Приморський районний суд Одеси визнав жінку винною в закликах до сепаратизму, повалення конституційного ладу, запереченні збройної агресії Росії та глорифікації загарбників.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 18 липня.
У середині травня 2022-го одеситка дала згоду невстановленій особі виконувати функції та обов’язки адміністратора каналу в Telegram.
Протягом травня-червня обвинувачена розміщувала там дописи.
«Русская Одесская Республика. Одесса! Жители городов Новороссии берите в руки оружие и боритесь за свою свободу… Нужно выжечь укро-фашистов с нашей земли!» — закликала адміністраторка каналу.
Жінка поширювала репортаж російського воєнкора і раділа інформації про відступ ЗСУ та “звільнення” Донбасу російською армією. Наприклад, 21.05.2022 поділилась публікацією: «Главные события ночи: Самой главной новостью дня и ночи стала окончательная победа в Мариуполе и сдача в плен остатков украинских нацистов, обороняющихся на территории завода «Азовсталь». Також адміністраторка закликала українських військових скласти зброю.
У судовому засіданні громадянка повністю визнала вину. Пояснювала, що піддалась російській пропаганді, дивилась російські канали, а дитинство провела у Росії. На момент розгляду справи припинила публікувати дописи у телеграм-каналі. Переконувала суд, що щиро розкаялась і планує піти до волонтерського центру.
Але суд не переконався у щирості каяття, що жінка і справді висловлює щирий жаль. Суд не побачив зі сторони обвинуваченої активного і дійсного бажання відвернути заподіяну шкоду. Твердження, що вона припинила діяльність щодо розповсюдження інформації, за яку її зараз притягають до відповідальності, не можуть самі по собі свідчити про перевиховання. Посилання на те, що обвинувачена збирається піти до волонтерського центру теж не можуть бути розцінені як прояв щирого каяття, адже судового провадження було більш ніж достатньо для більш активних дій з її сторони, за її бажання, а самі такі твердження виглядають як спосіб самозахисту.
Тому суд враховував як пом’якшуючі обставини тільки визнання провини і активне сприяння розкриттю злочину.
Суд не може оминути увагою суспільно-політичні умови, за яких скоєно злочини. Протиправна діяльність обвинуваченої розпочата на третій місяць повномасштабного вторгнення на територію України військових сил РФ. Кількість жертв і загиблих від війни не є предметом судового розгляду, але є важливими обставинами, які характеризують обстановку вчинення злочинів. Суд не може притягати до відповідальності особу за її політичні погляди, віросповідання та інші способи самовираження, які дозволені у демократичному суспільстві, і не шкодять іншим людям. Але те, що робила обвинувачена, — це свідома публічна інформаційна пропаганда в умовах військової агресії, і така пропаганда завдає шкоду і суспільству, і державі.
Суд не вважає, що достатньо буде умовного покарання. Адже метою покарання є не тільки кара за злочин, а і виховна функція щодо конкретної особи та невизначеного кола інших людей. І саме реальне позбавлення волі за даних умов буде відповідати тяжкості злочину, особі обвинуваченої та буде виконувати покладені на покарання функції.
У підсумку жінці призначили 3 роки ув’язнення і одразу затримали в залі суду.
Конфіскації майна не застосовувалась, адже в діях обвинуваченої не встановлено корисливого мотиву. Підсудна безробітна, як і її чоловік, що крім цього є інвалідом ІІ групи, має на утриманні малолітню доньку.