Вищий антикорупційний суд відмовився заочно взяти під варту бізнесмена Олексія Федоричева.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на ухвалу від 21 жовтня.
Прокурор Гречишкін повідомив, що постановою детектива Федоричева оголошено у міжнародний розшук отримання ухвали про застосування запобіжного заходу дозволить стороні подати в Інтерпол запит на екстрадицію, оскільки Інтерпол не виконує дозволи на затримання з метою приводу.
Адвокати надали документи, що підтверджують місце проживання Федоричева у Князівстві Монако та документи, що їх клієнт не розшукується Інтерполом. Також вони заперечили, що Федоричева є статус підозрюваного.
З матеріалів справи вбачається, що НАБУ передало повідомлення про підозру передано через механізм міжнародної правової допомоги до Князівства Монако, але отримало відмову. У відповіді йшлося, що відомості у підозрі, за законами Монако, не мають ознак вчинення злочину, а вказують на спір суто комерційного характеру.
У матеріалах клопотання немає жодного підтвердження вручення Федоричеву повідомлення про підозру уповноваженим органом Князівства Монако. Слідча суддя Катерина Широка також дійшла висновку, що сторона обвинувачення знала про місцезнаходження Федоричева у Монаков. У цьому випадку не можна застосувати положення КПК для вручення повідомлення про підозру у спосіб, коли місцезнаходження особи не встановлено.
Антикорупційний суд вирішив, що Федоричева не було належно повідомлено про підозру, а тому він не має статусу підозрюваного. Тому до нього не може бути застосовано або обрано будь-який запобіжний захід.
Крім того, суд вважає, що міжнародний розшук не може оголошуватися постановою детектива. Підставою для міжнародного розшуку громадян України є запит правоохоронного органу до Національного центрального бюро Інтерполу.
З лютого по грудень 2018 стосовно Федоричева було видано «блакитну картку» Інтерполу. Фактично «блакитна картка» видається лише для збирання додаткової інформації щодо встановлення особи, місцезнаходження чи вчинення дій, що стосуються ікримінованих злочинів та не вважається оголошенням у міжнародний розшук, про що видається «червона картка» (або «червоне повідомлення»). На жовтень 2019 в Інтерполі стосвно Федоричева не міститься інформації ні по «блакитній картці», ні по «червоній картці». Таким чином, зараз він не перебуває у міжнародному розшуку.
В Україні немає єдиної судової практики щодо оголошення особи в міжнародний розшук. Наприклад, раніше при застосуванні запобіжного заходу ексссудді ВГСУ Віктору Татькову Вищий антикорупційний суд, відповідно до положень ст.281 КПК, визнав наявність у слідчого повноважень про оголошення підозрюваного в розшук. Суддя антикорупційного суду Андрій Біцюк зазначив, що КПК не обмежує право слідчого оголосити підозрюваного в міжнародний розшук. При цьому слідчий може здійснювати розшук підозрюваних осіб як в системі організації Інтерпол так і поза нею.
Нагадаємо, що Федоричев є підозрюваним у кримінальному провадженні за фактом незаконного заволодіння коштами ПАТ «ДПЗКУ» під час укладання зовнішньоекономічного контракту на поставку ячменю з компаніями «Somerton Business Limited» та «Lirtavis Enterprises LTD». Також йому інкримінується передача неправомірної вигоди службовим особам ПАТ «ДПЗУ», що маскувалося за допомогою іноземної офшорної компанії та удаваних зовнішньоекономічних контрактів. Збитки «Державної продовольчої зернової корпорації» оцінюються у понад 60 млн доларів США.
13 квітня 2018 НАБУ також зверталось до Італійської Республіки для вручення повідомлення про підозру Федоричеву. В ході досудового розслідування було отримано дані про можливе перебування фігуранта на території цієї країни.
21.02.2019 від компетентних органів Італійської Республіки отримано відповідь, що Федоричев на їх території не знайдений. 13 квітня 2018 НАБУ так само робило запит у Францію, але у березні 2019 компетентні органи прислали відповідь, що Федоричева в їх країні немає.