Соломʼянський райсуд Києва визнав двох колишніх співробітників Служби безпеки України в АР Крим винуватими в державній зраді.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 4 вересня.
Йдеться про ексначальника відділу контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки ГУ СБ України в АР Крим Олександра Склянку і його заступника Миколу Черних.
У 2014 році вони перейшли на бік ворога, а саме вступили на військову службу до Федеральної служби безпеки Російської федерації.
Склянко став начальником так званого 4 напрямку Служби КРО УФСБ росії по Республіці Крим і місту Севастополю, а Черних його заступником. У подальшому вони під кураторством росіян керували харкерським угрупованням «Armagedon», в яке ввійшли ще шестеро колишніх співрбітників управління СБУ в АРК.
Із березня 2014-го та щонайменше по березень 2021 року хакерське угруповання «Armagedon» вело кіберрозвідку та кібератаки проти інформаційних систем і компʼютерів державних органів влади України — Секретаріату Кабінету Міністрів України, міністерств і силових відомств, Державної інспекції ядерного регулювання, Державного бюро розслідувань, Служби безпеки України, Національної поліції та ін., викрадаючи конфіденційну інформацію та персональні дані насамперед співробітників правоохоронних органів і військових підрозділів.
Хакери втрутилися, зокрема, в роботу серверів електронного документообігу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та Міністерства закордонних справ. Це робилося шляхом надсилання електронних файлів, замаскованих під документи у форматі *doc із вмістом шкідливого програмного забезпечення.
Факти кібератак і зараження серверів підтверджується висновками експертів.
У судовому засіданні показання дали четверо осіб, які працювали в управління контррозвідки в ГУ СБУ в АР Крим разом із обвинуваченими.
Як говорив один зі свідків, Склянко мав гарні організаторські здібності, а Черних був високо кваліфікованим спеціалістом з технічних питань. Користуючись своїми навичками та джерелами вони могли організувати роботу з використанням своїх негласних джерел. До окупації АР Крим можливостями ВКІБ ГУ СБУ в АР Крим користувались співробітники СБУ зі всієї країни, адже вони виконували надскладні технічні завдання.
2 березня 2014-го начальник управління контррозвідки ГУ СБУ в АР Крим зібрав особовий склад відділу та повідомив, що ходив на нараду з керівництвом ГУ СБУ в АР Крим, на якому були присутні представники РФ. Начальник сказав, що їх робота фактично паралізована, у звʼязку із окупацією Криму представниками Російської федерації і що росіяни запропонували їм переходити на службу до них. Між собою працівникам радили виїздити на материкову частину України або брати лікарняні, щоб почекати і зрозуміти як буде розвиватися ситуація далі,. Однак Склянко потім особисто підходив до свідка і з розмови було зрозуміло, що він не планує виїжджати до Києва та продовжувати працювати на Україну. Вже тоді на електронні адреси працівників СБУ стали надходити листи з шкідливим програмним забезпеченням, аналіз коду яких свідчив, що це «почерк» Склянки.
Сьогодні працівникам СБУ відомо, що після повномасштабного вторгнення Склянко залучався до виконання завдань РФ на Херсонщині. Один зі свідків говорив, що після повномасштабного вторгнення у Скадовськ займалися зараженням робочих компʼютерів органів державної влади України.
Ще у2020 році Головне управління розвідки України перехопило і оприлюднило розмову Черниха і Склянка, як вони обговорювали пошук інформації щодо начальника розвідувального органу МО України Кирила Буданова та передачу її до управління ФСБ РФ.
Суд розглянув справу за відсутності обвинувачених, які українськими правоохоронцями оголошені у розшук. Вироком суду їм призначено по 15 років позбавлення волі.