Безпрецедентна справа. Антикорупційний суд береться за ексголову Верховного суду

1993

У Вищому антикорупційному суді почали слухати справу ексголови Верховного суду Всеволода Князєва.  Йдеться про 1,8 млн євро хабара від бізнесмена Костянтина Жеваго, які Князєв, нібито, отримав для себе та інших суддів Верховного суду за судове рішення.

«Ініціатива передачі неправомірної вигоди виходила від Жеваго»

У 2022 році Північний апеляційний господарський суд витребував у компанії Жеваго 40% акцій ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», придбані 20 років тому, ставши на бік структур Ігоря Коломойського.

Розуміючи загрозу втрати гірничо-збагачувального комбінату, Жеваго, нібито, задумав підкупити суддів Верховного суду. За матеріалами справи, адвокат Олег Горецький вирішив запропонувати бізнесменові свої послуги. Спочатку він поговорив із начальником служби безпеки ПрАТ «Полтавський ГЗК» Сергієм Рудометкіним, а у подальшому розповів адвокату Марченку з адвокатського об`єднання «Юридична фірма «Ілляшев та партнери» про особисте знайомство та дружні стосунки з головою Верховного Суду Князєвим. Горецький залучив також близького і давнього друга Кнзяєва нотаріуса Кирила Горбурова, прохаючи його довести до відома Князєва бажання Жеваго купити судове рішення. За версією обвинувачення, саме Князєв повідомив, що він та інші судді Верховного суду готові винести рішення для Жеваго за 3 мільйони доларів. У подальшому фігуранти зійшлися на сумі в 2,7 млн доларів. Але Горецький із Горбуровим, начебто, вирішили все ж приховати частину цих коштів для себе і домовилися сказати Князєву, що Жеваго погоджується дати тільки 2 млн доларів, з яких 1,8 млн дістанеться Князєву та іншим суддям, а ще 200 тисяч поділять між собою Горецький і Горбуров. Але останній, нібито, став співпрацювати з правоохоронними органами і допомагати їм у викритті голови Верховного суду. Тому коли Князєву і Горецькому оголосили підозри, то до Горбурова ніяких претензій кримінального характеру не виникло.

За матеріалами справи, 8 березня 2023 року в офісі АО «Фінанси та кредит лекс» у присутності адвоката Рекуна Горецький мав відеоконференцію із Жеваго і останній підтвердив намір дати хабара. У період із 19 березня по  7 квітня Жеваго частинами передав Горецькому 2 млн 700 тис. доларів.

19 квітня 2023-го Верховний суд виніс рішення. Князєв, імовірно, знаючи, що голосів на користь Жеваго вистачить, щоб приховати свою зацікавленість, приєднався до окремої думки іншого судді, відмінної від рішення колегії. 1 травня Князєв надіслав Горбурову повідомлення, що частину грошей треба розфасувати: 10 пакунків по 100 тисяч, на пакети по 150 тисяч і один пакет 50 тисяч та принести йому.

8 травня Князєв повідомив Горбурову, що нібито передав частину цих коштів суддям і сказав принести решту 450 тис доларів.

19 травня 2023 року Горбуров забрав гроші з банківського сейфу і о 20.30 доставив гроші на квартиру Князєва. Того ж вечора квартиру судді обшукали. Князєва і Горецького затримали.

У жовтні 2023-го суд у закритому засіданні затвердив угоду про визнання винуватості з адвокатом Олегом Горецьким. Він отримав умовне покарання і зобов’язався пожертвувати 21 мільйон гривень на ЗСУ, співпрацювати з правоохоронними органами та свідчити проти Князєва.

Дослідивши записи розмов і переписки, детективи НАБУ змінили роль Горецького із пособника в одержанні неправомірної вигоди суддями на пособника в передачі хабара бізнесменом Жеваго. Слідство утвердилося у версії, що ініціатива передачі неправомірної вигоди виходила саме від Жеваго. Горецький же, як вбачалося із матеріалів справи, будучи адвокатом часто вів сумнівні розмови, які стосувалися систематичної передачі суддям коштів за рішення у різних справах.

Зусилля адвокатів будуть спрямовані на дискредитацію доказів 

Після затримання Князєв провів у слідчому ізоляторі понад пів року. За цей час сума застави зменшилась ушстеро: від 107 мільйонів до 18 мільйонів гривень. 31 січня 2024-го заставу за Князєва внесла «Торгова компанія «Солтіс», яка позиціонує себе як один із лідерів із продажу солі в Україні.

