«Всі дороги ведуть у Москву». Що розповів головний свідок у справі Деркача

432

У 2019-2020 роках проросійський нардеп Андрій Деркач провів декілька пресконференцій в інформаційному агентстві «Інтерфакс» у Києві. Він озвучив «факти тиску Посольства США на правоохоронні органи України з метою втручання у виборчий процес в Сполучених Штатах Америки». Разом із тодішнім нардепом від «Слуги народу» Олександром Дубінським Деркач розповідав незаконні виплати сину екс-віце-президента США Джозефа Байдена, який був членом наглядової ради компанії Burisma Миколи Злочевського.

У травні-червні 2019 року Деркач і колишній прокурор Костянтин Кулик оприлюднили аудіо з голосами, схожими на голоси колишнього президента України Петра Порошенка і Байдена, який був кандидатом на посаду президента США. Деркач тоді говорив, що матеріали отримав від журналістів-розслідувачів, а запис розмов, нібито, робив особисто Порошенко.

Напередодні виборів президента США ці записи жваво обговорювали. Представники Байдена і Порошенка назвали їх сфальшованими. Уряди України і США відповіли Деркачу санкціями. Український Офіс генпрокурора за фактами заяв Деркача почав розслідувати державну зраду.

У березні 2022 року в Києві затримали Ігоря Колєснікова, колишнього співробітника Головного управління розвідки СРСР. 

За часів незалежної України Колєсніков був близьким соратником батька Андрія Деркача — Леоніда Деркача, експрацівника КДБ СРСР, голови Служби безпеки України (1998-2001 рр), народного депутата (2002-2006 рр).

Колєсніков дав показання проти Деркача-молодшого. І у травні 2022-го за угодою отримав за державну зраду 5 років позбавлення волі без конфіскації майна. І став головним свідком… 

Співпраця з ГРУ ГШ РФ 

У матеріалах контррозвідувальної справи є телефонні розмови 2019-2020 років Колєснікова з першим заступником головного розвідуправління Генштабу РФ Владіміром Алєксєєвим та його помічником Алєксєєм Савіним.

Перший заступник начальника ГРУ ГШ РФ Алєксєєв родом із Вінниччини, як і Колєсніков. У 80-х обидва навчалися у Росії, в Рязанському вищому повітряно-десантному училищі. У матеріалах справи, наприклад, є записи, як Алєксєєв напрочуд доброю українською спілкується з родичем із Вінниччини, який називає його «Вовчиком». Є версія, що це рідний рідний брат російського воєначальника, який проживає у Хмільнику на Вінниччині.

Затриманий Колєсніков розповів, що у 2016-му їздив у Росію із особистих причин, бо у нього там діти і внуки. Як зʼясувалося, старший син Колєснікова Роман є офіцером ГРУ ГШ ЗС РФ.  Оскільки «всі дороги ведуть у Москву», то Колєсніков зустрівся і з Алєксєєвим. За столиком у ресторані давній друг запропонував йому за винагороду викрасти з могили тіло Героя СРСР, військового розвідника Ніколая Кузнєцова, захороненого в Львові на Пагорбі Слави. Офіційно домовитися з Україною про передачу тіла не вдавалося, тому росіяни шукали інші шляхи перемістити свого героя у «безпечне місце».

Повернувшись в Україну, Колєсніков із Оксанюком С.Г. поїхали до Львова і там разом із деяким Миколою Михновським оглянули захоронення. Восени 2017-го, навесні 2018 і восени 2020 року було декілька спроб «копання картоплі». У квітні 2021-го Колєсніков сказав Алєксєєву, що дістати тіло неможливо, але той радив пробувати ще.

Колєсніков і Алєксєєв

За словами Колєснікова, у 2019 році при зустрічі у Москві Алєксєєв дізнавшись про його дружні стосунки з Андрієм Деркачем, дав завдання зʼясувати, чи не бажає Деркач познайомитися з ним особисто. Коли в Києві Колєсніков поїхав у офіс Деркача, то останній вже ніби був проінформований щодо пропозиції Алєксєєва біглим експосадовцем Володимиром Сівковичем. Деркач узяв час подумати — кілька місяців, а потім сказав, що згоден і Колєсніков поїхав у Москву готувати зустріч. Спілкування Деркача з Алєксєєвим тривало кілька днів і розпочалося із загальних тем про родичів і знайомих Деркача в Росії. В інший день Деркач попросив Колєснікова залишити із Алєксєєвим наодинці і так вони мали конфіденційну бесіду.

