Зміївський районний суд Харківської області визнав колишню голову сільради винною у корупції.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 23 вересня.
Обвинувачена була головою села Велика Гомільша Зміївського району. У 2015 році до неї звернувся громадянин із проханням виділити земельну ділянку. Посадовиця, начебто, сказала, що землю нікому не виділяють, але це питання можна вирішити і згодом запропонувала декілька ділянок. Коли чоловік обрав собі земельну ділянку, голова сільради розповіла, які документи необхідно подати і уточнила, що такі послуги вартують 500 доларів США, але йому це коштуватиме 200 доларів або 5000 гривень. За грошову винагороду обвинувачена, нібито, обіцяла винести питання про ділянку на розгляд сесії сільської ради, підтримати його голосування та підписати кінцеве рішення.
Після цієї розмови чоловік звернувся до правоохоронних органів із заявою про те, що сільська голова вимагає у нього гроші. Перед зустріччю з обвинуваченою працівники поліції дали заявнику барсетку з відеокамерою і помічені гроші. Жінка попросила покласти 5000 грн їй до сумки. Згодом при обшуку ці гроші випали на землю. На купюрах люмінесцентною фарбою було нанесено напис «Хабар».
У судовому засіданні обвинувачена говорила, що гроші їй підкинули. Наче вона тільки консультувала громадянина з приводу документів на землю, а він сам почав пропонувати їй гроші, але вона відмовилась їх брати. Потім намагався дати їй кошти, але вона пішла від нього і в цей час задзвонив телефон, вона опустила руку до кишені й дістала гроші. І тут підбігли правоохоронці, які заломили їй руки та забрали сумку.
Суд критично поставився до таких пояснень обвинуваченої. У матеріалах справи є аудіо-, відеозаписи зустрічі обвинуваченої з заявником, на яких вони спілкуються про виділення землі і механізм передачі неправомірної вигоди: у якій валюті краще, частинами або повною сумою одразу та домовлялись про день зустрічі. Обвинувачена зізнавалася, що боїться сама брати гроші і пропонувала передати їх через особу, яка який розробляла проект відведення земельної ділянки. Про зустрічі жінка попрохала не перераховувати кошти і просто покласти їх до сумки.
Суд перевіряв доводи захисту щодо провокації і дійшов висновку, що такої не було.
Докази свідчать про добровільність дій обвинуваченої та її спілкування з заявником, що вона не відмовлялася від отримання коштів. Посадовиця сама говорила в завуальованій формі про те, що всі питання (маючи на увазі передачу грошових коштів) буде вирішено після завершення справи. Лише побоювалася викриття, але від хабара не відмовлялась. Водночас обвинувачена в судовому засіданні заперечувала факт отримання коштів, кажучи, що співрозмовник їй поклав гроші до сумки без її відома.
Відповідно до практики ЄСПЛ необґрунтованими визнаються заяви щодо провокації зллчину й не розглядаються по суті, коли заявник заперечує факт скоєння злочину та одночасно заявляє про провокацію.
Жінку засудили до 5 років позбавлення волі із конфіскацією усього майна і заборонили на 2 роки обіймати посади в органах державної влади, державного управління та місцевго самоврядування. До набрання вироком законної сили їй обрано запобіжний захід у виді особистого зобовʼязання.
Ця справа перебувала в суді з грудня 2015-го, тобто майже 9 років, хоча розглядалася суддею одноособово. У 2015-2016-му двоє суддів, яким передавалася справа, одна за одною вийшли у відставку. В квітні 2017-го справу розподілили на суддю, яка врешті винесла вирок.