Обвинувальний акт скерували до Вищого антикорупційного суду в березні і підготовче засідання тривало майже шість місяців. Увесь цей час за клопотаннями журналістів і громадських організацій підготовче засідання транслювали на ютуб-каналі суду. Але в першому засіданні із розгляду по суті головуючий суддя Сергій Мойсак поінформував, що клопотання про трансляцію стосувалися стадії підготовчого засідання, а тепер нових клопотань не надходило, тому відео не буде. Випереджаючи мабутні клопотання, головуючий пояснив, що оскільки свідки ще не допитані, то він вважає недоцільним проводити трансляцію. Усі зацікавлені можуть прийти в суд і послухати.

Прокурор Віталій Гречишкін у вступній промові зазначив, що йдеться про розгляд безпрецедентної справи. Адже НАБУ і САП вдалося викрити особливо тяжкий корупційний злочин, вчинений найвищим посадовцем судової влади. З одного боку, це велика перемога боротьби з корупцією, а з іншого трагічна подія, яка завдала непоправної шкоди репутації держави на міжнародній арені, особливо в період повномасштабної війни.

Щоправда, суддів Верховного суду, з якими мав поділитися Князєв, офіційно досі ввжаються не встановленими. Судді і працівники Верховного суду будуть тільки свідками в цьому процесі. Як говорить прокурор, частина хабара, а саме 450 тисяч доларів, так і не була відшукана.

Попередньо відомо, що в засіданні представлять 26 томів матералів досудового розслідування, речові докази гроші і мобільні телефони, електронні носії інформації і 25 свідків. Як пояснив прокурор, свідками, зокрема, будуть судді Верховного суду, секретарі і помічники суддів. Також у списку свідків є адвокат Горецький, який пішов на угоду про визнання винуватості. Суд починає розгляд із дослідження письмових доказів. Обвинуваченого допитають у кінці. 

Сторона захисту альтернативної версії подій не представила. Князєв вину не визнає, кажучи, що не погоджується із формулюванням обвинувачення.

«Не зрозуміло обвинувачення на даний час, тому не можу дати оцінку цим діям», відповідає він, але в майбутньому обіцяє давати показання.

Прокурор натомість почувається упевнено. 

Передбачити стратегію захисту нескладно. Головні зусилля захисників будуть спрямовані на дискредитацію доказів обвинувачення з огляду на їх недопустимість. Тобто намагатимуться поставити під сумнів, що було дотримано належну правову процедуру. Чому так? Відповідь проста: в захисту немає альтернативи. По-перше, спростувати факти причетності Князєва до подій, викладених в обвинувальному акті, неможливо з огляду на прямі докази: протоколи обшуків помешкання і службового кабінету Князєва, де вилучено більшу частину неправомірної вигоди, матеріали оперативно-розшукових заходів і матеріалів негласних слідчих розшукувих дій, показання свідків, які викривають Князєва. Стверджувати про його непричетність означає суперечити здоровому глузду.

З іншого боку, захист міг би спробувати довести факт провокації. Однак історія цього кримінального провадження безапеляційно вказує, що правоохоронні органи доєдналися до вже розпочатої протиправної діяльності і займали виключно пасивну, спостережницьку позицію (…) Захисту лишається сподіватися на помилки сторони обвинувачення та мінливість судової практики. З цього приводу скажу лише одне: не варто на це розраховувати, — каже Гречишкін.

Адвокат Олександр Готін заявив, що виступ прокурора, сповнений лозунгів, повернув його у 30 роки ХХ століття і показав зневажливе ставлення до сторони захисту. 

Начебто радянська прокуратура все знає і бачить все наскрізь, а тут адвокати плутаються під ногами, намагаються крючками, заковиками поламати нам велику справу. Це є дуже подібна справа до виступу в 1938 році прокурора Вишинського, який говорив, що «визнання – цариця доказів». Отак і в даному разі: прокуратура все знає і нема чого тут розбиратися (…)

Підсилалися провокатори. Знайшли Горбурова, друга Князєва, який виступив, вибачте, ракетою, яка фактично змоделювала цю ситуацію. Це світоглядні речі, що дозволяють органу розслідування іти незаконним шляхом і займатися провокацією. І це не по одній справі… Займатися провокацією заради великої мети — викриття злочинців… обурювався Готін.

Князєв сказав, що його право на презумпцію невинуватості і справедливий суд від початку було порушено. Інформація про затримання його на хабарі, начебто, зʼявилася у ЗМІ раніше, аніж йому офіційно вручили підозру. На хвилі резонансу про Князєва негативно висловлювалися вищі посадові особи держави. 

Працівники НАБУ, як розповідав адвокат Іван Староста, ввірвалися в помешкання Князєва і без пояснень наділи на суддю кайданки, без причин ставили його на коліна і до голови прикладали автомат. У той час інші представники НАБУ, не маючи ухвали на обшук, «рятували осіб та майно» в кабінеті голови Верховного суду. Основні докази здобуті в рамках оперативно-розшукової справи, заведеної стосовно іншої особи для перевірки інших обставин.

Староста вважає, що суд має зʼясувати «чи узгоджуються висновки обвинувачення із фактичними даними кримінального провадження і багаторічною публічною поведінкою та діями судді і громадянина Князєва і з його позасудовим і сімейним життям».

Захисники висловили сподівання на повний і неупереджений судовий розгляд без впливу громадськості, ЗМІ та публічних осіб. «Сторона захисту очікує від майбутнього процесу взірцевості» зазначив адвокат Староста.

Бізнесмена Жеваго оголосили в розшук

За матеріалами судової справи, в червні 2024-го компетентні органи Французької республіки на виконання запиту про міжнародно-правову допомогу вручили Жеваго повістки про виклик до НАБУ. Від захисника підозрюваного до НАБУ надійшло повідомлення, що Жеваго у Франції і готовий брати участь в усіх слідчих та процесуальних діях, надавати пояснення у порядку міжнародного співробітництва або на території посольства України у  Французькій Республіці. Сам Жеваго на електронну адресу детектива НАБУ надіслав повідомлення, що він отримав повістки та готовий сприяти розслідуванню на території Франції. У підсумку в Україну на виклики НАБУ він так і не приїхав, при цьому не навівши серйозних причин.

У липні цього року захисники повідомили антикорупційному суду, що Жеваго ще з 2019-го із сімʼєю мешкає у Франції у  звʼязку із веденням бізнесу та благодійною діяльністю на користь Україні.

Жеваго стверджує, що не має  стосунку до цього злочину та до коштів, які нібито надавались як неправомірна вигода, йому не відоме джерело походження цих грошей, кому вони належать, їх  розмір та способи передачі.

«Компанія Ferrexpo PLC, бенефіціарним власником якої є Жеваго, сплатила податків та  роялті до бюджету України у 2022 році — 171,237 млн доларів США, у 2023 році — 32,059  млн доларів США. Жеваго проводить зустрічі з іншими акціонерами та  інвесторами, які спрямовані на ухвалення стратегічних рішень щодо розвитку українського бізнесу та реабілітації економіки України, вкладення коштів у після воєнну відбудову України та допомогу Збройним Силам України. Жеваго не планує розривати свої звʼязки з  Україною та продавати свої активи. Водночас, в умовах, що склались на території України, Жеваго позбавлений можливості ефективно продовжувати роботу бізнесу та сприяння економічному розвитку країни. Неприбуття Жеваго за повістками про виклик зумовлено поважними причинами», йшлося у поясненнях адвокатів.

Як стверджує захист, Жеваго не є одноосібним акціонером компанії Ferrexpo PLC, якій належать акції ПрАТ «Полтавський ГЗК», не надавав ніяких вказівок щодо передачі неправомірної вигоди. Версія слідства про його доручення із передачі неправомірної вигоди суддям, начебто, є надуманою, адвоката Марченка з фірми «Ілляшев і партнери» він не знає. 

10 липня 2024-го Вищий антикорупційний суд заочно обрав Жеваго запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Також читайте про справу — Агент Кирил. Голову Верховного суду здав НАБУ друг дитинства


Ірина Салій, «Судовий репортер»

error21
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує файли cookies з метою аналізу трафіку та надання реклами і послуг на основі профілю ваших інтересів. Якщо ви хочете дізнатися більше або заборонити використання усіх чи деяких cookies, ознайомтесь з нашою Сookie Policy. Якщо ви натиснете «погоджуюсь» чи продовжите навігування сайтом, ви погоджуєтесь з політикою cookies. Погоджуюсь