Вищий антикорупційний суд продовжує розгляд справи екссудді Миколи Чауса.
Про це повідомляє «Судовий репортер».
У засіданні 21 червня продовжили досліджувати матеріали негласних (слідчих) розшукових дій.
На записі від 28.03.2016 міститься телефонна розмова Чауса, який просить прокурора Дніпровської районної прокуратури Києва неофіційно показати йому матеріали справи по громадянці Сасевич.
Сам Чаус пояснює, що спочатку не хотів слухати справу Сасевич, бо нібито давав у ній санкції як слідчий суддя (це виключає можливість розглядати справу по суті): «Перший раз відмовився, коли мене зловили біля басейну, слухати цю справу. Сказав, що подивлюсь, чи давав я санкцію і буду приймати рішення слухать чи ні». Однак із аудіо вбачається трохи інша картина.
— Але, добрый день. Как Вы поживаете?
— Добрий, — розгублено відповідає прокурор, не розуміючи, хто дзвонить.
— Це з Дніпровського суда вас беспокоять.
— Нормально. А хто це?
— Та це Чаус вас турбує.
— А, не ожидав.
— Там справа стара у вас, що ви тільки узгодили покарання. А Ви можете матеріали мені принести, щоб я їх вивчив і знав хоч яку позицію тут займать?
— Я думаю, да, в принципі.
— Привезіть, я почитаю, щоб позицію вироботать по тій кваліфікації. А по всьому іншому будем уже дивиться.
— Харашо-харашо. Привезіть, я почитаю, щоб позицію вироботать по тій кваліфікації. А по всьому іншому будем уже дивиться.
— Харашо.
— Спасіба тобі. Спасіба.
31 березня 2016-го Чаус знову телефонує прокурору, оскільки не отримав матеріалів.
— Алло. Добрый день.
— Добрий день.
— Шось Ви не берете трубки. Це Дніпровський суд.
— Я поняв (далі нарозбірливо).
— Ви мене неправильно поняли. Я хочу подивится протокол огляду місця події, щоб там співпадало, може, понятого якогось треба допитать, щоб ми узгодили, щоб там щось було. Не треба зараз нічого долучать. Прийдете і цю справу подивлюсь годину, може, максимум.
— Я це питання погоджував з керівництвом. Кажуть: долучай тільки в судовому засіданні.
— Та ні, ми не долучаєм. Я подивлюсь, щоб потім там ляпсуса не було, може, там нюанси є.
— Я не можу, в мене є вказівка.
— Ви всю справу чи будете розшивати і частями?
— Частями буду долучать. Я з керівництвом погодив, кажуть: розшивай і долучай письмові докази всі.
— Мені і так зрозуміло, що письмові докази! Мені не надо тих пояснень. Я кажу, щоб подивились ми з вами, то там зараз буде ляпсус і, може, понятого якогось на те засідання викликали. При чому тут Ваше керівництво?! — дратується Чаус, — Бо ми там допитали одного з тюрми, другого — вообше без ліца, х..р звідки. І на тих доказах треба виносить якесь рішення.
— Там відео ще єсть, відео треба дивитися.
— Так давайте ми подивимось цю справу. Якщо будете відео, то ми будемо наступне засідання готувать, щоб ми не розтягували.
— Чесно, якщо з моїми [керівниками] погодите, то без питань. Я завжди погоджую. Сказали тільки в засіданні долучати.
— Якщо будете проглядати цей відеозапис, то готуйте все. Щоб ми провели все в одному засіданні.
— Тоді я візьму, що треба для відеозапису, принесу кард-рідер. Принесу всі письмові докази. Адвокатша, певно, ще [проситиме] на дебати перерву.
— Давайте визначимося з доказами, що у вас є, щоб ми не попали впросак. Ви ж бачите, що воно скандальне і дьоргають з усіх сторін… Давайте закінчувати, бо вона вже більше року в мене.
Також у суді демонструвався відеозапис, як Поліщук віддає Чаусу пакет «Нової пошти», в якому, за версією обвинувачення, знаходилось $150 тисяч. Раніше суддя повідомив, що стався витік інформації і йому вже відомо, що по Дніпровському суду Києва є кримінальне провадження. Але, очевидно, від отримання коштів його це не зупинило.
