Деснянський районний суд Києва продовжує розглядати справу сторожа КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3», якого звинувачують у тому, що він не пустив людей в укриття під час повітряної тривоги, що призвело до смерті трьох людей.
Про це повідомляє «Судовий репортер».
У судовому засіданні дослідили відео огляду адмінбудівлі поліклініки. Огляд відбувався після нічного інциденту вранці 1 червня 2023 року.
На вході слідчий запитав у директора поліклініки, хто відповідальний за адміністративну будівлю. Директор покликав інженера, кажучи, що це він.
За кадром лунає голос співробітника лікарні, що центральні двері ніколи не зачиняються, закривається тільки запасний вхід із підвалу, тому що сторож один. А із входу в підвал можна потрапити в будь-які приміщення поліклініки, тому його і зачиняють.
Учасники слідчої групи оглядали кабінети всередині будівлі і вилучали ключі.
Скільки всього було ключів від вхідних дверей інженер, відповідальний за адмінбудівлю, сказати не може, але запевняє, що вночі запускав людей у підвал охоронець і саме йому довірявся цей ключ.
Слідчий звертає увагу, що на вулиці ніде немає вказівників, як потрапити в укриття.
У підвалі — труби теплотрас і легкозаймисті предмети, темно, сміття, подекуди є стільці і якісь ліжка для сидіння.
Слідчий каже, що приміщення в неналежному стані і запитує журнал перевірки ДСНС цього укриття. Йому відповідають, що журнал утрачено.
У підвалі двері запасного виходу з внутрішньої сторони замотані дротом і це не дає людям пройти в укриття. Хтось із керівництва закладу каже, що їх, нібито, тільки вранці закрили. Слідча заперечує: «Яке вранці?! Тут уже павутиною заросло!». Поки правоохоронці намагаються розмотати дріт і відкрити двері укриття в Києві знову починає лунати повітряна тривога. Відкривши запасний вихід, учасники слідчої дії виходять на розкришені і поламані сходи та бачать наверху ґрати й ще один замок, ключ від якого так і не знайшли. За кадром чути голос працівника поліклініки: «Люди заходять із центрального входу (…) Сюдою не ходять, технічне приміщення!».
Як пояснює прокурор, було двоє запасних виходи — один закритий наглухо, який якраз і відчиняли під час огляду, а двері до іншого зрізали працівники ДСНС, які прибули на місце ракетного обстрілу.
Ключі від центральних вхідних дверей знайшли у кімнаті охорони в шафі під ще одним замком.
Адвокат Андрій Остапенко натомість звертає увагу, що замок від шафи з ключами був опломбований раніше. Тому він вважає, що вилучений звідти ключ від вхідних дверей був запасний, а Мошкін зайшов у поліклініку з допомогою іншого ключа. Приміщення закладу має чотири поверхи й невідомо, де саме перебував, сторож, коли почув сигнал повітряної тривоги і як швидко міг дійти до дверей. Захисник також посилався на Кодекс цивільного захисту України, яким передбачені вимоги до укриття. Підвал поліклініки, на його думку, не відповідав цим вимогам і укриттям вважатися не може.
— Стан того «укриття» жахливий. Говорити, що це укриття, язик не повертається. До чого ж Мошкін не допустив людей: до укриття чи до якогось незрозумілого приміщення?! — говорив захисник.
Мошкін підтвердив поганий стан приміщення і пояснив, що через це не пускав людей.
— На той момент каналізація була розібрана. Бажаючих потрапити в сховище я не міг пускать у туалєт, бо вони пользуються і в сховище лллється вода. Там багато такого було, що їм не можна було користуватися. Як у зливній ямі тоді у підвалі цьому, якщо откривать каналізацію, но пользоваться нею як туалєтом, то це все затопить. У нас було два стояка: один ішов сюда, а другий у другу лівньовку виходив наружу. Оце момент такий, конєшно, нехороший. Я їх не міг пустить, того що там туалєт.
Нагадаємо, що 1 червня 2023 року о 2.49 у місті Києві оголосили повітряну тривогу. У Деснянському районі мешканці багатоповерхівок прямували в укриття підвалу місцевої поліклініки. Але двері були зачинені і на стукіт та крики людей ніхто не відповідав.
У цей час між будинками дитсадка і дитячої поліклініки відбувся вибух балістичної ракети. Постраждали люди, які не змогли зайти в укриття: загинули мама і 11-річна дівчинка та ще одна молода жінка, інші восьмеро осіб поранені уламками ракети.
Сторож Вадим Мошкін, начебто, протягом 10 хвилин не відчиняв двері і його дії кваліфікували як залишення у небезпеці, що спричинило смерть особи (ч.3 ст.135 ККУ). У випадку доведення вини Мошкіну загрожує від 3 до 8 років вʼязниці.
Директор і заступник директора медзакладу отримали підозри в службовій недбалості (ч.2 ст.367 КК). У службовій недбалості також підозрюються директор Департаменту муніципальної безпеки Київської міськдержадміністрації і перша заступниця голови Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації. За версією слідства, ці чиновники не проконтролювали стан укриттів і їх доступність. Цих чотирьох фігурантів судитимуть окремо і за службову недбалість їх чекає від 2 до 5 років тюремного покарання.
Більше про справу — Смерть біля укриття: у Києві почали судити сторожа, який не відкрив двері під час тривоги