Приморський районний суд міста Одеси визнав двох осіб винними у перешкоджанні професійній журналістській діяльності.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 1 червня.
Вранці 13 липня 2018 року троє журналістів газети «Суспільний прибій» приїхали на вулицю Некрасова,1 щоб записати інтервʼю з представниками «Адвокатської компанії «Редут» з приводу конфлікту на парковці.
Під час інтервʼю на місце підʼїхали три машини з написами «Муніципальна варта». З авто вийшли незнайомці у формі і почали демонтувати огорожу місць для зупинки транспорту.
Журналіст почав знімати дії охоронців, а ті нецезурно до нього лаялися і били по обличчю, погрожували розбити камеру. Чути репліку: «Не, ты что бессмертный?.. Ты думаешь, что ты би..шь что ты меня снимаешь? Снимай. Бо я тебе сейчас фотоапарат разобью и тебе еще лицо разобью, ты».
Один із охоронців наніс два послідовних удари по обличчю та відеокамері журналіста, після чого його напарник також ударив журналіста кулаком в обличчя.
У суді охоронці провину не визнали. Один із них говорив, що штовхнув журналіста, бо той його переслідував і знімав, що йому не подобалось, адже він не є публічною особою. Чи погрожував він журналістові фізичною розправою і розбити камеру, він не памʼятає, але наміру такого не мав. Він вваажає, що потерпілий його провокував, проводячи відеозйомку і він нібито не розумів, що це журналіст. Інший обвинувачений не пригадував, щоб журналіст представлявся, не сприймав потерпілого як журналіста і вдарив його, бо «так підказала інтуїція».
Оскільки проти демонтажу паркувальних стовпчиків заперечували їх власники, то на місці також були співробітники Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради і начальниця Управління благоустрою міської ради. Ці чиновники виступали в суді як свідки захисту на боці кривдників журналістів.
Але суд пояснення обвинувачених і їх захисників сприйняв критично.
Із відеозапису події видно, що потерпілий вголос неодноразово представився журналістом і просив не чинити перешкод у його професійній діяльності. Один із обвинувачених брав у руки та протягом певного часу роздивлявся журналістське посвідчення, яке висіло в журналіста на шиї та було доступне для огляду.
На думку суду, наявність лише самого журналістського посвідчення (бейджу) на шнурку на грудях є достатнім підтвердженням обізнаності оточуючих, що особа є журналістом.
Журналіст проводив відеозйомку відкрито на вулиці щодо необмеженого кола осіб, а не саме відносно обвинуваченого, таємне знімання будь-яких осіб не проводилось.
Охоронець наблизився до журналіста, коли той знімав події у провулку. Він потрапив до обʼєктиву камери, коли стояв поруч із журналістом і говорив: «Чего ты меня снимаешь?», одразу після чого наніс два удари по обличчі та камері.
Суд дійшов однозначного висновку, що потерпілий не мав наміру знімати саме обвинуваченого і права останнього порушені не були.
Свою вину представники КУ «Муніципальна варта» так і не визнали і під час судового розгляду демонстрували зневажливу поведінку до потерпілого журналіста.
Їх визнали винними у перешкоджання законній професійній діяльності журналістів і погрозах і насильству щодо журналіста (ч.3 cт.171, ч.1, 2 ст. 345-1 КК).
За статтею 171 Кримінального кодексу строк кримінальної відповідальності складає 3 роки і вже закінчився.
Тому чоловіків притягнули тільки за погрози і насильство щодо журналіста. Їх засудили до 2 і 3 років позбавлення волі, звільнивши від відбуття покарання з іспитовим строком півтора і два роки.
За даними ЗМІ, у липні 2018-го охоронці застосували гумові кийки і сльозогінний газ і від «Муніципальної варти» постраждало троє журналістів. Одного з госпіталізували з черепно-мозоковю травмою, опіками обличчя та слідами удушення.
У справі був третій обвинувачений, стосовно якого суд ще рік тому зупинив провадження, бо він проходить військову службу.
«Муніципальна варта» — це комунальна установа в Одесі, створена нібито з метою охорони майна територіальної громади Одеси та профілактики правопорушень на території міста.
Фото — zlochiny.com