Втім, Чаус таки щось запідозрив і запитав співрозмовника: «У тебя там ничего, никакой аппаратуры не стоит?». Поліщук пропонує помацати і каже, що це «кирпичи». Чаус не розуміє. Поліщук пояснює: «Коля, деньги!». Чаус у відповідь: «Так ты даешь их мне или нет?». Поліщук, у свою чергу, запитує, чи отримають вони «бумажку» — вирок. Чаус бадьоро відповідає, що через годину, і Поліщук погоджується та вручає йому пакет.
Отримавши кошти, суддя того ж дня виніс вирок колишній тещі Поліщука за торгівлю сильнодіючими речовинами та прекурсорами — димедролом і псевдоефедрином, звільнивши 74-річну жінку від тюремного покарання з іспитовим строком.
Чаус має власну версію події, а саме, що він позичив у Поліщука гроші на будівництво свого будинку і начебто видав йому розписку. Бо при зустрічах він також радиться з Поліщуком щодо продажу тещиної квартири. «Якщо я в Поліщука вимагаю $100 тисяч хабара, то навіщо мені продавати квартиру тьощі?!», — каже Чаус.
Після передачі пакета Поліщук із записуючою технікою сідає в своє авто і їде. Дорогою заходить у Макдональдс. На прохання Чауса спеціаліст кілька разів перемотував цю частину запису, в якій начебто зафіксовано, як Поліщук телефонує дружині і каже їхати в НАБУ, де її зустрінуть, щоб підписати документи, що заяву про злочин уже подано. Але подібної розмови на цьому уривку так і не знайшли.
Чаус каже, що у дружніх розмовах з Поліщуком обговорювалися різні теми і деякі його особисто взагалі не стосувалися.
«Записали працівники НАБУ, що закопали два бідони. Це була розмова про друга Поліщука (заявника — ред.), голову Обухівської сільської ради. Стільки землі продав, що закопав два бідони в себе в гаражі з коштовностями. А потім знайшов коханку і жінка подзвонила в поліцію. Поліція приїхала і викопала ці бідони. Чому це приписують мені?!», — обурився Чаус.
Один із записів НСРД від 2 квітня 2016 року не вдалося відкрити, бо НАБУ підвела техніка, тому його навіть не долучали в суді. Чаус стверджує, що це була перша розмова з Поліщуком і її запис втрачено невипадково. Він каже, що й деякі інші невигідні детективам записи було стерто.
Чаус обіцяє в наступних засіданнях надати суду інформацію про фальсифікацію записів НСРД.
Також він вважає, що місце передачі грошей в обвинувальному акті зазначено неправильно і насправді залишається невстановленим. Чаус і його адвокат готують клопотання, щоб суд виїхав для огляду місця скоєння злочину.
Розгляд справи має продовжитись через місяць — 19 липня.
Нагадаємо, в одному з минулих засідань Вищий антикорупційний суд дослідив речові докази у справі екссудді Чауса. Зокрема досліджувались дві скляні банки, які суддя, за версією обвинувачення, заповнив доларовою готівкою. Одну банку Чаус возив у машині, а іншу, як вважається, прикопав біля дачі в садовому товаристві.
Колишній суддя Дніпровського суду Києва Микола Чаус обвинувачується в отриманні 150 тисяч доларів неправомірної вигоди, які зберігав у банках: в машині і поблизу дачної ділянки. Викривачем виступав майбутній працівник НАБУ Олександр Поліщук, чию колишню тещу, матір ексдружини судили за торгівлю димедролом.
Підозру Чаусу повідомили ще у 2016 році, але суддя зник і перебував у розшуку. Згодом він з’явився на території Молдови, куди в’їхав за чужими документами. Почався тривалий процес екстрадиції і одночасно Чаус просив про політичний притулок.
За 5 років екстрадиція так і не завершилася. Але Чауса знайшли у Вінницькій області і тоді він звернувся до СБУ, заявивши, що став жертвою викрадення спочатку в 2016-му і тепер у 2021 році. Служба безпеки почала розслідувати викрадення Чауса і взяла екссуддю під охорону.
Чаусу загрожує від 8 до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Читайте також