Хмельницький міськрайонний суд виправдав лікаря КНП «Хмельницька обласна лікарня», звинуваченого у зловживані впливом.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 21 квітня.
За версією обвинувачення, голова Хмельницької медико-соціальної експертної комісії за попередньою змовою зі знайомим отримали 1100 доларів неправомірної вигоди за вплив на членів комісії, щоб вони дали громадянці ІІ групи інвалідності.
Слідчі з дозволу суду встановили в кабінеті лікаря та інших приміщення медзакладу аудіо- та відеозаписуючу техніку. Розмови фігурантів фіксувалися.
Зокрема, в одній телефонній розмові спільник запитує лікаря про ситуацію з цією жінкою, на що той відповідає: «Не кричи, поїдемо на рибалку і половимо ми ту рибу, шо ви переживаєте».
У подальшому співрозмовник лікаря зустрівся із «клієнткою» та взяв у неї гроші, які поділив, залишивши собі 400 доларів.
При обшуку кабінету лікаря його частку знайшли в особистій сумці у прозорому файлі формату А-4 разом із документами «клієнтки». На руках затриманого були сліди барвника, якими помітили доларові купюри.
Окрім того, в лікаря вилучили ще гроші:
– 900 доларів;
– 3500 доларів у паперовому згортку з двох шматків паперу, на одному з яких є рукописний напис нерозбірливо «Ніколюк»;
– 250 доларів;
– 5120 гривень;
– 500 доларів.
У вироку згадуються розписки обвинуваченого про отримання цих коштів. У судовому засіданні він вину не визнав.
Лікар розповів, що з чоловіком, який приніс гроші, він дружив близько 20 років, лікував його самого і його родичів. Взимку 2021 року, купуючи собі саджанці дерев, на прохання товариша купив і йому на суму 28 тисяч грн. Коли віддавав саджанці, то друг при собі мав лише 300 доларів, які дав йому, а решту обіцяв віддати пізніше.
У той день товариш нібито поспіхом дістав із кишені гроші і поклав їх чи то йому в кишеню, чи то на стіл і пішов. Вважаючи що ці гроші є поверненням боргу, він взяв їх і поклав у файл до документів, щоб не забути, що саме ці документи друг просив його подивитись. Через декілька хвилин в кабінет зайшли правоохоронці і провели обшук. Лікар стверджував, що знайомий не говорив йому, що ці гроші дала та жінка, якій потрібна група інвалідності. Він заперечував будь-які домовленості.
Члени експертної комісії і медсестра, допитані як свідки, говорили, що ніякого впливу не було.
Заяву про злочин подала жінка, яка хотіла отримати групу інвалідності. Вона лікувалась як амбулаторно у сімейного лікаря, так і стаціонарно в Хмельницькій обласній лікарні. Одного дня лікарка сказала їй, що вона може бути визнана інвалідом. Однак жінка не знала, куди з цього приводу звертатися і тоді знайома дала їй номер телефону чоловіка, який виявився знайомим лікаря. Співрозмовник сказав, що безплатно групу інвалідності нікому не дають, але він може допомогти, тому що знайомий із головою МСЕК. Далі назвав їй суму, кажучи, що має поділитися з головою комісії. Жінка написала заяву в поліцію, в якій вказала усіх, кого вважала причетними до корупції, а саме чотирьох осіб, включивши також лікарку, яка її лікувала і знайомого, котрий її порадив.
У суді громадянин, який передав гроші лікарю, підтвердив, що назвав жінці суму 1000 доларів і частину заніс лікарю, кажучи що «ось документи, жінка хоче другу групу інвалідності». Але запевнив суд, що лікар про гроші нічого не знав. Він нібито сам вирішив, що «клієнтка» повинна заплатити за таку послугу 1100 доларів, а отримавши кошти, на власний розсуд їх розділив і залишив частину лікарю.
Суд вирішив, що доказів проти лікаря не достатньо
Про те, що обвинувачений отримав неправомірну вигоду саме за вплив на членів Хмельницької міської МСЕК не свідчить жоден із письмових доказів, в тому числі і отриманих за результатами негласних слідчих (розшукових) дій. Більше того, у документах МСЕК немає записів щодо жінка, яка стала заявницею. Тобто, довідка МСЕК ці громадянці не видавалась, на засіданнях Хмельницької міської МСЕК питання про надання їй групи інвалідності не розглядалось. За повідомленням головного лікаря Хмельницького ОЦМСЕ від направлення для проведення медико-соціальної експертизи ці громадянці не надходило, медико-соціальна експертиза комісіями Хмельницької області цій жінці не проводилась.
Виправдуючи лікаря, суд зазначив, що в його діях міг бути інший склад злочину, але прокурор не скористався правом змінити обвинувачення. Суд вважав, що не вправі сам змінити кваліфікацію, адже в такому випадку змінюється і сама суть обвинувачення і це призведе до порушення права обвинуваченого на ефективний захист.
Цікаво, що спільник лікаря в листопаді 2022-го уклав із прокурором угоду про визнання винуватості. Він визнав, що діяв у змові з лікарем і вони були «обʼєднані єдиним злочинним умислом» отримати неправомірну вигоду та розділити її між собою. За угодою суд оштрафував чоловіка на 59,5 тис. гривень. Засуджений обіцяв у подальшому сприяти встановленню всіх обставин злочину шляхом надання детальних показань по викриттю злочинних дій голови Хмельницької МСЕК під час судового розгляду.