Приморський районний суд міста Одеси визнав чоловіка винним в інформаційній діяльності у співпраці з державою-агресором.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 4 жовтня.
За матеріалами справи, маючи досвід журналістської діяльності і перебуваючи з 2019 року в складі Національної спілки журналістів України, мешканець Одеси вирішив створити пропагандистський матеріал для дискредитації Збройних Сил України.
На початку лютого 2023-го йому в інтернеті написав невстановлений представник російського державного телеканалу «Рен-ТВ» і запропонував записати інтервʼю співробітника Територіального центру комплектування та соціальної підтримки про обставини мобілізації в місті Одесі.
За вказівками росіян, інтервʼю мала дати стороння особа, яка б зіграла роль співробітника ТЦК та СП висловила б думку, що не відповідає дійсності, про виключно примусовий характеру мобілізації, що мобілізовані неминуче загинуть на полі бою і опір РФ є безперспективним і недоцільним.
Обвинувачений погодився зіграти таку роль і вступив у змову щодо виготовлення пропагандистського інформаційного продукту.
9 лютого 2023-го під час запису інтервʼю чоловік озвучив міркування, які були йому наперед підготовлені:
— Если раньше так отлавливали только призывников и уклонистов, бегали за ними по газонам, теперь приходиться и по городу. Законно это да нет конечно. Но в стране война, кому до закона;
— Как нас только народ не называет: и охотниками и жнецами смерти, по-всякому… но это правда. Это правда, мы действительно отлавливаем, извините за выражение «мясо»;
— Если бы западные страны не подливали масла в огонь в виде финансов и техники, то скорее всего это уже давно закончилось бы. (у відповідь на запитання: «Как вы считаете, по вашим ощущениям может быть, есть какие-то внутренние у вас предположения, долго ли будет продолжаться такой беспредельный по большому счету призыв? Мобилизация?»);
— На украинском телевидении я бы ничего подобного не сказал.
Пізніше «Рен-ТВ» опублікувало статтю «Жнецы смерти» і відеозапис «Ловим мясо» з фрагментом цього інтервʼю.
Під час досудового розслідування прокурор і чоловік, який давав фейкове інтервʼю, уклали угоду про визнання винуватості.
Сторони домовилися про більш мʼяке покарання у вигляді 7 років увʼязнення (закон передбачає за такий злочин від 10 років позбавленн волі). Також чоловікові буде забороронено наступні 10 років обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи в органах, що надають публічні послуги.
Були враховані декілька обставин, що помʼякшують покарання. Серед іншого це викриття «журналіста» фейкового сюжету для «Рен-ТВ», щодо якого кримінальне переслідування ще триває.