​​Надалі зустрічі відбувалися неодноразово і Деркач забезпечував їх проведення. У липні 2019-го, з його слів, Деркач прибув до Москви із Дмитром Ковальчуком і представив його в ГРУ ГШ РФ як свого родича, також готового до співпраці. 

Як написано у вироку, у 2019-2022 роках Колесніков за завданням Алєксєєва 1-2 рази на квартал через невстановлений конвертаційний центр у Києві отримував від військової розвідки РФ від 1 до 3 мільйонів доларів готівкою, які потім відвозив в офіс Деркача. А всього на цю агентурну мережу росіяни витратили близько 10 млн доларів.

«Призначенням цих коштів було фінансування діяльності Деркача А.Л., його офісу та штату, обслуговуючого персоналу. Вказані кошти виділялись безпосередньо співробітниками ГРУ ГШ РФ…

До мене підходили раніше невідомі мені особи, я називав пароль, після чого мені передавались кошти в розмірі від 250 до 350 тисяч доларів США, з розрахунку на один місяць», — йшлося у протоколі допиту Деркача від 12 березня 2022 року.

«Деркач просив через ЗМІ зробити вкид на користь Трампа»

У Вищому антикорупційному суді Колєсніков був єдиним свідком обвинувачення у справі про держзраду Деркача. Колєсніков все ще відбуває увʼязнення і на засідання прибував під конвоєм і просив проводити закрите судове засідання, посилаючись за загрозу для його життя. Але більше нічого конкретного не говорив.

Прокурор Ігор Щур сказав, що йому невідомо про небезпеку для життя свідка і, ймовірно, йдеться про «специфіку кримінального провадження», в якому він буде допитуватися, і ті обставини, за яких він притягався до відповідальності. 

Під час допиту свідка поряд із ним перебував його адвокат

Колєсніков повідомив, що коли йшов на угоду, то домовився, що його сімʼю не чіпатимуть. Колєсніков підтвердив, що його син Ігор, який працює на митниці, у 2019-му допоміг у передачі через кордон коштів із РФ. Згідно з записами телефонних розмов, 27 березня 2020-го син забрав «посилку» з 50 тис. доларів,  коли батько був не в Києві. 22 квітня син Деркача доставив в офіс Деркача — 250 тисяч, а 23 квітня ще 267 тисяч доларів.

— Чи відомо вам щось про прес-конференції Деркача? — запитав прокурор

— Тут я скажу відверто, мені про це нічого. Я узнавал за день, за два, что будет какая-то пресс-конференция. Посмотреть или не посмотреть… Я ж не думаю, что такие вещи с кем то не были согласованы, — відповів Колєсніков.

— Яку загальну суму коштів ви передали за вказівкою Савіна для Деркача? 

— Я не знаю. На першому етапі это были, наверное, мелкие суммы. Где-то, наверное, в 2021 году увеличилось.

Колєсніков підкреслив, що ініціатива пресконференцій походила саме від Деркача і його офіс готував їх.

Під час допиту свідкові включали записи його телефонних розмов із представниками ГРУ ГШ РФ. Але він часто посилався на погану памʼять.

— Это 2019 год. Это предвыборная кампания в Америке. Я детали не знаю, знаю, что передавали какие-то документы и Андрей просил, чтоб через каких-то местных партнеров, СМИ сделать вброс в поддержку Дональда Трампа. Я эти документы не видел, я их не читал.

До слова, при обшуку в офісі нардепа Деркача виявили серед іншого листи на адресу Дональда Трампа держсекретаря США (2018-2021 років) Майкла Помпео.

Колєсніков підтвердив, що, спілкуючись по телефону із ГРУ ГШ РФ, остерігався викриття. Тому вони користувалися «пташиною мовою». 

Алєксєєв — «Доктор», «Головний лікар», Дубінський — «Буратіно», експрокурор Кулик — «Птічка». Самого Колєснікова Деркач іменував «Ветераном». В одній із розмов Колєсніков каже, що прибуде з «супругою», з «дєвочкою» — мається на увазі Деркач. 

«Оттдохнуть где-то» — зустрітися віч-на-віч, гроші — це «конфеты», а офіс Деркача на вулиці Грушевського — «яблучко» або «грушечка».

Пресконференцію співрозмовники назвивають «комісією», тему — «діагнозом», учасників — «хворими».

Савін: Вот он (Деркач — ред.) 9 октября в больнице проходил такую комиссию. Надо на этой неделе обязательно такую же комиссию пройти, такого же формата и плюс новое что-нибудь. 

Колєсніков: Вы имеете ввиду эту расширенную медкомиссию, да?

Савін: Ну вот 9-го. Да, что заключение врачей было.

Колєсніков: Да-да-да. 

