляється оголошувати особу в розшук без ухвали суду про заочний арешт. А українські судді відмовляються заочно брати особу під варту без документів, що її вже шукає Інтерпол.
В останні роки чимало подібних рішень про відмову в заочному арешті без довідок з Інтерполу були успішно скасовані апеляційним судом. Крім того, деякі судді не вимагають документів Інтерполу на підтвердження міжнародного розшуку.
Нагадаємо, що Подільський суд Києва 27 травня оголосив колишнього голову і екссуддю Конституційного суду України Олександра Тупицького в міжнародний розшук.
15 травня цього року закінчився строк повноважень Тупицького як судді Конституційного суду.
На початку квітня 2022-го Державне бюро розслідувань почало розслідувати незаконну втечу за кордон ексголови Конституційного суду України Олександра Тупицького.
Слідчі вважають, що в період війни Тупицький залишив межі України без проходження прикордонного і митного контролю та без перевірки документів, які надають право на виїзд за кордон.
Тупицький перебуває в Австрії у Відні. Його сфотографували в центрі австрійської столиці поруч із автомобілем, зареєстрованим на дружину. Тупицький стверджує, що перебуває у столиці Австрії за сімейними обставинами, оскільки його дружина поїхала туди народжувати дитину.
28 травня 2021 року Офіс Генерального прокурора скерував до Подільського районного суду Києва справу стосовно колишнього Голови Конституційного Суду України за фактами злочинів проти правосуддя.
Але за понад рік в суді так і не оголосили обвинувальний акт. Більшість засідань буди зірвані неявкою сторони захисту, в тому числі, перебуванням Тупицького на лікуванні. Зрештою, розгляд стало неможливо продовжувати, оскільки обвинувачений виїхав за кордон.
Тупицький звинувачується у підкупі свідка в інтересах колишнього Голови Вищого господарського суду України Юрія Татькова для дачі завідомо неправдивих показань у кримінальному провадженні щодо заволодіння майновими активами ЗАТ «Зуївський енергомеханічний завод».
Крім того, у 2018-2019 роках Тупицький начебто сам неодноразово надавав слідчому ГПУ завідомо неправдиві показання, поєднані зі штучним створенням доказів.
Строк давності за один із епізодів — примушування свідка до зміни показань — вже сплив. Це кримінальний проступок, за який особу можна притягнути до відповідальності протягом 2 років з моменту скоєння. За введення слідчого в оману Тупицькому загрожує максимально до 5 років позбавлення волі.
Читайте також: