Суд виправдав від звинувачень в одержанні неправомірної вигоди оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції № 6 Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 2 вересня.
За версією слідства, оперуповноважений і начальник сектору кримінальної поліції вступили у змову з метою одержання хабара. 17 лютого 2022-го затримали чоловіка з пʼятьма згортками з кристалічною речовиною білого кольору, схожою на наркотичну.
Поліціянти, нібито, вимагали у дружини затриманого 3 тисячі доларів за непритягнення до кримінальної відповідальності.
Оперуповноважений був викритий після одержання 85 тисяч гривень. Кошти лежали на передньому сидінні службового автомобіля. У судовому засіданні поліцянт вину не визнав і відмовився давати показання.
Зʼясувалося, що чоловік, якого затримували, раніше сидів за протягувався за наркотики. У жовтні 2020-го його дружина написала заяву на імʼя начальника УСБУ в Дніпропетровській області про те, що 27 серпня її чоловіка забирали у відділок поліції і вимагали 5000 доларів за звільнення.
Як згодом розповідала заявниця у суді, начальник сектору кримінальної поліції зачитав їй з якогось листка минулі судимості її чоловіка і зауважив, що він довго гуляє на волі та пора би йому повертатися у вʼязницю. Через деякий час уточнив, що коли її чоловік хоче спокійно жити, то треба заплатити 5000 доларів. Вона передала 1500 доларів і чоловіка відпустили, кажучи, що за ними 3500 доларів боргу і дали час до 1 листопада.
Сам цей чоловік розповідав суду, що працівники поліції, начебто, схиляли його повернутися до торгівлі наркотиками. Вони цікавилися, скільки років він уже на свободі, говорили, що йому вже пора, він багато на волі, живе на їхній землі, але не приходить, не спілкується. Треба виходити на роботу торгувати, а якщо ні, то поїде у вʼязницю. Сказали, що у них є відео. Говорили: «Ні, дядя, ти звідси не вистрибнеш, тобі треба у вʼязницю». Оперуповноважений, за словами свідка, радив йому займатися збутом у Красногвардійскому районі Дніпра.
Далі начальник сектору кримінальної поліції, нібито, неодноразово телефонував та вимагав гроші, а ще постійно приїжджав додому і нагадував, тому жінка пішла до СБУ. У подальшому заявниця спілкувалася зі співробітником поліції по телефону і записувала розмови.
Після внесення відомостей до ЄРДР минуло більше чотирьох місяців, решту грошей поліції чомусь так і не передали й, зрештою, чоловіка затримали повторно. Тільки тоді передачу коштів оперуповноваженому поліції задокументували. Однак його зі спільником дії перекваліфікували із ч.3 ст.368 КК на ч.2 ст.369-2 ККУ — на зловживання впливом, тобто одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення іншою особою.
Зʼясувалося, що 17 лютого 2022-го чоловіка затримав інший екіпаж поліції. Після цього дружина затриманого сама подзвонила начальнику сектору кримінальної поліції і попросила допомоги. Той їй відповів, що зараз він на лікарняному і керівником є інша особа. Але співрозмовниця продовжила наполягати: «Ну ти ж розумієш про що мова, зателефонуй та дізнайся, що потрібно і все для того, щоб ця річ була закінчена, ти ж знаєш недорозвинутого та його постійні пригоди… Я чекаю дзвінка». Того ж дня вона подзвонила оперуповноваженому поліції: «В мене паща пересихає із-за нього (чоловіка — ред.) на неврозі, коротше (…) домовилися так трьошку я закриваю попередню, а ви йому ставите в провину зберігання».
Суд вважає, що жінка фактично виступила ініціатором розмови із проханням до працівників поліції допомогти її чоловікові шляхом впливу на третіх осіб. І це жодним чином не було повʼязано з подіями, про які вона раніше писала в заяві від 7 жовтня 2021 року, за якою внесено відомості до ЄРДР.
Затримання чоловіка 17 лютого 2022 року співробітниками патрульної поліції не залежало від волі обвинуваченого та його спільника, не охоплювалося єдиним умислом, не могло бути ними прогнозоване або штучно створено. Таким чином, йдеться про самостійні епізоди правопорушень, що не повʼязані між собою.
На думку суду, орган досудового розслідування мав за фактом подій 17 лютого 2022 року окремо внести відомості до ЄРДР. Але фактично було проведено редагування фабули вже зареєстрованого кримінального правопорушення, що не може вважатися внесенням відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та не породжує відповідних наслідків.
Той обвинуваченому висунуто обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, відомості про яке не було внесено до ЄРДР, тобто без застосування належної правової процедури.
Що стосується подій, на підставі яких було внесено відомості до ЄРДР 7 жовтня 2021 року, а саме про вимагання неправомірної вигоди службовими особами правоохоронного органу, то органом досудового розслідування відповідне обвинувачення не висувалося та обвинувальний акт до суду не направлявся.
Суд зробив висновок, що всі надані докази зібрані у кримінальному провадженні, що стосується іншої іншої події та жодним чином не доводять винуватості підсудного.
Спочатку обвинувачених було двоє — оперуповановаважений і начальник сектору кримінальної поліції відділення поліції №6 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області. Але в листопаді 2022-го суд виділив матеріали щодо другого в окреме провадження і оголосив його у розшук.
Зʼясувалося, що поліціянту заочно повідомили підозру в участі у злочинній організації, що займається торгівлею наркотиками і в тому числі їх контрабандою. Вочевидь у подальшому колишній правоохоронець обʼявився і сьогодні Кіровський райсуд Дніпра розглядає справу про злочинну організацію, де він є одним із обвинувачених. У серпні цього року суд звільнив колишнього поліцянта з СІЗО під домашній арешт.