Савін: Но там еще кое-что, новые процедуры надо.

Колєсніков: Я понял.

Ось як, наприклад, виглядало погодження участі Кулика в пресконференції.

Колєсніков: Смотрите, в том же формате оно будет. Но не только с ним, а еще с одним участником.

Савін: Ну хорошо.

Колєсніков: Будет такой же формат, но еще с одним больным. 

Савін: Хорошо. Ну вы все поняли?! Какая разница сколько тех человек в палате будет лежать?! Без разницы. Главное, чтоб на этой неделе случилось.

Колєсніков: То что случиться сегодня и завтра — оно более масштабно, более расширено. Вы поймите правильно, что он собрал, как вы говорите, этих в палате больничной. Он же не попка-дурак. У нас опять получается диагноз, диагноз у нас тот же. Так мы об этом уже говорили с больным.

Фраза «чтобы операцию поддержали капельницей» означає підтримку пресконференції Деркача російськими ЗМІ.

Іншим разом Колєсніков повідомляє Савіна, що захід відкладається на наступний тиждень, але заспокоює, що вони готуються і «збирають аналізи». Савін, у свою чергу, просить назвати точну дату «прийому в лікаря»

Якщо Колєсніков їхав у Москву, то з офісу Деркача передавався «больничный» — звіт для ГРУ ГШ РФ, куди витрачалися гроші. І водночас Колєсніков не раз наголошував, що не знав, що було в запечатаних конвертах і на закодованих флешках.

«Родственник маленький хочет приехать с анализами. Пусть там доктор проверит его», — говорив Колєсніков Савіну в листопаді 2019 року. Це був випадок, що Колєснікова не було на місці і замість нього Деркач відправляв у Москву Ковальчука.

У своїх початкових показаннях Колєсніков визнавав, що возив Деркачу російські гроші до лютого 2022 року і в тому числі на фінансування приватних охоронних компаній. Ці структури мали бути використані при захопленні державної влади та створенні так званої «народної міліції» під час повномасштабної військової агресії Російської Федерації щодо України. Колєсніков свідчив, що бачив представників цих охоронних фірм офісі Деркача, куди вони приходили за інструкціями і фінансуванням. Про це йдеться і у вироку за угодою.

Але на допиті у ВАКС Колєсніков висловлювався розмито.

«Все деньги я передавал Деркачу. То, что касается силовых структур и всего остального, я извините никакого отношения не имею. Куда эти деньги уходили, это уже… Откуда я знаю, сколько он отдавал куда», — говорив свідок.

На запитання адвокатів Деркача, чи не обмовив він себе у вироку, Колєсніков промовчав. Але відповів, що угоду про визнання винуватості його підписувати не примушували.

Деркачу, як стверджує Колєсніков, він допомагав безкорисливо. Офіційно ніколи в нього не працював. До 2017-го Колєсніков обіймав посаду в Фонді соцстраху з тимчасової втрати працездатності Київської області. Але, відповідаючи на уточнювальні запитання, свідок підтвердив, що отримував від росіян немалі кошти на відрядження — від 3 до 5 тисяч доларів за поїздку. Раніше Колєсніков також розповідав ДБР, що ГРУ ГШ РФ фінансує проживання і навчання його молодшого сина в Німеччині.

Хто такий Буратіно?

Колєснікова допитували різні органи і не один раз, а щонайменше шість і всьоме вже у червні 2025-го в Вищому антикорупційному суді. У ЗМІ та соцмережах можна знайти уривки цих допитів. Якщо порівняти, то можна помітити, що показання Колєснікова подекуди суттєво відрізняються.

Так, у протоколі від 12 березня 2022-го зафіксовано відповідь Колєснікова, що гроші він тільки підвозив до офісу нардепа, де їх отримували різні особи. Сам Деркач і його родич Ковальчук від нього гроші не брали. У червні 2025-го у засіданні Вищого антикорупційного суду свідок кілька разів повторив, що Деркач дуже обережний і гроші в руки не брав. Але, наприклад, 11 листопада 2023-го, за два дні до затримання Дубінського, на допиті у слідчих ДБР Колєсніков щонайменше тричі повторив, що гроші він давав особисто Деркачу.

Це зафіксовано на відеозаписі, який поширив Дубінський у своєму телеграм-каналі. Тобто це пряма мова свідка Колєснікова, яку слідчий міг якось по-іншому записати в протокол. Або ж Колєсніков сам щось наплутав — на допит із колонії його доставили з тілесними ушкодженнями. Колєсніков від претензій до правоохоронців відмовився і пояснив, що сам підсковзнувся у санвузлі. 

