Одеський апеляційний суд залишив без задоволення скарги захисту на вирок, яким колишнього керівника Миколаївської обласної прокуратури Геннадія Германа за державну зраду засуджено до довічного позбавлення волі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на ухвалу від 7 серпня.
28 червня 2023 року Приморський районний суд міста Одеси визнав Германа винним у тому, що він із початку березня і до 4 квітня 2022 року включно, перебуваючи у місті Миколаєві, збирав та передавав у Telegram представнику Російської федерації інформацію військового та оперативно-службового характеру, яка була в його розпорядженні як у керівника Миколаївської окружної прокуратури.
У той час, коли на території Миколаївської області відбувалися постійні бойові зіткнення з збройними силами РФ, Генрман на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності і безпеці України, надсилав такі відомості:
- персональні дані військовослужбовців ЗС РФ, учасників незаконних збройних формувань, які потрапили в український полон;
- особливості оформлення військовополонених і відомості щодо дільниць їх утримання із зазначенням назви установи, адреси її розташування, наповненості, ПІБ керівників таких установ та їх номерів мобільного телефону;
- персональні дані загиблих військовослужбовців Збройних сил України;
- персональні дані загиблих поліцейських та цивільних осіб внаслідок бойових дій;
- відомості про соціально-побутову, оперативну обстановку в місті Миколаєві, особливості роботи правоохоронних органів в регіоні (стан мостів, завантаженість основних доріг, настрої діючих та колишніх співробітників правоохоронних органів, тощо);
- оперативне зведення поліції щодо наслідків ракетного обстрілу приміщення Миколаївської обласної військової адміністрації, з зазначенням дати та часу такого обстрілу, кількості загиблих та постраждалих, в тому числі з конкретизацією щодо приналежності загиблих до конкретного військового формування чи правоохоронного органу;
- паролі для проходження блокпостів у період 2-3 квітня 2022 року;
- результати роботи органу ДСНС з ліквідації наслідків збройної агресії РФ станом на 15 год. 30 хв. 03.04.2022 року, з відомостями щодо кількості випадків залучення ДСНС з конкретним районом і вулицею, кількості пошкоджених об`єктів, кількості постраждалих та загиблих, кількості населених пунктів відключених від електро- та газопостачання.
На переконання апеляційного суду, такі дії обвинуваченого жодним чином не узгоджуються із правом громадянина України на свободу вираження поглядів та свободу слова.
Колегія суддів вважає, що Герман не міг не розуміти, що такими діями сприяє державі-агресору, яке веде бойові дії проти України.
За матеріалами справи, співрозмовником Германа був блогер Юрій Подоляка — громадянина України, який ще у 2014-му виїхав до Росії і співпрацював із представниками ворожих військових формувань та спецслужб.
- Читайте також: Як прокурора з Миколаєва засудили на довічне за листування з російським пропагандистом
Герман нібито сам запропонував Подоляці допомогу і отримав завдання передавати всю наявну в його розпорядженні, як у керівника Миколаївської окружної прокуратури, інформацію військового та оперативно-службового характеру щодо обстановки в місті та області. Блогер Подоляка, у свою чергу, пересилав ці дані підполковнику військової розвідки Росії Ігорю Бєзлєру на прізвисько «Бєс».
Спочатку, і це зафіксовано в судових рішеннях, Герман дійсно не заперечував листування із Подолякою, але пояснював, що надсилав інформацію блогеру, якого «знайшов в інтернеті з метою об’єктивного висвітлення ситуації, що відбувається в Україні». Але пізніше в судових засіданнях Герман заявив, що ніколи не спілкувався із Подолякою і Бєзлєром.
Герман писав у Telegram із аканту «Просто я Я просто», що закріплений за його номером мобільного телефону. Апеляційний суд визнав необґрунтованими доводи захисту про те, що до мобільного телефону, ноутбуку та компʼютера могли мати доступ і сторонні особи, в тому числі співмешканка Германа.
Прокурорка Миколаївської обласної прокуратури Ірина Андросова, підлегла обвинуваченого і була його співмешканкою у березні 2022-го. На початку квітня, коли в Германа проводився обшук, то вилучили і її телефон, на якому знайшли листування проросійського характеру.
Однак Андросова не була допитана в суді за обвинуваченням Германа ні в першій інстанції, ні під час апеляційного розгляду. Відповідно до довідки Державної прикордонної служби, 7 грудня 2022-го о 4 год. 23 хв. Андросова перетнула державний кордон через пункт пропуску «Рава-Руська» на виїзд з України і назад не поверталась. У серпні 2023-го їй заочно оголосили підозру в виправдуванні збройної агресії РФ проти України. На тепер Андросова офіційно оголошена в розшук.
Щодо доводів захисту Германа, то апеляційний суд звертав увагу, що сучасні електронні пристрої, в тому числі смартфони, ноутбуки та компʼютери мають ефективний захист від несанкціонованого доступу сторонніх осіб до інформації, яка на них зберігається. Месенджери, якими користувався Герман також мають окремий захист. При цьому стороною захисту не надано доказів, що Герман звертався до правоохоронних органів щодо несанкціонованого входу (зламу) його месенджерів та електронних пристроїв. Тому робиться висновок, що пристроями і месенджерами користувався саме обвинувачений.
Листування прокурора Германа досліджували в закритому засіданні. У вироку цитати із переписки також майже не наводяться. Захист стверджував, що нібито не зафіксовано жодного випадку спілкування між Германом та Подолякою.
Але суд це спростовує і зазначає, що пряме спілкування зафіксовано щонайменше двічі.
Так, 19 березня 2022 року Герман порадив Подоляці висвітлювати про те, що в Україні невідоме місце перебування генерального прокурора, міністра внутрішніх справ, голови Служби безпеки України, а також інших посадовців уряду, парламенту тощо.
4 квітня 2022-го Подоляка надіслав Герману повідомлення, звертаючись словом «Добрый», але адресат не відповів, оскільки вже був затриманий співробітниками правоохоронних органів.
Місцевий суд, призначаючи покарання, врахував ступінь тяжкості злочину, взяв до уваги те, що Герман не визнав провину, що він скоїв злочин, обіймаючи посаду керівника правоохоронного органу і навпаки мав сумлінним виконанням своїх службових обовʼязків сприяти утвердженню верховенства права, законності та правопорядку, а також захищати права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства і держави. Обставин, що помʼякшують та обтяжують покарання не встановлено.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність у обвинуваченого щирого каяття, оскільки він не визнав свою вину, як під час судового розгляду в суді першої інстанції, так і під час апеляційного перегляду вироку.
У діях Германа немає ознак активного сприяння слідству, оскільки він був викритий та затриманий співробітниками правоохоронного органу, які самостійно виявили злочин.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, що виправлення та перевиховання обвинуваченого, а також попередження вчинення ним нових злочинів, можливе тільки в разі призначення йому покарання у виді довічного позбавлення волі. За державну зраду під час воєнного стану (ч.2 ст.111-1 ККУ) законодавець передбачив 15 років увʼязнення або довічно. Але суд не знайшов підстав для призначення більш мʼякого покарання.
Засуджений має право оскаржувати вирок до Верховного суду.
На суворому покаранні для Германа наполягали також родичі українських військових, які загинули при ракетному обстрілі казарми 79-ї окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ в Миколаєві 18 березня 2022 року. Офіційно було відомо про щонайменше 50 загиблих.
Люди з портретами ходили на судові засідання і висловлювали Герману свої претензії. Але у вироку про обстріл казарми за наводкою Германа не йдеться. Потерпілими у цій справі рідних загиблих солдатів не визнали.
Про розгляд справи в апеляції читайте також: Ненависть від суспільства і вирок від суду. Увʼязнений на довічне прокурор-зрадник боротиметься за виправдання