Дубінський регулярно негативно висловлюється про Колєснікова у своєму телеграм-каналі. Допит свідка у ВАКС не транслювався на Youtube. Тому до суду прибував відеооператор «1+1», який регулярно фільмує судові засідання у справі Дубінського, а потім ці відеозаписи зʼявляються в особистому телеграм-каналі обвинуваченого. Колишній нардеп твердить, що Колєснікова змусили свідчити проти нього. У 2022 році про «Буратіно» мова не йшла. Свідок не міг пригадати, хто такий «Буратіно», коли його допитувала детектив Національного антикорупційного бюро.

10 червня 2025-го у засіданні ВАКС на аналогічне запитання прокурора Колєсніков відповів: «Тех буратино столько, что я уже запутался». Дубінський дуже зрадів таким показанням і відеозапис долучив у Шевченківському районному суді, коли йшлося про продовження запобіжного заходу. 

Але вже 16 червня діалог Колєснікова з прокурором звучав інакше:

— Хто такий Буратіно?

— На мою думку, це Дубінський.

Записи розмов Порошенка і Байдена продали охоронці?

Походження матеріалів, які Деркач озвучував на пресконференціях не встановлено. Але для обвинувачення це не критично. Прокурор  не стверджує, що ГШ РФ готувало ці матеріали, а лише звертає увагу, що Колєсніков погоджував їх перед тим, як Деркач оприлюднював. 

Адвокати Деркача кажуть, що Колєсніков кілька разів змінював версію. Спочатку говорив, що Деркач продав матеріали ГРУ ГШ РФ для подальшого використання, а потім змінив показання, що це росіяни передали Деркачу ці матеріали. 

Чи відповідає дійсності, що вам відомо, що Деркач ці записи (записи телефонних розмов — ред.) купив за 250 тисяч доларів у представників служби охорони колишнього президента Порошенка? — запитував адвокат Олег Юрченко, який представляє Деркача, у засіданні 25 червня 2025-го.

— Я сказал со слов Андрея Леонидовича. Я вопрос задал: «А где ты их взял? — Купил».

— У кого купив? — уточнив суддя.

— У кого-то с представителей охраны Порошенко. И все, на этом тему закрыли.

Але в протоколі допиту від 12 березня 2022 року написано більше. Колєсніков свідчив, що в лютому 2020-го на прохання Деркача організував йому і Ковальчуку зустріч із Алєксєєвим. 

«Під час цієї зустрічі, як я зрозумів вже пізніше, Деркач повідомив Алєксєєву про можливість отримати за грошову винагороду аудіозаписи розмов кандидата в президенти США Джо Байдена з президентом України Порошенком, розмови президента України Порошенка з президентом РФ Путіним… Починаючи з квітня 2020 року та до липня цього ж року… отримував грошові кошти в розмірі 800 тисяч — 1,2 млн доларів США. Впродовж цього часу Деркачем було опубліковано аудіозаписи розмов… Кошти, на мою думку, спрямовувались на купівлю вказаних аудіозаписів. Де Деркач отримав вказані аудіозаписи мені невідомо, проте вважаю, що вони мають українське походження та надані Деркачу за винагороду співробітниками УДО або власною охороною президента України Порошенка. Вважаю, що кінцевою метою опублікування вказаних аудіозаписів була дискредитація кандидата в президенти США Джо Байдена, його сина Хантера та пʼятого президента України Порошенка», — йдеться у протоколі допиту.

Дубінський тримається у СІЗО і називає себе вʼязнем «режиму Зеленського». Він стверджує, що публікація плівок відбулася за відома і сприяння чинного президента.

— Пленки «Байдена-Порошенко» были выданы Деркачу Зеленским и просто осуществлялся контроль, чтобы своевременно это опубликовали и никто не помешал этому процессу.

Колишній нардеп каже, що це сфальсифікована справа, ініційована перед виборами опонентами Трампа із Республіканської партії США  як привід для імпічменту майбутнього президента. Президент України Зеленський, на думку Дубінського, мав тут свій інтерес, бо не міг домовитися із Трампом. 

Адвокати Деркача планують допитувати Дубінського як свідка захисту. Він, власне, єдиний обвинувачений із тої агентурної мережі, яку описала СБУ, якого затримали. Інших фігурантів, включаючи Деркача, судять заочно.

У вересні 2024-го стало відомо, що Андрій Деркач став сенатором від Астраханської області у Росії.


Ірина Салій, «Судовий репортер»

* Передрук цього матеріалу без дозволу редакції забороняється. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація на сторінках інших інтернет-видань.

error18
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Розсилка новин

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь